Vaistai nuo skausmo ir uždegimo bei puikus virškinimas – ar tai suderinama?

Sklando įvairiausi įsitikinimai apie tai, kad tiek stiprūs vaistai nuo skausmo, tiek ir silpnesni vaistai nuo uždegimo neigiamai veikia virškinimo sistemą, todėl kai kurie gyventojai sąmoningai vengia jų vartojimo. Tačiau vaistininkai sako, kad tikslingas ir tinkamas vaistų nuo skausmo vartojimas yra suderinamas su geru virškinimu.

„Labai dažnai pacientai, kuriems reikalingi vaistai nuo skausmo, mūsų klausia, ar medikamentai nepakenks skrandžiui, mat jie turi problemų. Gyventojus nuraminame pabrėždami, kad virškinimo sistema bei vaistai nuo uždegimo ir skausmo yra suderinami, parinkus tinkamą vaistą bei racionalų vartojimą konkrečiu atveju“, – komentuoja „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Raimonda Truncė.

Subalansuota mityba bei virškinimas

Anot vaistininkės, vienas iš paprasčiausių būdų padėti savo virškinimo sistemai – tai aktyvumo didinimas, reguliarus skysčių vartojimas bei subalansuota mityba.

„Labai dažnai girdime, kad per dieną reikia suvartoti ne mažiau nei 3 litrus vandens. Šią taisyklę labiau galėtume pritaikyti didelio aktyvumo ar didesnę kūno masę turintiems žmonėms. Tada kyla klausimas, o kiek išties reikia to vandens. Vienas iš paprasčiausių būdų nustatyti rekomenduojamą paros vandens normą – remtis formule: kūno svorį padauginti iš 0,035 l. Tai reiškia, kad 65 kg sveriančiam žmogui per dieną reikia 2,27 litrų vandens“, – pataria ji.

Subalansuota mityba turi būti įvairiapusė – joje turi būti pakankamas kiekis baltymų, riebalų, angliavandenių bei ląstelienos. Visų šių medžiagų reikia natūraliems organizmo biocheminiams procesams vykti. R. Truncė atkreipia dėmesį į šiuo metu ypač gausiai naudojamus hidrintus riebalus, palmių riebalus bei pridėtinius cukrus, kurių savo mityboje reikėtų vengti.

„Kalbant apie fizinį aktyvumą, nesmerkite savęs, jei nesate nuolatinis sporto klubo narys, kuriame treniruojatės penkis kartus per savaitę. Jūs esate šaunūs, jei liftą iškeičiate į lipimą laiptais, į parduotuvę einate pėstute vietoj važiavimo automobiliu ar išeinate 15-20 min. pasivaikščioti spartesniu nei įprasta žingsniu taip suaktyvindami širdies darbą bei raumenų sistemą“, – vardija vaistininkė.

Maisto papildai virškinimui ir vaistai nuo uždegimo


Virškinimo sistemos bei imuninės sistemos veiklą, anot R. Truncės, gali pagerinti ciberžolės ir bifido bei lakto bakterijų turintys preparatai. Besiskundžiantiems nuolatiniu vidurių užkietėjimu rekomenduojama rinktis gerąsias bakterijas, kurių sudėtyje yra inulino, kuris skatina žarnyno mikrofloros augimą bei magnio ir kalcio įsisavinimą. Natūraliai jo randama šakniavaisiuose, o inulino turintys augalai nekaupia krakmolo.

„Jei paciento virškinimas yra apsunkintas, patarčiau naudoti kartumynų turinčias arbatas, tokias kaip kartusis kietis ar kiaulpienių šaknys, kurie paskatina kasos fermento išsiskyrimą. Esant skrandžio gleivinės sudirgimui ar erozijoms, rytais ant tuščio skrandžio vartokite linų sėmenų nuovirą bei šaltalankių aliejų“, – natūraliais metodai dalijasi ji.

Vaistai nuo skausmo ir uždegimo, pasak vaistininkės, gali būti išskirti į dvi dalis: gydymą ir simptomų malšinimą. Jei žmogų kamuoja trumpalaikis skausmas, pavyzdžiui, atsiradęs dėl uždegimo ar traumos, tai nesteroidinio vaisto vartojimą būtų galima traktuoti kaip gydymą. Tačiau jei skausmas yra nuolatinis, pavyzdžiui, kamuojant sąnarių patologijoms, tai vartojami priešuždegiminiai vaistai laikomi simptominiu gydymu.

„Ypač dažnai nuskausminamieji vaistai vartojami trumpalaikiam, simptominiam skausmui malšinti, pavyzdžiui, galvos, pilvo ar danties, mat skausmas žmogui – vienas iš nemaloniausių potyrių. Vaistininkai visada atsižvelgia į paciento išsakomus simptomus ir dažnai tenka paraginti žmogų kreiptis pas gydytojus, kad nekiltų didesnių sveikatos problemų, taip dirbdami sveikatos komandoje galime geriausiai padėti pacientui“, – pažymi R. Truncė.

Kartais perdozuoja, o kartais vengia be reikalo

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė pasakoja daugiausia istorijų apie neracionalų vaistų nuo skausmo vartojimą išgirstanti iš pacientų, kuriems suskausta dantį.

„Yra pasitaikę praktikoje atvejų, kai žmogus per 15 min. išgėrė 3 ar 5 tabletes nuo skausmo, nes jam nuo vienos tabletės skausmas nepraėjo iš karto. Nors daugelio vaistų poveikis prasideda per 10-15 min.“, – atkreipia dėmesį ji.

Kadangi įsitikinimas, jog vaistai nuo skausmo kenkia skrandžiui, yra itin paplitęs, nemaža pacientų dalis, esant kai kurioms klinikinėms situacijoms, pavyzdžiui, skaudant nugarai, vos tik dingus simptomams, nutraukia vaistų nuo skausmo vartojimą. Tačiau neišgydžius uždegimo iki galo ir nustojus vaistus gerti per anksti, galimas greitas ligos ir simptomų pasikartojimas.

„Taip pat dažnai mažus vaikus auginančios mamos linkusios vengti vaistų nuo skausmo. Kartais tenka mamas įkalbinėti, kad vienkartinė vaisto dozė nuo skausmo kūdikiui ar mažam vaikui, kuriam, pavyzdžiui, dygsta dantukai, yra naudingiau, nei besiformuojanti uždegiminė reakcija ir patiriamas skausmas. Dažnai net pajuokauju, kad vaikams dantukų skausmas toks pat nemalonus kaip ir suaugusiam žmogui, o pastarieji dažniausiai nelinkę kentėti“, – teigia R. Truncė.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close