Pamoka „Sveika mityba“

Kazlų Rūdos Kazio Griniaus gimnazijos skyriaus Kazlų Rūdos pradinėje mokykloje vyko pamoka apie mitybą. Su pirmų klasių mokiniais kalbėjome apie tai, kokia mums svarbi sveika ir subalansuota mityba, Taip pat atkreipėme dėmesį į maisto produktų etiketes, paaiškinome, kuo jos skiriasi, kaip produktai yra ženklinami. Su vaikais aptarėme rakto skylutės simbolį, kuris reiškia, kad maisto produktas yra sveikesnis – jame mažiau riebalų, druskos ir cukraus, bet daugiau skaidulinių medžiagų. Nagrinėjome mitybos piramidę, pagrindines maisto medžiagas, išsiaiškinome, kiek reikia gerti vandens, atlikome įvairias užduotis.

Užsiėmimai „Gražūs ir sveiki dantukai“

2022 m. sausio 21 d. Kazlų Rūdos Kazio Griniaus gimnazijos skyriuje Jankų mokykloje ir Kazlų Rūdos Kazio Griniaus gimnazijos skyriuje Bagotosios mokykloje ikimokyklinio ugdymo grupėse vyko užsiėmimai „Gražūs ir sveiki dantukai“. „Saulės zuikučių“, „Pelėdžiukų“ ir „Rudnosiukų“ grupėse vyko ugdomosios veiklos, skirtos dantukų priežiūrai. Veiklų tikslas – formuoti teisingus burnos higienos įgūdžius bei motyvuoti vaikus valytis dantis. Visuomenės sveikatos specialistės Rasa ir Oksana pasakojo vaikams apie dantukus, supažindino su dantų priežiūra ir reikalingomis priemonėmis. Po to visi aktyviai įsitraukė į diskusijas, kurių metu aptarė dantims kenksmingus maisto produktus, vardino, kurie maisto produktai juos stiprina. Pasitelkus metodines priemones – dantų modelį krokodilą ir šepetėlį, vaikai mokėsi taisyklingai valytis dantis. Vaikai piešė dantukų bakterijas ir valė dantukus. Tikimės, kad ši veikla paskatins vaikus kruopščiau prižiūrėti dantukus. Sveiki dantys – ne tik graži šypsena, bet ir gera sveikata, todėl tinkama jų priežiūra turi tapti kasdieniu įpročiu.

Raumenų tempimo, kvėpavimo ir atsipalaidavimo pratimai

(Pirmadieniais ir trečiadieniais, 16 val., Kazlų Rūdos bibliotekoje, Vytauto g. 21)

Tempimo pratimų nauda mūsų kūnui yra labai didelė ir kiekvienas gali lavinti šią ypatybę.

 Tempimo pratimai, ko gero, yra geriausias būdas pagerinti savo lankstumą. Tai vienas iš geriausių ir greičiausių būdų stebėti savo kūno progresą.

 Geresnė kraujotaka. Tempimo pratimai padeda kraujui tekėti į raumenis. Tai ne tik padeda išvengti raumenų skausmo, bet ir gerina bendrą mūsų savijautą. Taisyklinga kraujotaka užtikrina ląstelių atsinaujinimą ir normalią organų funkciją.

 Taisyklinga laikysena. Nuolatiniai tempimo pratimai padeda išlaikyti taisyklingą laikyseną, o sustiprėję nugaros ir pečių raumenys apsaugo mus nuo kūprinimosi.

 Atpalaiduoja protą ir mintis. Tempimo pratimai yra tam tikra jogos forma. Derinami su taisyklingu kvėpavimu, jie padės atpalaiduoti mintis, stabilizuoti širdies ritmą ir sumažinti stresą, įtampą po ilgos dienos.

 Padeda išlaikyti pastovų energijos lygį. Tempimo pratimai padeda subalansuoti protą ir kūną, todėl mūsų organizmas prisitaiko, tampa gyvybingesnis ir dieną mažiau jaučiamės mieguisti.

 Giluminių raumenų išjudinimas. Niekas taip gerai nesiekia giliai esančių mūsų raumenų, kaip intensyvūs ir nuolat kartojami įvairūs tempimai.

 Nugaros skausmo prevencija. Kai iš tiesų vargina stiprūs nugaros skausmai, būtina kreiptis į gydytoją, tačiau tam, kad apsaugtume save nuo vizito, pradėkime atlikti tempimo pratimus ir galbūt to visai išvengsime. Tempimo ir jogos pozų derinimas padeda sutvirtinti nugaros raumenis ir taip apsaugo mus nuo galimų nugaros skausmų.

Zumbos treniruotės

Kiekvieną penktadienį, 17 val., Kazlų Rūdos bibliotekoje vyksta zumbos treniruotės. Tai smagios, mankštą ir šokį derinančios treniruotės, skirtos širdies veiklai gerinti, raumenims stiprinti, kūno svoriui subalansuoti. Zumbos treniruotės tinka norintiems atsikratyti antsvorio, padailinti kūno linijas, pasikrauti energijos ir geros nuotaikos. Šios treniruotės tinka bet kokio amžiaus ir fizinio pajėgumo žmonėms. Reguliariai lankydami zumbos treniruotes jūs ugdysite fizinę ištvermę, palaikysite gerą savijautą ir organizmo tonusą, stiprinsite širdį ir raumenis.

Sveikos mitybos pamokėlės

Šių metų sausio mėnesį Kazlų Rūdos Kazio Griniaus gimnazijos skyriuje Jankų mokykloje ir Kazlų Rūdos Kazio Griniaus gimnazijos skyriuje Bagotosios mokykloje visuomenės sveikatos priežiūros specialistės Oksana ir Rasa vedė sveikos mitybos pamokėles ikimokyklinio ugdymo grupių „Saulės zuikučiai“, „Pelėdžiukai“ ir „Rudnosiukai“ ugdytiniams. Vaikams buvo pasakojama apie sveikos mitybos piramidę ir maisto produktų paskirstymą joje aukštais. Trys piramidės aukštai pažymėti skirtingomis spalvomis: apatinis – žalias (grūdiniai produktai, vaisiai ir daržovės), vidurinis – geltonas (mėsos ir pieno produktai, riešutai), viršutinis – raudonas (saldainiai, sviestas, pyragaičiai, cukrus ir druska). Specialistės vaikų klausė, ką jie labiausiai mėgsta valgyti, ką dažniausiai valgo pusryčiams. Išskirtinis dėmesys buvo skiriamas daržovėms, vaisiams ir košėms. Ugdytiniams buvo akcentuota, kodėl svarbu valgyti vaisių ir daržovių, grūdinių produktų, o cukraus turinčių maisto produktų geriau atsisakyti.

Prevencinės burnos higienos pamokėlės

Šių metų sausio mėnesį Kazlų Rūdos savivaldybės Plutiškių gimnazijoje visuomenės sveikatos specialistė Oksana Voronkova vedė prevencines burnos higienos pamokėles ikimokyklinio, priešmokyklinio amžiaus grupės vaikučiams. Užsiėmimo metu vaikai klausėsi dantukų dainelės, žiūrėdami į dantų muliažą skaičiavo savo dantukus. Vaikai sužinojo, kiek dantukų turi ir kiek turės užaugę. Specialistė pasakojo, kada, kiek laiko ir kaip reikia prižiūrėti dantukus, kad jie išliktų gražūs bei sveiki, pabrėžė, kad vaikams būtina valyti dantis du kartus per dieną maždaug po dvi tris minutes dantų šepetėliu ir pasta. Vaikų žvilgsniai buvo nukrypę į atsineštus piešinius, kuriuose buvo pavaizduoti sveiki dantukai, dantukas-mikrobas, dantukas-švaruolis.

Pirmos klasės mokiniai dalyvavo aktyvioje veikloje „Dantukų draugai ir priešai“ – diskutavo, kurie maisto produktai reikalingi, kad dantukai augtų stiprūs ir sveiki, o kurie – dantukams kenkia, taip pat išgirdo ir dar daug visokių gudrybių, kurios padeda išsaugoti sveikus dantis. Po atliktų užduotėlių vaikai gavo Kazlų Rūdos visuomenės sveikatos biuro dovanų: dantų šepetėlių ir mokomąsias knygutes „Burnos higiena“. Norint, kad vaikai galėtų plačiai šypsotis ir džiaugtis sveikais dantimis, tinkama jų priežiūra turi tapti kasdieniu įpročiu. Sutarėme susitikti po mėnesio tęstiniuose burnos higienos užsiėmimuose ir įtvirtinti žinias.

Mokinio dienos režimas

Mokinio dienos režimas turi didelės įtakos jo psichologinės ir fizinės sveikatos stiprinimui bei valios ugdymui. Darbo ir poilsio režimas turi būti atitinkamai suplanuotas visas 24 valandas. Šis planas, kaip ir visi planai, prasmingas yra tik tada, kai jo laikomasi.

Pasak mokslininkų, būdingi du fiziologinių funkcijų suaktyvėjimo periodai: tarp 8 ir 12 val., o kitas – tarp 16 ir 19 val. Per darbo dieną mokinių darbingumas kinta taip: žemesniųjų klasių mokinių pirmą pamoką didėja, antrą – pradeda mažėti ir labai sumažėja ketvirtą pamoką. Vidurinių ir aukštesniųjų klasių mokiniai darbingiausi būna antrą ir trečią pamoką. Ketvirtą pamoką darbingumas mažėja, o penktą pamoką, mokiniui sukaupus visas jėgas, jis gali padidėti, šeštą pamoką labai sumažėja. Organizuojant vaikų ugdymą, poilsį, žaidimus, fizinį aktyvumą, būtina atsižvelgti į biologinių ritmų kaitą.

Per savaitę mokinių darbingumas taip pat kinta. Pirmadienį visų klasių mokinių darbingumas yra nedidelis, po to pradeda didėti. Žemesniųjų klasių mokinių darbingumas didžiausias būna antradienį ir trečiadienį. Ketvirtadienį darbingumas pradeda mažėti. Visų klasių moksleivių darbingumas yra mažiausias penktadienį.

Per mokslo metus geriausias darbingumas yra spalio ir lapkričio mėnesiais. Gruodį jis pradeda mažėti ir mažėja iki mokslo metų pabaigos. Antrojo pusmečio viduryje dalies mokinių darbingumas gali padidėti. Tai aiškinama mokymo proceso palengvėjimu, teigiamomis emocijomis prieš artėjančias atostogas.

Poilsis – tai ramybės ar veiklos būsena, kurios metu dingsta nuovargis ir grįžta darbingumas. Labai svarbu, kad vaikai ilsėtųsi aktyviai gryname ore. Nerekomenduojama po pamokų sėdėti uždarose patalpose, prie kompiuterio ar vaikštinėti po parduotuves. Atgauti jėgas gali padėti sportas, judrieji žaidimai, fizinis darbas. Poilsio trukmė priklauso nuo mokinio darbo pobūdžio, darbo sunkumo ir trukmės, mokinio amžiaus ir sveikatos būklės. Žemesniųjų klasių mokiniams rekomenduojama būti lauke 3–3,5 val., vyresniųjų – 2,5–3 val, o aukštesniųjų – 2–2,5 valandos.

Namų darbų užduotis mokiniai turėtų atlikti pavalgę ir pailsėję lauke, joms skirti apie 1,5–2 val. Rengiant namų darbų užduotis jaunesniems mokiniams kas 20–25 min., o vyresniems – kas 35–40 min. reikia daryti trumpas pertraukas. Pertraukėlių metu būtų tikslinga pajudėti, pažvelgti pro langą į tolį. Rekomenduojama pradėti rengti pamokas ne nuo sunkiausios užduoties, o nuo vidutinio sunkumo.

Miegas – tai reikalingiausias ir geriausias pasyvus poilsis, apsaugantis nervines ląsteles nuo pervargimo ir išsekimo. Tik gerai išsimiegojęs vaikas yra budrus, žvalus, darbingas. Gerai jis išsimiega tada, kai greitai užmiega, miega kietai ir ramiai tiek, kiek rekomenduojama jo amžiui: pirmokėliai turi miegoti ne mažiau kaip 11–12 valandų per parą, 8–10 metų vaikai – 10 val., 11–14 metų vaikai – 9–9,5 val., 15–17-mečiai – 8–9 valandas. Neišsimiegoję mokiniai būna labai dirglūs, neadekvačiai reaguoja į pastabas, negali susikaupti darbui. Dažnas neišsimiegojimas gali būti neurozių ir kitų psichinių ligų priežastis.

Užtikrinant tinkamą dienos režimą sukuriama sąlyginių refleksų sistema. Racionalus energijos panaudojimas apsaugo mokinio organizmą nuo persitempimo.

Kazlų Rūdos savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close