Užsiregistruoti nemokamam radono darbo vietose, įrengtose rūsiuose ar po žeme, tyrimui galite jau dabar

Radonas yra gamtinės radioaktyviosios dujos, kurios kyla iš grunto ir kaupiasi statiniuose. Didžiausią žmogaus apšvitos dalį lemia radono skilimo produktai, kurie spinduliuoja alfa daleles. Įkvėpus oro su radonu, alfa dalelės švitina kvėpavimo takų epitelį, gali pažeisti ląsteles ir lemti kvėpavimo takų, plaučių vėžinių susirgimų ir genetinių pakitimų. 2021 m. atlikti radono tyrimai parodė, kad net 20 proc. ištirtų įmonių radono aktyvumo koncentracija darbo vietose viršijo Lietuvos higienos normoje HN 73:2018 nustatytą atskaitos lygį – 300 Bq/m3. Tose darbo vietose dirbančiųjų radiacinei saugai užtikrinti rekomenduota taikyti radono mažinimo priemones. Radono dujos yra vienas didžiausių Lietuvos gyventojų apšvitos šaltinių, radono lemiama apšvita sudaro vieną trečdalį visos gyventojo patiriamos apšvitos ir lemia apie 14 proc. visų plaučių vėžio susirgimų.

Siekiant tinkamai įvertinti radono riziką darbo vietose, tyrimai atliekami ir šiais metais. Radiacinės saugos centro (toliau – RSC) specialistai nemokamus radono aktyvumo koncentracijos patalpų ore tyrimus darbo vietose (įrengtose statinių rūsiuose ar statiniuose po žeme), planuoja pradėti kovo mėnesį. Tyrimų trukmė – nuo 3 iki 6 mėnesių.

Dėl radono tyrimų darbo vietose, įrengtose rūsiuose ar po žeme, prašome kreiptis iki kovo 1 d. į RSC vyriausiąją specialistę Agnę Ivoškienę el. paštu agne.ivoskiene@rsc.lt arba telefonu +370 5 236 1936. Nurodykite vardą, pavardę, adresą, telefono numerį ir elektroninio pašto adresą.

Daugiau informacijos apie radoną galite rasti:

 Informaciniame pranešime Kas yra radonas ir kaip nustatoma jo koncentracija patalpų ore?

 Radiacinės saugos centro interneto svetainės skiltyje „Gyventojams“ -> Radono skleidžiama apšvita

 Interaktyvų Lietuvos radono žemėlapį galima rasti čia.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close