Atlikėja I. Martinkėnaitė ragina išvengti skaudžių pasekmių: nuo šio viruso neapsaugotas nei vienas

LLK Medicina Skiepai Gripas Komplikacijos Medikai: veiksmingiausias ginklas prieð gripà yra skiepai. Eltos nuotr. Kaunas, rugsëjo 23 d. (ELTA). Baigiantis rugsëjui, 40-àjà metø savaitæ skelbiama gripo sezono pradþia ir þmonës kvieèiami pasiskiepyti nuo ðio viruso. VðÁ Kauno klinikinës ligoninës medikai visiems pataria nedelsti ir nerizikuoti savo ir artimøjø sveikata, nes gripo komplikacijos kelia didelá pavojø sveikatai. rb

Besimptomis organizme tūnantis žmogaus papilomos virusas (ŽPV) bent kartą per gyvenimą paliečia net 8 iš 10 žmonių – tiek vyrų, tiek moterų – nepriklausomai nuo amžiaus ar gyvenimo būdo. Žinoma Lietuvos atlikėja Ingrida Martinkėnaitė itin rūpinasi savo sveikata, todėl yra įsitikinusi, kad užkirsti kelią galimiems ŽPV sąlygotiems ikivėžiniams ir vėžiniams susirgimams yra būtina, o efektyviausias būdas tai padaryti – pasiskiepyti. 

ŽPV nediskriminuoja pagal lytį

ŽPV yra virusų grupė, kurią sudaro apie 200 skirtingų viruso tipų. 13-ka iš jų yra aukštos rizikos ŽPV tipai ir gali sukelti gimdos kaklelio, vulvos, makšties, varpos, išangės, gerklų ikivėžinius ir vėžinius susirgimus. Dalis šio viruso tipų gali nulemti išorinių lytinių organų karpų atsiradimą tiek vyrams, tiek moterims, likusieji – sukelti paprastąsias karpas. 

ŽPV yra ypatingas tuo, kad dauguma žmonių net nežino, jog yra infekuoti ir gali užkrėsti kitus. Dažnai infekcijos simptomai bei rimtesnės komplikacijos infekuotam asmeniui nepasireiškia, o pats virusas per keletą metų išsivalo iš organizmo ir praeina savaime. Tačiau ŽPV turi savybę užsilaikyti organizme ilgesnį laiką ir persistuoti, sukelti pokyčius organizme ir nulemti rimtas pasekmes sveikatai.

Įdomu tai, kad ŽPV laikomas lytiškai plintančia infekcija, tačiau susidarius palankioms sąlygoms gali būti perduodamas ir per odą ar gleivines (esant pažeidimams, mikrotraumoms). Išlieka tikimybė šį virusą perduoti ir gimdymo metu iš motinos naujagimiui. 

I. Martinkėnaitė įsitikinusi – geriau apsisaugoti, nei tikėtis, kad nieko nenutiks

Atlikėja I. Martinkėnaitė kovo mėnesį pasiskiepijo trečiąja devyniavalentės ŽPV vakcinos doze. Tai paskutinė vakcinos dozė, reikalinga įvykdyti pilną suaugusių asmenų vakcinavimo schemą, todėl I. Martinkėnaitė džiaugiasi pagaliau galinti jaustis ramesnė ir saugesnė. 

„Palaikyti sveiką gyvenimo būdą, profilaktiškai tikrinti savo sveikatą ir užkirsti kelią įvairiems sunkiems susirgimams turėtų būti kiekvieno žmogaus tikslas. Nors yra įprasta manyti, kad ŽPV pavojingas tik moterims ir gali sukelti gimdos kaklelio vėžį, iš tiesų šis virusas yra kur kas sudėtingesnis. ŽPV infekcija gali nulemti įvairius ikivėžinius ir vėžinius susirgimus ne tik moterims, bet ir vyrams. Apie tai kalbama ženkliai mažiau, bet pasekmės gali būti lygiai taip pat skaudžios“, – priduria atlikėja I. Martinkėnaitė. 

Anot jos, išsamios informacijos apie ŽPV, jo sukeliamas pasekmes žiniasklaidoje trūksta, todėl nedaug kas susirūpina savo sveikatos būkle, moterys kartais netgi vengia dalyvauti gimdos kaklelio patikros programoje, nepasitiki vakcinų efektyvumu. I. Martinkėnaitė sako, jog pasirūpinti prevencija nuo ŽPV infekcijos gali ne tik pačios moterys, bet ir jų vyrai, o svarbiausia, nereikėtų pamiršti apsaugoti ir vaikų. 

„Kai socialiniuose tinkluose paviešinau savo vakcinacijos kelionę, iš sekėjų sulaukiau gausybės klausimų apie ŽPV pasekmes ir prevenciją. Nemažai žmonių nežinojo, kad virusas pavojingas ir vyrams, kad galima skiepyti suaugusius bei jau ŽPV turinčius asmenis, nežinojo koks yra vakcinacijos procesas – tai parodo, jog visuomenė dar nėra pilnai informuota apie šį virusą, jo keliamas grėsmes. Tikiuosi, kad tapsiu bent mažu pavyzdžiu žmonėms, siekiantiems tinkamai pasirūpinti savo ir savo mylimų žmonių sveikata“, – sako atlikėja. 

Gydytoja atsako į populiariausius klausimus apie ŽPV

Kopenhagos universiteto doktorantė, gydytoja Aivara Urbutė, Lietuvoje dar žinoma kaip socialinio tinklaraščio „Žemiau bambos“ bendraautorė, daugybę metų specializuojasi ŽPV temoje, todėl tiek „Žemiau Bambos“ paskyroje, tiek išoriniuose kanaluose noriai diskutuoja šia tema, stengiasi edukuoti visuomenę ir šalinti nusistovėjusias stigmas.

Atlikėjai I. Martinkėnaitei pastebėjus, kad visuomenei vis dar kyla nemažai  diskusijų apie ŽPV, gydytoja A. Urbutė mielai atsakė į dažniausiai užduodamus klausimus ir pasidalino savo moksline bei profesine patirtimi.

Kokios yra galimos ŽPV infekcijos pasekmės vyrų ir moterų sveikatai?

Pirmiausia, žemos rizikos ŽPV gali sukelti lytinių organų kondilomas (karpas) tiek moterims, tiek vyrams. Gydymas dažniausiai užtrunka ilgai ir, nors karpos panaikinamos, gali atsirasti audinių paraudimas, surandėjimas, niežėjimas. Negana to, šios karpos vizualiai labai nepatrauklios ir dažnai sukelia diskomfortą pacientų kasdieniniame gyvenime. 

Dar rimtesnės pasekmės yra ŽPV sąlygoti ikivėžiniai pakitimai bei vėžys. Moterims virusas gali sukelti vulvos, makšties, gimdos kaklelio ikivėžines būkles bei vėžį. Tiek vyrams, tiek moterims ŽPV gali sąlygoti išangės, gerklų ikivėžines būkles bei vėžį, varpos vėžį vyrams.

Kokia efektyviausia priemonė, siekiant apsisaugoti nuo ŽPV infekcijos sukeliamų sveikatos problemų? 

Efektyviausia priemonė yra ŽPV vakcinos. Šiuo metu Lietuvoje prieinamos dvi vakcinos: dvivalentė ir devyniavalentė. Geriausias patarimas tiek moterims, tiek vyrams būtų pasiskiepyti devyniavalente vakcina, kuri apsaugo ne tik nuo ŽPV sukeliamų ikivėžinių būklių bei vėžio, bet ir lytinių organų karpų. Šiuos susirgimus sukelia skirtingi viruso tipai, ir būtent šioje  vakcinoje yra plačiausia apsauga nuo tam tikrų didelės rizikos ŽPV tipų, kurie atsakingi už gimdos kaklelio, vulvos, makšties, išangės vėžio išsivystymo riziką.

Taip pat, reikia nepamiršti, kad net ir pasiskiepijusios moterys turi dalyvauti gimdos kaklelio vėžio patikroje pagal programą.

Kokio amžiaus žmonės yra skiepijami nemokamai? Kada apskritai reikėtų susimąstyti apie skiepus nuo ŽPV?

Šiuo metu Lietuvoje kompensuojama tik dvivalentė vakcina ir tik 11 metų mergaitėms. Idealiu atveju skiepijant tiek mergaitės, tiek berniukus iki lytinių santykių pradžios būtų užtikrinamas didžiausias efektyvumas. Siekiant kiek įmanoma platesnės apsaugos nuo ŽPV, reikėtų atkreipti dėmesį į devyniavalentės vakcinos veiksmingumą. Daugelis Europos šalių šią vakciną kompensuoja tiek mergaitėms, tiek berniukams. Lietuvoje ji yra prieinama visiems asmenims, norintiems pasiskiepyti už pilną kainą. Devyniavalentės vakcinos veiksmingumas yra įrodytas 945 metų asmenims, taigi galima skiepyti ir suaugusiuosius. 

Ar galima skiepytis, jei žmogui jau nustatytas ŽPV?

Tikrai taip, skiepytis ne tik galima, bet ir rekomenduojama net ir turint ŽPV – vakcina sumažins naujų infekcijų bei viruso plitimo į kitas lokalizacijas (organus) riziką.

Ar galima skiepytis, jei asmuo neseniai pasiskiepijo nuo COVID-19 viruso?

Kol kas nėra jokių kitų rekomendacijų. Taigi, galima skiepytis nuo ŽPV nepaisant to, kada pasiskiepijote nuo COVID-19.

Kur galima pasiskiepyti nuo ŽPV, kokie reikalavimai vakcinacijai?

Pasiskiepyti nuo ŽPV galima tiek valstybinėse, tiek privačiose gydymo įstaigose. Pati vakcinos kaina priklauso nuo sveikatos priežiūros įstaigos, kurioje planuojama skiepytis. Svarbu paminėti, kad prieš skiepijimą nereikia atlikti jokių papildomų tyrimų.

Gyd. Aivara Urbutė pabrėžia, kad atlikėjos I. Martinkėnaitės sprendimas pasiskiepyti nuo ŽPV yra puikus pavyzdys, kaip efektyviai sumažinti tam tikrų vėžinių susirgimų riziką. Prevencija nuo ŽPV išlieka aktuali ne tik vaikams, bet ir įvairaus amžiaus moterims ir vyrams, todėl pasirūpinti savimi net ir suaugusiems asmenims tikrai nėra per vėlu.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close