Jiezno gimnazijos mokiniai lietuvių kalbą lietė rankoms

 Beveik dvi savaites Jiezno gimnazijos bibliotekoje buvo eksponuojama interaktyvi kilnojamoji paroda ,,Paliesk lietuvių kalbą rankomis‘‘, kuri atkeliavo iš Lietuvių kalbos instituto.

  Parodą aplankė ir Europoje seniausios struktūros kalbą rankomis ,,lietė“ 134 mokiniai (nuo priešmokyklinukų iki gimnazistų) ir jų mokytojai. Apsilankiusieji buvo trumpai supažindinti su lietuvių kalbos istorija, indoeuropiečių kalbų sodu. Šiame sode medžiai skirtingi: vieni dideli ir labai šakoti, kiti-jau parudavę ir beturį vos kelias šakeles, treti- jau visai archainiai Kabindami įvairiaspalvius vaisius ant kalbų šeimos medžių, mokiniai įsitikino, jog gausiausias yra indų kalbų medis, baltų išlikusios tik dvi -latvių ir lietuvių, o jau mirusios yra prūsų, kuršių, jotvingių, sėlių, žiemgalių kalbos. Vaisių spalva žymėjo kalbėtojų skaičių: nuo mažų ( iki 10 mln. turinčių kalbėtojų) iki didelių (per 100 mln. kalbančiųjų).

  Parodos lankytojai dėlionės principu sudėdami žodžius akis ir musė sužinojo, kokie šių žodžių atitikmenys yra kitose pasaulio kalbose.

  Prisiliesdami prie lietuvių kalbos žodyno ir atversdami žodžius simboliniame žodyne, moksleiviai pamatė, iš kur atsirado žodžiai- buvo paveldėti, pasiskolinti ar sukurti žymių asmenybių.

  Magnetinis žemėlapis su žodžiais parodė, kuriuos žodžius lietuviai paskolino kitoms kalbos (estų, rusų, baltarusių, ukrainiečių, latvių, vokiečių).

  Bene labiausiai visiems patiko neįprasta lietuvių kalbos abėcėlė. Tai eksponatas su lietuviškomis raidėmis ir jų kilmės aprašu (lotyniškos, čekiškos, originalios lietuviškos, pagal lenkų analogiją pasidarytos raidės). Įdomu buvo sudėlioti savo vardą ir sužinoti raidžių kilmę. Kai kurios klasės parengė plakatus apie tai, ką sužinojo ir įsiminė.

 Toks patyriminis mokymasis ir mokymas su žaidybiniais elementais (,,geimifikuotas“) yra nekasdienis ir daugeliui prisilietusiųjų prie lietuvių kalbos rankomis išliks ilgam. Dėkojame Lietuvių kalbos institutui, parengusiam tokią informatyvią ir įdomią mokymo(-si) priemonę, pasiekiančią kiekvieną jos norinčią mokyklą.

  Jiezno gimnazijos bibliotekininkė Vitalija Rūdienė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close