Europos Parlamentas balsavo už specialųjį fondą „Brexit“ poveikiui sumažinti

Europarlamentarai pritarė 5 mlrd. eurų dydžio fondo, skirto paremti labiausiai nuo „Brexit“ nukentėjusioms ES valstybėms ir regionams, steigimui. Lėšų numatyta ir Lietuvai.
Parlamento ir ES Tarybos derybininkai suderino prisitaikymo prie „Brexit“ rezervo detales šių metų birželį, o šis susitarimas sulaukė plataus europarlamentarų palaikymo (652 balsai už, 32 prieš, 11 susilaikė). Naujojo fondo taisyklės numato, kad dar šiais metais ES valstybėms būtų skirta 1,6 mlrd. eurų (2018 m. kainomis). Likę 3,4 mlrd. eurų būtų išmokėti lygiomis 1,2 mlrd. eurų dalimis 2022 ir 2023 m., o dar 1 mlrd. eurų – 2025 m.

Fondo parama galės būti skirta tik veikloms, kurios sušvelnins neigiamas „Brexit“ pasekmes ES valstybėse ar jų regionuose, pavyzdžiui, smulkiam verslui, vietos bendruomenėms, darbo vietų kūrimui ar ES piliečių reintegracijai. Europarlamentarų dėka pusantrų metų pratęstas finansuotinų veiklų terminas, todėl ES valstybėms bus kompensuojamos nuo 2020 m. sausio 1 d. iki 2023 m. gruodžio 31 d. patirtos „Brexit“ išlaidos.

Fondo lėšos bus paskirstomos pagal tris kriterijus: ES valstybės prekybos su Jungtine Karalyste (JK) svarbą, žvejybos JK išskirtinėje ekonominėje zonoje mastą ir jūros pasienio, esančio prie JK, gyventojų skaičių. Manoma, kad didžiausią „Brexit“ poveikį pajus Airijai, todėl šiai šaliai numatyta didžiausia paramos suma (apie 1 milijardas eurų). Savo ruožtu Nyderlandams, Prancūzijai, Vokietijai ir Belgijai numatyta taip pat reikšminga paramos suma. Lietuvai iš šio fondo numatyta skirti apie 12 mln. eurų.

EP pranešėjas Pascal Arimont (Europos liaudies partija, Belgija) pažymėjo: „ES pasiruošusi padėti nuo „Brexit“ nukentėjusiam verslui, regionams ir valstybėms. Šio rezervo dėka sugebėjome greitai užtikrinti Europos paramą ir nukreipti 5 milijardus eurų ten, kur jų labiausiai reikia. Kartu užtikrinome, kad pirmoji paramos dalis pasiektų ES valstybes jau šiais metais.“

Naujojo fondo veiklos pradžiai dar reikalingas formalus ES Tarybos pritarimas.
Daugiau informacijos:Prisitaikymo prie „Brexit“ rezervo taisyklės
Rezervo paramos paskirstymas ES valstybėms
EP Tyrimų biuro pažyma apie prisitaikymo prie „Brexit“ fondą

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close