Jungtinės ekspedicinės pajėgos susivienijo dėl Baltijos jūros gynybos sustiprinimo

Skirtingų šalių kariniai laivai, orlaiviai ir kariai, priklausantys Jungtinės Karalystės vadovaujamoms Jungtinėms ekspedicinėms pajėgoms (angl. JEF), susivienijo, kad vykdytų įvairią veiklą, skirtą saugumui Baltijos jūroje sustiprinti.

Baltijos jūros gynybos sustiprinimo operacija prasidėjo nuo aprūpinimo misijų – Danijos ir Didžiosios Britanijos keltai pristatė karines transporto priemones ir įrangą į Estiją, o toliau buvo vykdomos sudėtingos užduotys, kuriose aprėpdamos didžiąją Baltijos jūros dalį dalyvavo Lietuvos ir dar penkių JEF šalių pajėgumai. Šių penkių šalių laivai kartu su Lietuvos kariuomenės laivais atliko Baltijos jūros patruliavimą.

Jungtinė Karalystė yra operacijai vadovaujanti šalis, o prie jos prisijungė pajėgos iš Danijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos ir Švedijos. Kitos JEF šalys yra Islandija, Suomija, Nyderlandai ir Norvegija.

„Lietuva mato JEF pajėgas kaip vieną iš pirmųjų atsako priemonių į bet kokią krizę. Rusijos karas Ukrainoje pakeitė saugumo situaciją regione, o JEF į tai reaguoja ir stiprina mūsų gynybą. JEF turi visus pajėgumus, kurie reikalingi reaguoti greitai ir veiksmingai“, – teigia krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

JEF yra aukštos parengties kovinis vienetas, skirtas reaguoti į netikėtas krizines situacijas Europoje, taip pat ir Baltijos regione. Pajėgas sudaro dešimties Šiaurės Europos šalių partnerių skiriami jūrų, oro, sausumos pajėgumai, kurie rūpinasi Baltijos jūros regiono, tolimosios šiaurės ir Šiaurės Atlanto saugumu.

„Tikroji JEF stiprybė yra mūsų solidarumas ir bendras įsipareigojimas siekti demokratijos, saugumo ir stabilumo. Mūsų JEF karinės pajėgos yra pajėgios, judrios ir ryžtingos. JEF dar niekada nebuvo tokie svarbūs ir aktualūs kaip šiandien, ypač atsižvelgiant į dabartinius įvykius Ukrainoje“, – sako JEF pajėgų vadas vadas generolas majoras Jimas Morrisas.

JEF papildo platesnę NATO strateginę laikyseną, kuri atsirado po 2014 m. Velse vykusio NATO aukščiausiojo lygio susitikimo. JEF pajėgos visų pirma yra skirtos greito reagavimo operacijoms, vykdomoms po Europos Sąjungos, NATO ar Jungtinių Tautų vėliava. Jų padaliniai galėtų būti panaudojami ir NATO 5 straipsnio operacijoms.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close