KAIP APSAUGOTI SAVE IR KITUS NUO GALIMO UŽSIKRĖTIMO PASIUTLIGE?

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Kauno departamentas informuoja, kad per pastaruosius metus Kauno apskrityje nuo gyvūnų nukentėjo 840 asmenų. Net pusė jų buvo apkandžioti ar kitaip sužaloti savo, draugų, kaimynų ar giminaičių augintinių. Apie 70 proc. gyventojų nukenčia netinkamai ar neatsargiai elgiantis su gyvūnais: bandant juos uždaryti, vežti, prausti ar nepatogiai nešant, tempiant, taip pat praradus atsargumo jausmą: glostant svetimą šunį, atėjus į svečius, gyvūnui ėdant ir pan.

 Lietuva 2021 metais gavo laisvos nuo pasiutligės šalies statusą, nes nuo 2019 metų, šalyje neregistruotas nei vienas pasiutligės atvejis, tačiau atsipalaiduoti nereikėtų, nes pasaulis dar kovoja su šia liga. Didelės rizikos užsikrėsti pasiutlige šalys vis dar išlieka Indija, Kinija, Egiptas, Turkija ir kitos lietuvių mėgstamos atostogų kryptys. Nuo pasiutligės miršta ne tik gyvūnai, bet ir žmonės, todėl reikėtų vengti tiesioginių kontaktų su nepažįstamais, benamiais ar laukiniais gyvūnais.

Kaip išvengti įkandimo, pastebėjus besiartinantį nepažįstamą gyvūną?

 sustokite ir ramiai stovėkite;

 nepanikuokite, nešaukite;

 venkite tiesioginio akių kontakto su gyvūnu;

 ramiu, dusliu balsu, lėtai sakykite „ ne“ arba „ eik namo“;

 stovėkite veidu į artėjantį gyvūną;

 lėtai pakelkite rankas ant pečių, alkūnėmis uždengdami galvą;

 laukite kol gyvūnas pasitrauks arba iš lėto traukitės nuo jo.

Ką daryti užpuolus ir įkandus gyvūnui?

 Jei gyvūnas puola, pasinaudokite turimais daiktais (kuprine, maišeliu, rankine, striuke) įterpdami juos tarp savęs ir gyvūno.

 Pargriuvus, susirieskite į kamuoliuką ir alkūnėmis uždenkite savo galvą.

 Atsitraukus gyvūnui, nedelsiant žaizdą nuplaukite vandeniu ir muilu, dezinfekuokite bei kreipkitės į gydymo įstaigą, ypač jei žaizda kraujuoja, pažeisti gilesni audiniai ir nebuvote skiepytas paskutinius dešimt metų nuo stabligės.

 Jei nukentėjote nuo žinomo gyvūno, pasiteiraukite šeimininko apie gyvūno skiepijimą nuo pasiutligės, išsiaiškinkite tikslią gyvūno buvimo vietą, šeimininko vardą, pavardę, telefono numerį. Šiuos duomenis pasakykite gydymo įstaigoje Jus aptarnaujančiam gydytojui, jie bus reikalingi, vykdant veterinarinį gyvūno stebėjimą, dėl galimų pasiutligės požymių.

Kiekviena savivaldybės administracija yra pasitvirtinusi gyvūnų laikymo taisykles, kurių vertėtų nepamiršti:

 Pavojingi ir koviniai šunys bei kovinių ir pavojingų šunų mišrūnai bendrojo naudojimo patalpose, viešose vietose turi būti vedžiojami (vedami) laikant už pavadėlio ir su antsnukiu.

 Kiti šunys vedžiojami (vedami) laikant už pavadėlio ir su antsnukiu ar be jo. 

 Šunys, kuriems dėl jų veislės antsnukiai nepritaikyti ar jų negamina, gali būti vedžiojami (vedami) be antsnukių, bet su pavadėliu.

 Jei šalia yra žmonių ar gyvūnų, pavadėlis turi būti sutrumpintas tiek, kad šuo nekeltų jiems grėsmės. 

 Šuns savininkas arba atsakingas asmuo privalo užtikrinti, kad šuo viešoje vietoje nebūtų paliktas be priežiūros.

 Jeigu viešoje vietoje šalia nėra gyvūno savininko arba atsakingo asmens, gyvūnas laikomas bepriežiūriu.

NVSC Kauno departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Kristina Leščienė atkreipia dėmesį, kad šylant orams, dėl įvairių gyvūnų įkandimų, apseilėjimų ar įdrėskimų, medicinos pagalbos prireikia vis daugiau asmenų. Todėl siekiant išvengti gyvūnų išpuolių ir keliamos rizikos sveikatai būtina atminti, kad nevalia artintis prie gyvūno jam ėdant, miegant, negalima skatinti jo agresyvumo žaidimų metu, neerzinti, niekad nepalikti gyvūnų ir mažamečių vienoje patalpoje be suaugusiųjų priežiūros. Naminius gyvūnus (augintinius) reikia tinkamai prižiūrėti, laikytis taisyklių juos vedžiojant ir nepamiršti kasmet paskiepyti nuo pasiutligės.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close