Kultūrinės bendruomenės lyderių sueiga Prienuose

Rugsėjo 20–22 d. Prienuose ir rajone karaliavo diskusijos apie kultūrą – vyko Lietuvos kultūros centrų asociacijos lyderių sueiga „Kultūros centrai: nuolatinės kaitos iššūkiai ir nūdienos realijos“.

Diskusijose – nuo įstatymų iki atlyginimų

Diskusijoje dalyvavo ir savo įžvalgomis dalinosi LR Seimo Kultūros komiteto pirmininkas prof. Vytautas Juozapaitis, kultūros ministras Simonas Kairys, LR prezidento vyriausioji patarėja dr. Jolanta Karpavičienė, LR ministrės pirmininkės patarėja kultūrai dr. Gabrielė Žaidytė, kultūros viceministras Albinas Vilčinskas, LNKC direktorius Saulius Liausa, Kultūros ministerijos Edukacijos skyriaus patarėja Birutė Kazlauskienė, LNKC direktoriaus pavaduotoja Inga Krikščiūnienė, vyr. specialistė Jurgita Aleknavičienė, Lietuvos kultūros centrų asociacijos prezidentas Romas Matulis, Prienų kultūros ir laisvalaikio centro direktorė Virginija Naudžiūtė.

Susirinkusiuosius pasveikino Prienų rajono savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas ir administracijos direktorė Jūratė Zailskienė.

Diskusijose buvo kalbama apie kultūros įstaigų darbuotojus, apgailestauta, kad jiems tinkamai neatlyginama. Buvo diskutuojama apie kultūros įstaigų vadovų kadencijas, išsilavinimą, profesionalių ir jaunų kūrėjų pritraukimo į regionus galimybes, kultūros centrų veiklą reglamentuojančių teisinių aktų tobulinimą.

„Kultūros centrai šiandien yra šiuolaikiškos įstaigos, skatinančios kokybiškų aukšto meninio lygio kultūros paslaugų prieinamumą regionuose, tarptautinį bendradarbiavimą bei regiono kultūrinio turizmo patrauklumą. Jie vykdo ypatingą misiją tapdami bendruomenės kultūriniu židiniu, suteikdami platesnių galimybių kūrėjams ir vietos žmonėms“, – kalbėjo kultūros ministras S. Kairys.

Kultūros ministro teigimu, šiandieniniai kultūros centrai tampa ne tik tęsiamų tradicijų, bet ir kultūrinių, edukacinių, socialinių iniciatyvų ir inovacijų erdvėmis. Jo manymu, svarbu mažinti kultūros prieinamumo teritorinius netolygumus, skatinti tolygų, kokybiškos ir įvairių raiškos formų kultūros prieinamumą regionuose vietos gyventojų poreikius labiausiai atitinkančiais būdais. Jis taip pat mano, kad kultūros srityje esančios problemos yra ne tik valstybės, bet ir savivaldybių reikalas.

Anot Kultūros komiteto pirmininko V. Juozapaičio, kultūros svarbą visuomenei supranta ir ne visi Seimo nariai.

Kultūros centrai – ne tik kultūros, bet ir visko, kas tikra, gražu ir profesionalu, centrai

Antrąją sueigos dieną iš visos Lietuvos susirinkę Lietuvos kultūros centrų asociacijos lyderiai lankėsi Šilavoto Davatkyne, Prienų jaunimo atviroje erdvėje, Prienų, Balbieriškio bei Stakliškių kultūros ir laisvalaikio centruose.

Didžiulio susižavėjimo sulaukė Šilavoto Davatkynas ir jo šeimininkė Danguolė Lincevičienė. Čia sueigos dalyviai pamatė kultūros reikmėms panaudojamas netradicines erdves ir sakė, kad jie buvo nemažai girdėję apie Davatkyną, bet apsilankymas pranoko lūkesčius.

Prienų KLC direktorė Virginija Naudžiūtė pristatė Prienų rajono kultūros centrų veiklą, esamą situaciją ir perspektyvas. Sueigos dalyviai žvalgėsi po kultūros ir laisvalaikio centro erdves ir aplankė jaunųjų kūrėjų parodą „Po grindim“. Ekspoziciją pristatė vieni iš jos autorių – Danielius Aldakauskas ir Nojus Kondrotas. Svečius sužavėjo pasirinktų erdvių panaudojimo būdas, suteikiamos galimybės saviraiškai ir atviros jaunimo erdvės „Prienas“ narių kūrybiškumas, platus meninis išsilavinimas, nors jie – vis dar gimnazijos mokiniai.

Anot Lietuvos kultūros centrų asociacijos prezidento R. Matulio, labiausiai pakerėjo Prienų kultūros centro jaunimo erdvė, o joje vykstantys jaunimo meno projektai solidumo galėtų suteikti net kokiam berlynui ar paryžiui.

„ O koks turtas ten sutikti jauni žmonės, kurie dega tuo, ką kuria! Tiesiog neįtikėtina, taip ir klausais kokią valandą, net pamiršdamas mirksėti. Gera žinoti, kad Lietuva turi ateitį“, – sakė R. Matulis.

Lankantis kultūros centruose, kur svečiai būdavo pasitinkami su namine duona, sūriu, medumi, gira ar kitais to krašto patiekalais ir meno kolektyvų muzika, buvo dalinamasi savo krašto kultūra ir istorija, vyko pokalbiai su darbuotojais ir vietos bendruomenės aktyvu, veiklų aptarimas ir diskusijos apie esamas situacijas bei perspektyvas.

„Kultūros centrai – tai ne tik kultūros, bet visa ko, kas tikra, gražu ir profesionalu, centrai“, – teigė R. Matulis.

Aptarti aktualūs klausimai

Trečiąją Lietuvos kultūros centrų asociacijos lyderių sueigos dieną kultūros centrų lyderiai Daukšiagirės dvaro sodyboje susitiko su Savivaldybių kontrolierių asociacijos valdybos nariais, aptarė Kultūros centrų vidaus kontrolės politiką, vidaus tvarkų, aprašų ir taisyklių rengimą, dalinosi vidaus audito gerąja patirtimi.

Vyko susitikimas su Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos (LATGA) Muzikos kūrinių skyriaus vadovu Pauliumi Satartavičiumi ir Licencijavimo poskyrio vadovu Arvydu Adamoniu. Susitikimo metu buvo aptartos meno kūrinių naudojimo, apmokėjimo už naudojimą problemos, sutarta, kad būtina keisti kultūros centrų licencinių sutarčių turinį, aptartas atnaujintas naudotojo bei autoriaus galimo bendradarbiavimo pasiūlymas.

Sueigoje taip pat sudaryta darbo grupė naujų kultūros ir meno pareigybių klasifikatoriaus rengimui, aptartos tarpusavio komunikavimo aktualijos, susitarta dėl esminių problemų sprendimo prioritetiškumo, diskutuota apie kultūros centrų vaidmenį formuojant regionų kultūros išskirtinumą bei analizuoti kiti svarbūs klausimai.

„Sueiga buvo labai savalaikė ir aktuali, išryškino esmines problemas, todėl pasiekti rezultatai visiškai pateisino dalyvių lūkesčius“, – konstatavo Lietuvos kultūros centrų asociacijos prezidentas R. Matulis.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close