Mirė dirigentas, kompozitorius L. Abarius

Vilnius, balandžio 22 d. (BNS). Eidamas 93-iuosius metus Vilniuje mirė buvęs Lietuvos dainų švenčių vyriausiasis dirigentas, kompozitorius Lionginas Abarius, pranešė dukra Daina Lazauskienė.

„Mirė šiąnakt, užgeso per dvi dienas“, – penktadienį BNS sakė ji.

D. Lazauskienė teigė, kad kol kas neaišku, kada vyks laidotuvės, kur bus galima atsisveikinti su kompozitoriumi. Ši informacija bus paskelbta vėliau.

L. Abarius gimė 1929 metais Zarasų apskrityje, baigęs Antazavės progimnaziją, 1948–1953 metais Vilniaus J. Tallat-Kelpšos muzikos mokykloje mokėsi solinio dainavimo ir choro dirigavimo.

Mokydamasis jis dainavo ir skudučiavo Lietuvos valstybiniame dainų ir šokių liaudies ansamblyje, 1953–1958 metais choro dirigavimo studijas tęsė Lietuvos valstybinėje konservatorijoje. Studijuodamas jis vadovavo Pavilnio kultūros namų chorui, buvo Vilniaus medicinos darbuotojų dainų ir šokių ansamblio chormeisteris.

L. Abarius daug metų dėstė Lietuvos muzikos akademijoje, 1988–1995 metais buvo Choro dirigavimo katedros vedėjas.

Nuo 1960 metų jis buvo Lietuvos dainų švenčių vyriausiasis dirigentas, J. Naujalio bažnytinės muzikos konkurso organizatorius. 

L. Abarius taip pat yra vadovavęs Lietuvos radijo ir televizijos mišriam chorui, dirigavęs Baltijos muzikos akademijos studentų jungtiniam chorui Vilniuje, Leningrade (dabar Sankt Peterburgas), Maskvoje, Rygoje ir Taline. 

Jis kūrė ir pasaulietinius, ir religinius muzikos kūrinius: yra išleidęs giesmių ir mišių, romansų rinktinių, sukūrė dokumentinę apybraižą, yra parašęs keletą mišių, kantatą, poemų. 

1994 metais bažnytinės muzikos konkurse už mišias „Dieve, globok jaunimą“ kompozitorius pelnė pirmąją premiją, o po poros metų analogiškame konkurse pirmąją premiją gavo už giesmę „Atleisk man, Viešpatie“. 

L. Abariaus harmonizavo ir lietuvių liaudies dainas. 

1967 metais L. Abariui suteiktas nusipelniusio meno veikėjo garbės vardas, 1995 metais jam skirtas Gedimino 3 laipsnio ordinas, 2006 metais profesoriui suteiktas Zarasų krašto garbės piliečio vardas, 2010 metais jis apdovanotas aukso medaliu „Už nuopelnus Vilniaus kultūrai“, 2015 metais – Kultūros ministerijos garbės ženklu „Nešk savo šviesą ir tikėk“, 2016 metais – Vyriausybės kultūros ir meno premija.

BNS

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close