Pūslelinė: ar gali padėti dantų pasta arba trynimas auksiniu žiedu?

Woman Applying Ointment on Her Upper Lip with Herpes. Medical Background of a Young Beautiful Woman with Herpes Labialis. Treatment of Herpes Symptoms

Rudeninė orų kaitą, šaltis, ultravioletiniai saulės spinduliai, stresas ir nuovargis, įvairūs peršalimai ar odos pažeidimai gali išprovokuoti organizme tūnančio herpesviruso aktyvumą – apie tai signalizuoja pūslelinių bėrimų susidarymas. BENU vaistininkė Laura Mockutė sako, kad vieną kartą užsikrėtus herpesvirusu, organizme jis lieka visam laikui, todėl svarbu išmokti gyventi tinkamai, o prieš imantis „liaudiškų“ gydymo būdų, pagalvoti, ar jie tikrai atneš norimų rezultatų.

Herpesvirusinę infekciją, kitaip žinomą kaip pūslelinė, sukelia dažniausiai paplitę dviejų tipų herpes simplex virusai: HSV-1 dažniausiai pasireiškia veido srityje, kur sukelia lūpų, panosės, burnos gleivinės pūslelinę, o HSV-2 pažeidžia lytinius organus. Tipinis herpesviruso sukeltas bėrimas – tai grupė pūslelių ant paraudusios odos, pūslelėms pratrūkus, susidaro opelės, šašai.

Virusas lengvai plinta, jis perduodamas tiesioginio kontakto metu: bučiuojantis, per įvairius daiktus, kuriais naudojosi užsikrėtęs asmuo (puodelis, rankšluostis, žaislai), lytinių santykių metu, gimdant. Herpesvirusas gali apsigyventi žmogaus organizme nuo pat vaikystės ir sezoniškai priminti apie save įvairiais paūmėjamais.

Pagrindiniai simptomai – signalas stiprinti imunitetą

L. Mockutė pabrėžia, kad viruso suaktyvėjimą gali lemti daugybė veiksnių – peršalimas, perkaitimas, hormonų pokyčiai, pavyzdžiui, menstruacijų metu, stresas bei nuolatinė emocinė įtampa. Anot jos, šaltasis sezonas ir temperatūrų pokyčiai silpnina imuninę sistemą, o COVID-19 epidemiologinė situacija kelia sunkumų psichologinei sveikatai, todėl svarbu atpažinti ir pastebėti pirmuosius herpesviruso simptomus. 

„Dar prieš pasirodant bėrimams, jaučiami pirmieji signalai – perštėjimas, skausmas ir tempimo jausmas. Pūsleliniai bėrimai paprastai pasirodo gana greitai –  per kelias valandas“, – sako farmacininkė ir priduria, kad herpesvirusinė infekcija dažnu atveju rodo, jog organizmas yra nusilpęs.

„Paprastai išbertas vietas niežti, dilgčioja ar jaučiamas deginimo jausmas. Skausmingumas ir diskomfortas trunka pirmas 2–3 dienas. Bėrimai dažniausiai sugyja per pora savaičių, tik svarbu susidariusio šašo nekrapštyti ir nesukelti antrinės infekcijos. Taip pat reikia nepamiršti, kad virusas išlieka aktyvus ir gali būti užkrečiamas apie 3–5 dienas ir po bėrimų išnykimo – tuo metu vis dar reikia vengti artimo kontakto su kitais“, – aiškina farmacininkė ir priduria, kad esant stipriai virusinei infekcijai, gali skaudėti raumenis, atsiranda karščiavimas, padidėja limfmazgiai. Tokiu atveju reikia gerti ir temperatūrą bei skausmą mažinančius vaistus.

Svarbu ir pagalba sau, ir kitų saugojimas

Farmacininkės teigimu, kovai su nuolat pasikartojančiu pūslelinės paūmėjimu, žmonės griebiasi pačių įvairiausių būdų, tačiau svarbu nepamiršti, kad pirmiausia reikia tinkamai rūpintis savimi, sveikai maitintis, kokybiškai miegoti, stiprinti imunitetą – taip sumažinsite išorės ir vidaus veiksnius, sukeliančius viruso suaktyvėjimą. O žmonės, kuriems dažnai pasireiškia pūslelinė, turėtų nešiotis vazeliną ir priešvirusinį kremą – juos reikėtų tepti iškart pajutus pirmuosius pūslelinės požymius. 

„Šiai dienai nėra vaistų, kurie virusą visiškai sunaikintų – užsikrėtus herpesvirusu, jis organizme lieka visam gyvenimui. Tačiau atsiradus bėrimui, gali būti skiriami priešvirusiniai vaistai, kurie stabdo viruso dauginimąsi ir tokiu būdu padeda bėrimams greičiau išnykti. Taip pat jie gali sumažinti infekcijos pasikartojimo dažnį. Jeigu bėrimai yra pavieniai ir nesukelia diskomforto, jie sugyja savaime. Malšinti diskomforto jausmą padeda priešvirusinis kremas, sunkesniais atvejais skiriamos tabletės“, – sako L. Mockutė.

Taip pat svarbu rankomis neliesti išbertos vietos, nes taip galite virusą pernešti ir užkrėsti kitas odos vietas. Jeigu pūslelės pasireiškia ne ant veido, o kitų kūno vietų – lytinių organų, pirštų, reikėtų dėvėti laisvus, orui laidžius drabužius, kad išbertos vietos būtų mažiau dirginamos. 

„Pūslelinę mažinti ir odos drėgmės balansą palaikyti padeda specialūs antivirusiniai preparatai, tepalai su silicio dioksidu, acikloviru, jie malšina deginimo, niežėjimo pojūtį ir skausmą, skatina gijimą. Kovoti su infekcija ir stiprinti imuninę bei nervų sistemas padeda B grupės vitaminai ir vitaminas C, o pažeistų ląstelių regeneracijai tinka vitaminas E“, – sako L. Mockutė.

Esant bėrimams, reikia kuo labiau apriboti artimą kontaktą – nesibučiuoti, nesiglėbesčiuoti ir nesidalyti lūpų balzamais, kosmetika, nevalgyti iš tų pačių indų, nesidalyti rankšluosčiais. Anot farmacininkės, herpesvirusas plinta labai greitai ir lengvai – užtenka tiesioginio kontakto su sergančiuoju. Blogiausia, kad viruso nešiotojas gali nejausti jokių simptomų, tačiau užkrėtimo rizika vis tiek išlieka.

Mitai apie namudinius gydymo metodus

Herpesviruso infekcija yra plačiai paplitusi, Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, mažiausiai kas antras suaugęs žmogus iš asmeninės patirties žino, ką reiškia nemalonūs pūslelinės simptomai. L. Mockutė namudines priemones vertina atsargiai, nes jos gali sukelti daugiau žalos, nei duoti naudos.

Anot farmacininkės, lengvos formos pūslelinės bėrimai sugyja savaime per kelias dienas: iš pradžių atsiranda pūslelė, vėliau susiformuoja sausas šašas, kuris nukrenta sugijus žaizdai. Svarbu naudoti odą drėkinančias priemones, vazeliną, specialius tepalus, o bėrimų nekrapštyti ir neliesti.

„Į vaistinę patarimo atėję žmonės neretai pasakoja, kad ant pūslelių tepa dantų pastą, cinką, eterinius levandų, arbatmedžių aliejus ar net laiko priglaudę auksinį žiedą. Kaži ar tokios priemonės gali padėti, bet pakenkti gali. Citrinos rūgštis ar kitos sausinančios, erzinančios priemonės gali apsunkinti gijimą, sausinti odą. Po tokių eksperimentų, rizikuojate sukelti antrinę odos infekciją, turėti gijimo randų. Daug paprasčiau, pasitarus su gydytoju ar vaistininku, naudoti specialias priemones, kurios mažina herpesviruso dauginimąsi ir spartina žaizdos gijimą. Taip pat galime pasiūlyti specialius silikono pleistrus, kurie klijuojasi ant pažeistos vietos ir taip mažina pūslelinės plitimą bei užkrėtimo riziką, nors pačios žaizdelės gijimo ir nespartina“, – pasakoja BENU vaistininkė L. Mockutė.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close