Labai patogeniškas paukščių gripas pasiekė Lietuvą

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute gulbėms nebylėms patvirtintas labai patogeniškas paukščių gripo H5N1 potipio virusas. Nugaišusios gulbės vasario mėnesįe rastos Nemuno pakrantėje Kaune. Tai pirmas atvejis šiais metais Lietuvoje, kai paukščių gripas nustatytas laukinėje gamtoje.

Atšilus orams ir parskridus pirmiesiems paukščių pulkams iš pietinių Europos ir šiaurinių Afrikos  kraštų, vis labiau įsibėgėja ir kitų laukinių vandens paukščių migracija. Vis dažniau pietinės ir vakarinės Europos šalys ir ne tik informuoja apie nustatytus Labai patogeniško paukščių gripo atvejus.

Dažniausiai labai patogenišką paukščių gripo virusą perneša paukščių gripo virusu užsikrėtę laukiniai vandens paukščiai, kurie užkrečia aplinką arba turi tiesioginį kontaktą su naminiais paukščiais. Naminiai paukščiai užsikrečia per užterštą lesalą ar vandenį, nors virusas gali būti perduodamas ir žmogaus pagalba per inventorių, rūbus ar avalynę. Šiuo laikotarpiu visi naminiai paukščiai laikomi uždarose patalpose arba išleidžiami tik į aptvertas teritorijas kuriose nėra galimybių patekti laukiniams paukščiams (pvz., lauko aikštelė iš visų pusių aptverta, o iš viršaus uždengta tinklu arba stogu). Paukščių laikytojai turi nenaudoti atvirų paviršinių vandens telkinių vandens laikomiems naminiams paukščiams girdyti, laikyti naminių paukščių pašarą taip, kad jis būtų apsaugotas nuo laukinių paukščių ir kitų gyvūnų.

O pamatę laukinių ar naminių paukščių gaišenas, labai patogeniškas paukščių gripo būdingus simptomus nedelsiant turi informuoti VMVT Alytaus departamento Prienų skyrių telefonu 8 319 60410 arba pranešti nemokama VMVT telefono linija 8 800 40403.

Prienų rajono savivaldybėje 2021 m. dviejuose naminių paukščių laikymo vietose buvo nustatytas labai patogeniškas paukščių gripo virusas. Pirmas labai patogeniško paukščių gripo atvejis nustatytas Prienų rajono savivaldybės, Veiverių seniūnijos, Meškynų kaimo ūkyje, kuriame buvo laikomos vištos dedeklės, kitas atvejis nustatytas Prienų rajono savivaldybės, Veiverių seniūnijos, Būdviečių kaimo ūkyje, kuriame buvo laikomos vištos dedeklės, viščiukai broileriai, antys ir žąsys. Visi paukščiai sunaikinti, atlikta ūkių dezinfekcija.

Visose vietose, kuriose rastos paukščių gaišenos, VMVT veterinarijos specialistai imasi būtinų apsaugos priemonių, kad virusas toliau neplistų (teritorija pažymi specialiais ženklais, gavus pranešimų apie aplinkinėse vietovėse nugaišusius paukščius, nedelsiant bus atrenkami mėginiai ir siunčiami į NMVRVI paukščių gripo tyrimams).

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Alytaus departamento Prienų skyrius

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close