Nepaisant pandemijos, „Sodros“ biudžeto rezultatas geriausias per pastaruosius 10 metų

„Sodra“ baigė praėjusius metus geresniu rezultatu nei planuota – pajamos 561 mln. eurų viršijo išlaidas. Tai lėmė didesnis apdraustųjų, už kuriuos mokamos socialinio draudimo įmokos, skaičius, efektyvus savarankiškai dirbančių asmenų įmokų surinkimas, mažesnės negu planuota išmokos.

Preliminariais duomenimis, valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto pajamos pernai siekė 5,5 mlrd. eurų., tai yra 228 mln. eurų arba 4,3 proc. daugiau nei planuota. Išlaidos sudarė 4,94 mlrd. eurų, t.y.129,3 mln. eurų arba 2,6 proc. mažiau nei planuota. Dėl teigiamų 2021 metų rezultatų šiais metais iki 1,1 mlrd. eurų padidės „Sodros“ rezervas – į jį bus papildomai pervesta virš 500 mln. eurų.

„Gyventojų vakcinacija ir kitos pandemijos valdymo priemonės, išsaugotos darbo vietos ir išlaikytas įmonių veiklos tęstinumas, pandemijos sąlygoms pritaikytas darbo organizavimas ne tik padėjo išlaikyti socialinio draudimo sistemos stabilumą, bet ją dar ir sustiprino“, – sako „Sodros“ vadovė Julita Varanauskienė.

Daugėjo dirbančiųjų ir mokančiųjų įmokas

2021 metų sausio–gruodžio mėnesiais į darbą priimta 57 tūkst tūkstančių žmonių daugiau nei atleista. Palyginti, 2020 metais priimtų į darbą žmonių buvo 9 tūkst. mažiau nei atleistų. Praeitų metų rezultatas viršijo ir ikipandeminius rodiklius – 2019 metais buvo 35 tūkst. daugiau priėmimų nei atleidimų.

Draudėjų ir apdraustųjų socialinio draudimo įmokos mokamos už darbuotojus sudarė 57 proc. visų biudžeto įplaukų arba 3,1 mlrd. eurų. Palyginti su 2020 metų tuo pačiu laikotarpiu, šių įmokų suma didesnė 427 mln. eurų arba 16 proc.

Savarankiškai dirbančių asmenų socialinio draudimo įmokos siekė 100 mln. eurų, tai yra 22 mln. eurų arba 27 proc. daugiau nei per 2020 metų tą patį laikotarpį.

„Manome, kad prie šio rezultato galėjo prisidėti tai, kad viena iš sąlygų gauti pagalbą iš valstybės pandemijos metu, buvo ankstesnį laikotarpį mokėti mokesčiai – tai paskatino žmones tinkamai deklaruoti pajamas ir mokėti socialinio draudimo įmokas. Aktyviai dirbome informuodami savarankiškai dirbančiuosius. „Sodros“ specialistai asmeniškai susisiekė su 67 tūkst. savarankiškai dirbančių gyventojų, kurie deklaravo pajamas už praėjusius metus, patardami ir paaiškindami, kaip sumokėti socialinio draudimo įmokas“, – sako „Sodros“ direktorė Julita Varanauskienė.

Dar 2,3 mlrd. eurų pajamų sudarė asignavimai iš valstybės biudžeto. Iš jų 2,2 mlrd. eurų skirta pagrindinei pensijos daliai kompensuoti ir 95 mln. eurų dėl pandemijos padidėjusioms ligos išmokoms kompensuoti.

Sumažėjo skolininkų

Pernai rugpjūtį pasibaigus antrajam karantinui, beveik 11 tūkst. draudėjų – įmonių ir savarankiškai dirbančių asmenų – buvo sukaupę 171 mln. eurų vertės „Sodros“ įmokų skolą. 6 tūkst. draudėjų sudarė skolos grąžinimo atidėjimo sutartis. Atidėtosios skolos vertė tuo metu buvo 159 mln. eurų.

Metų pabaigoje karantino paveiktų draudėjų „Sodros“ įmokų skola sumažėjo iki 158 mln. eurų, o atidėtoji skola – iki 144 mln. eurų.

Per šį laikotarpį dėl laiku nesumokėtų einamųjų įmokų buvo nutrauktos 1,4 tūkst. draudėjų – daugiausia savarankiškai įmokas mokančių asmenų – sutartys, kurių vertė 3,6 mln. eurų. Bankroto procedūros inicijuotos 35 draudėjams, kurių bendra skolos vertė – 0,32 mln. eurų.

„Didžioji dalis verslų, pasinaudojusių galimybe atidėti socialinio draudimo įmokas per karantiną, jam pasibaigus, geba laiku mokėti įmokas ir, tikėtina, laikydamasi sutarto tvarkaraščio sumokės ir atidėtąsias. Sprendimas teikti valstybės pagalbą, kad verslas galėtų tęsti savo veiklą ir išlaikyti darbo vietas, pasiteisina“, – vertina J. Varanauskienė.

Neigiamas pandemijos poveikis „Sodros“ biudžeto rodikliams švelnėja

Daugiausia „Sodros“ biudžeto lėšų skirta visų rūšių socialinio draudimo pensijoms – beveik 3,8 mlrd. eurų. Palyginti su 2020 metais, išlaidos pensijų socialiniam draudimui padidėjo 295 mln. eurų arba 9 proc. Vidutinė senatvės pensija su būtinuoju stažu 2021 metais siekė 440 eurų.

Apskaičiuotos išlaidos motinystės socialiniam draudimui buvo 351 mln. eurų – 1,5 mln. eurų arba 0,4 proc. didesnės nei per praėjusių metų tą patį laikotarpį.

Pernai išlaidos ligos socialiniam draudimui siekė 411 mln. eurų – 32 mln. eurų arba 7 proc. mažiau nei 2020 metais per tą patį laikotarpį. Ligos išmokoms dėl COVID-19 skirta beveik 89 mln. eurų – apie 50 mln. eurų mažiau nei 2020 metais.

2020 metais per pandemiją žymiai išaugęs nedarbo išmokų gavėjų skaičius pernai sumažėjo beveik trečdaliu – nuo 90 tūkst. gavėjų 2021 m. sausį iki 65 tūkst. gavėjų gruodį. Nedarbo socialinio draudimo išmokos siekė 291 mln. eurų arba 8 proc. mažiau nei planuota. Palyginti su 2020 metais, nedarbo išmokoms skirta 1 mln. eurų mažiau.

„Didėjantis apdraustųjų, arba dirbančiųjų, skaičius ir didėjančios vidutinės draudžiamosios pajamos – prielaida sparčiau didinti pensijas. Geresnės galimybės vaikams lankyti ugdymo įstaigas, galimybė dirbti nuotoliniu būdu mažino ligos draudimo išmokų poreikį. Dėl to, kad per karantiną pavyko išsilaikyti verslams, buvo išsaugotos darbo vietos, nedarbo draudimo išmokų poreikis irgi buvo mažesnis nei planuota. O tai, kad motinystės draudimo išmokų vertė beveik nekinta, nors vidutinis darbo užmokestis auga, deja, rodo, kad demografinė padėtis prastėja sparčiau negu prognozavome“, – sako J. Varanauskienė.

„Sodra“ pernai mokėjo ir daugiau išmokų rūšių: neigiamą pandemijos poveikį patyrusiems savarankiškai dirbantiems asmenims išmokėta 114 mln. eurų, pasiskiepijusiems senjorams – 9,5 mln. eurų, vienišiems asmenims – 4 mln. eurų. Šios išmokos buvo mokamos iš valstybės biudžeto, todėl įtakos „Sodros“ biudžetui nedarė.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close