Žygiavo Šilavoto krašto partizanų takais

Praėjusį šeštadienį organizacija „Atrask Prienus“ plačiajai visuomenei surengė jau šeštąjį žygį po Šilavoto apylinkes. Šįkart žygeiviai keliavo partizanų takais. Apie žygį papasakojo šio žygio organizatorė ir organizacijos vadovė Viktorija Bielevičienė.

Kodėl šįkart buvo pasirinkta žygiuoti partizanų takais?

Laisvės kovų temą tyrinėju keletą metų. Šiuo metu dirbu Kultūros paveldo centre ir taip pat gilinuosi į šios srities paveldą. Nors apie Prienų rajono Laisvės kovas žinau tikrai daug, tačiau vis atrandu naujų faktų. Savo atradimais šį kartą norėjau pasidalinti atraktyvia forma – lankantis laisvės kovas menančiose vietose ir pasakojant su jomis susijusias istorijas.

Prienų krašto partizaninės kovos istoriją žino čia gyvenantys žmonės, tačiau ji nėra žinoma plačiajai visuomenei. Nuoširdžiai džiaugiuosi, kad praėjusieji Juozo Lukšos metai paskatino daugiau skirti dėmesio šiam ir kitiems partizanams, tai paskatino ir domėjimąsi Prienų rajono rezidencijos paveldo vietomis.

Mūsų kraštiečiams gerai žinoma, kad šiose apylinkės 1944 m. pradėjo formuotis pirmieji partizanų junginiai, vėliau veikė Geležinio Vilko rinktinė, kurios vadai ir kiti partizanai buvo išskirtiniai bei pasižymėjo visame partizaniniame kare.

Apie kokius partizanus ir jų rėmėjus žygio dalyviai sužinojo?

Sudarydama šio žygio maršrutą, visų pirma norėjau pristatyti tas vietas, apie kurias mažai žinoma, nors jų istorinė vertė yra didelė. Žygeiviai sužinojo apie partizanų kunigą Antaną Mieldažį, Gelžinio Vilko rinktinės vadą Juozą Stravinską-Kardą, Žiedą, jo brolį Antaną Stravinską-Miškinį, Liudviką Dabrišių-Kareivį, Klemensą Straigį-Vikruolį ir daugelį kitų kovotojų. Kai kam šio krašto laisvės kovų istorija buvo malonus atradimas – dėl to džiaugiuosi.

Nužygiavote netrumpą maršrutą. Ar daug dalyvių susirinko? Ar žygeiviams nebuvo per sunku?

Nužygiavome 15 kilometrų, lankėmės Šilavote, Pažarsčio kaime, Sarginėje, Elbietišky. Atstumas tikrai netrumpas, juolab didžiąją dalį sudarė kaimo keliukai ar bekelės. Tačiau jį įveikė visi žygeiviai.

Dalyvavo apie 60 įvairaus amžiaus dalyvių iš daugelio Lietuvos vietų, taip pat iš Prienų rajono. Visuomet džiaugiuosi, kai istorija domisi ir jaunimas, nepabūgsta nei oro sąlygų, nei ilgoko maršruto. Maloniai nustebino jaunimo atsiliepimai po žygio, kad jiems patiko, kad atrado kažką artimo, kad įkvėpė.

Ar žygį galima pakartoti savarankiškai? Gal yra paskelbtas maršrutas?

Yra sudaryti keturi viešai prieinami, interaktyvūs žygių maršrutai po Prienų rajoną. Jie paskelbti „Atrask Prienus“internetiniame puslapyje bei feisbuko paskyroje. Tai pat esame išleidę ir lankstinukų, kuriuose pateikiami maršrutai pėsčiomis, dviračiu ir automobiliu. Šio žygio maršruto neplanuojame skelbti, tačiau žygis bus kartojamas.

Ar Prienų krašte, Šilavote yra daug vietų, susijusių su laisvės kovomis?

Vietų, susijusių su laisvės kovomis, Prienų rajone yra daug. Šilavoto krašte tokių vietų dešimtys. Informaciją apie šias vietas renku keletą metų – nuolat bendrauju su dar gyvais to meto liudytojais, nuolat atnaujinu žinias. Man ši tema yra įdomi ir neišsemiama, ją galima tyrinėti įvairiais rakursais. Manau, kad tai įdomu ir kitiems, todėl malonu dalintis žiniomis.

Į kokį kitą žygį pakviesite?

Šiuo metu ruošiamas naujas žygio maršrutas, jis taip pat bus su pasakojimu, mažai žinomomis istorijomis bei vingiuos vaizdingomis apylinkėmis. O kada jis vyks ir kur kviesime keliauti, kol kas neatskleisiu.

Gal ne visi žino, kas yra šį ir kitus žygius organizavusi „Atrask Prienus“?

„Atrask Prienus“ yra metus veikianti organizacija, kurios tikslas – plačiajai visuomenei pristatyti įdomiausias Prienų rajono vietas, pakviesti žmones pažinti gamtą, istoriją, asmenybes. Tai darome keliais būdais – rašome šviečiamuosius straipsnius, vedame ekskursijas, žygius, edukacijas, sudarome pažintinio turizmo maršrutus.

Ačiū už pokalbį.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close