5 patarimai, ką nuveikti ir pamatyti atostogaujant Bulgarijoje: nuo gydančių purvo vonių iki netikėtos išvykos į kaimyninį Stambulą

Maudynės mineralinio vandens šaltiniuose, rožių aliejaus ritualai, poilsis auksinio smėlio paplūdimiuose, žygiai po vaizdingus kalnų reljefus – visą tai galima patirti atostogaujant Bulgarijoje. Šią, unikalia gamta žavinčią, pietryčių Europos valstybę yra pamėgę keliautojai iš viso pasaulio, čia jie gali  tyrinėti gyvybingą ir patrauklią Balkanų dalį, joje atrandant ne tik kvapą gniaužiančius gamtos vaizdus, bet ir tūkstančius metų skaičiuojančią kultūros istoriją. Ką būtina pamatyti ir nuveikti apsilankius žymiuose Bulgarijos miestuose ir juos supančiuose kurortuose?

Palyginti nedidelėje Bulgarijos teritorijoje galima rasti puikių vietų nepamirštamam poilsiui. Istorinio paveldo ieškotojų laukia senovės žavesio nepraradę miestai, mistikams vartus atveria uždarą gyvenimą ir natūrinį ūkį puoselėjantys viduramžių vienuolynai, atradėjus pasitinka kelios kalnų grandinės su aukščiausia Balkanų pusiasalio viršūne, o norinčius pailsėti – jaukūs ir ramūs kurortai, garsėjantys gydančiomis SPA paslaugomis ir beveik 400 kilometrų natūralaus smėlio pajūrio.

Pats geriausias oras atostogauti Bulgarijoje yra nuo gegužės vidurio iki rugsėjo vidurio. Švelnų šalies klimatą veikia Viduržemio ir Juodoji jūros – vasarą čia retai kada būna nepakeliamai karšta, oro temperatūra siekia 25–31 laipsnį, o kalnuotose teritorijose vakarais būna 5 laipsniais vėsiau nei likusioje šalies dalyje. Jei jau nusprendėte krautis lagaminus ir keliauti į Bulgariją, kelionių organizatorius „Novaturas“ dalijasi 5 patarimais, kurie padės susikurti nepamirštamas atostogas šioje šalyje visai šeimai.

Aplankykite reikšmingiausias vietas

Bulgarija yra viena seniausių Europos valstybių – pirmoji Bulgarų imperija įkurta dar 681 metais. Turėdama tokią gilią istoriją, šalis didžiuojasi jos palikimu, o kai kurie lankomi objektai įtraukti į UNESCO paveldo sąrašą. Ypač užsienio smalsuolių dėmesio sulaukia keliautojų pamėgto Bulgarijos miesto Varnos apylinkės. Trečias pagal dydį Bulgarijos miestas, dar vadinamas Bulgarijos uostų sostine, yra svarbus turistinis ir kultūrinis šalies centras – Varnos istorija siekia gilią senovę. 

Apie 10 kilometrų už Varnos istorinių potyrių ieškotojus traukia Pobiti Kamnio vietovė – tai tikrų tikriausias akmenų miškas, neturintis analogų visame pasaulyje. Keliautojų akis prikausto 50 kv. km teritorijoje sutelkta didelė centrinė akmenų miško grupė ir 15 kitų mažesnių grupelių. Nors daug geologų bandė įminti akmenų paslaptį, patys bulgarai teigia, kad Akmenų miškas – tai išskirtinai stiprią energiją skleidžianti vietovė.

Lankantis Bulgarijoje ir norint pažinti jos išskirtinę kultūrą, būtina aplankyti senove dvelkiančius miestus ir miestelius. Vienas tokių – vaizdingoje saloje esantis Nesebaras,  dar vadinamas 40 bažnyčių sala, kurių iki šių dienų yra išlikę 10. Į didelį gražų miestą Nesebaras išaugo iš žvejų gyvenvietės, kuri buvo žinoma jau VII a. Šioje vietoje klestėjo trakų kultūra. Trakija – gana paslaptinga civilizacija, neturėjusi rašto, bet garsėjusi aukšta kultūra. Iš tų laikų mieste išliko tvirtovės sienos dalis ir vartai – vietovė įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Daugelis miesto pastatų labai žemi – turkų priespaudos metais bulgarams nebuvo leidžiama statyti didesnių už žirgą ir raitelį pastatų. 

Ne ką mažiau ypatingas ir kitas turistus traukiantis Bulgarijos miestelis Sozopolis. Šis miestelis – seniausia graikų kolonija Juodosios jūros pakrantėje. Sozopolyje lankytojus žavi jaukus senamiestis siauromis gatvelėmis, originalūs suvenyrai vietos turgelyje ir skanūs žuvų patiekalai. Sozopolį pamėgę menininkai, rašytojai ir keliautojai, vertinantys autentišką senamiesčio architektūrą.

Ar patikėtumėte, kad rožės gali būti brangesnės už auksą? Tokį faktą sužinosite apsilankę Kazanleko miestelyje, garsėjančiame Rožių slėniu. Bulgarija yra viena stambiausių rožių aliejaus gamintojų pasaulyje. Netoli Kazanleko esančiame Rožių slėnyje auginamos ypatingos rožės, iš kurių gaminamas aliejus, vadinamas Bulgarijos skystuoju auksu. Pasirodo, kad tikrasis rožių aliejus net tris kartus brangesnis už auksą!

Pasimėgaukite paplūdimiu ir gydančiu poilsiu

Bene didžiausias Bulgarijos turtas – 380 kilometrų natūralaus smėlio pajūrio ir penkis mėnesius trunkantis šiltasis sezonas, kai vandens temperatūra retai kada nukrinta žemiau 25 laipsnių. Juodoji jūra švari, rami ir negili, joje druskos du kartus mažiau nei Viduržemio jūroje, tad čia puiku leisti laiką su vaikais. Be to, Bulgarijos kurortai garsėja gydomojo purvo ir mineralinių vandenų procedūromis. Aukštesnės kategorijos viešbučių SPA centruose galėsite rinktis nuo paprasto atpalaiduojamojo masažo iki sudėtingos profesionalių gydytojų sudarytos individualios sveikatinimo programos. 

Itin daug keliautojų renkasi poilsines atostogas praleisti visai šeimai pritaikytuose Bulgarijos kurortuose, išsidėsčiusiuose šalies pakrantėse. Netoli populiaraus Bulgarijos miesto Burgaso yra įsikūręs nedidelis, bet jaukus Pomorijė kurortas, apsuptas vynuogynų bei įvairių vaismedžių sodų. Keliautojus čia pasitinka 7 km ilgio smėlio paplūdimys, jaukūs įvairių kategorijų viešbučiai, kavinės, restoranai, vandens pramogos. Kurortas taip pat garsėja gydomuoju purvu ir mineraliniu vandeniu, miestelyje įsikūrę daugybė sveikatingumo centrų. Taip pat čia yra juodojo smėlio paplūdimys, kuriame įsigijus gydomojo purvo galima savarankiškai mėgautis purvo voniomis.

Kitas atpalaiduojančiu poilsiu ir puikiu pajūriu garsėjantis kurortas – netoli Varnos esantis Šv. Konstantinas. Kurorte driekiasi auksinio smėlio paplūdimiai, džiugina švelnus klimatas, mineraliniai šaltiniai, moderni infrastruktūra. Šį miestą verta aplankyti dėl daugybės priežasčių: specifinio mikroklimato, jūros vėjelio, vėsaus, gaivinančio oro, šimtamečių figmedžių, kiparisų ir liepų kvapo. Visi šie natūralūs turtai ne tik ramina, bet ir gydo, todėl poilsiautojai čia traukia ištisus metus. Kurortas taip pat garsėja svetingumu, galimybe pailsėti tyloje ir ramybėje, o vakarais įvairūs restoranai kviečia paragauti skanių nacionalinių patiekalų arba stebėti folklorinius pasirodymus. 

Išskirtiniu paplūdimiu pasižymi Varnos apylinkėse esantis kurortas Auksinės Smiltys – įžymiausia ir populiariausia poilsio vieta Bulgarijoje. Smulkaus geltono smėlio paplūdimys, skalaujamas skaidrios ir šiltos jūros, tęsiasi 3,5 km, o jo plotis vietomis siekia 100 metrų. Kurorte yra 17 mineralinio vandens baseinų, sveikatingumo centrų, kuriuose siūlomos įvairios sveikatos reabilitacijos procedūros. Miestas yra pripažintas švariausiu valstybės kurortu ir net yra gavęs tarptautinį „Mėlynosios vėliavos“ apdovanojimą už nepriekaištingą ekologinę būklę.

Išbandykite aktyvias pramogas

Nors kai kurie Bulgarijos kurortai tampa oaze išsiilgusiems ramaus poilsio, kiti kviečia laiką leisti aktyviai. Dėl puikiai išvystytos infrastruktūros Bulgarijos paplūdimius pamėgo vandens sporto entuziastai, poilsį kurortuose derinantys su mėgiama aktyvia veikla. Pavyzdžiui, Pietų Bulgarijoje įsikūręs Saulėtojo kranto kurortas garsėja plačiu ir ilgu paplūdimiu, kuriame galima išbandyti įvairiausių rūšių sportą: skrieti burlaiviais, burlentėmis, vandens slidėmis, vandens parašiutais. Pabodus laiką leisti vandenyje, sportuoti kviečia ir puikiai įrengtos teniso aikštės, žirgynas ir jojimo mokykla, golfo laukai, paplūdimio tinklinis, o itin didelis dėmesys skiriamas vaikų aktyviam poilsiui, tad nenuobodžiaus net mažiausi šeimos nariai.

Saulėtasis krantas vadinamas didžiausiu ir judriausiu Pietų Bulgarijos kurortu, tad jame netrūksta ir kitų pramogų. Čia maloniai nustebina europinis aptarnavimo lygis ir draugiška aplinka, kurie pasitinka apsilankius daugiau nei 300 restoranų ir tavernų, siūlančių folklorines programas, taip pat veikia įvairios užeigos, kavinės, dieniniai ir naktiniai klubai, barai ir diskotekos. Naktinio gyvenimo šurmulys čia tęsiasi iki pat ryto. 

Netoli Saulėtojo kranto įsikūręs ir kitas jaukus kurortas – Ravda. Jį poilsiui dažniau pasirenka šeimos su vaikais ir atsipalaiduoti norintis jaunimas, tačiau atvyksta ir nemažai vandens sporto entuziastų. Ravdoje siūloma daug veiklos aktyvių vandens pramogų mėgėjams – čia įsikūrę nardymo, vandens slidžių, buriavimo ir jachtų centrai, įrangos nuomos punktai. 

Norintiems aktyvios kultūrinės patirties, siūloma nuvykti į Burgasą – ketvirtą pagal dydį Bulgarijos miestą. Nors tai labiau verslo nei turistų miestas, tačiau ir pastariesiems čia yra ką veikti: Burgase vyksta alaus festivalis, bulgariškas roko festivalis, taip pat du kartus per metus – tarptautinė gėlių paroda. Be to, čia yra daug įvairių muziejų ir parodų, naktinių klubų.

Leiskitės į žygį 

Daugiau nei pusę Bulgarijos teritorijos sudaro Balkanų kalnai ir kalvos. Balkanai yra aukščiausi kalnai Bulgarijoje, čia galima rasti ir aukščiausią pusiasalio viršūnę. Žaliuojančios kalvos, nuo kurių atsiveria pasakiška jūros ir miestų panorama, supa ir daugumą Bulgarijos kurortų. Poilsiaujant su visa šeima ar draugais, rekomenduojama leistis į žygį pėsčiomis – užkopti į kalvas ir pasimėgauti gražiais gamtos vaizdais. 

Puikų maršrutą žygiams siūlo vaizdingas pakrantės kaimelis Šv. Vlasas, nutolęs vos 5 km nuo Saulėtojo Kranto kurorto. Nors pastaraisiais metais Šv. Vlasas išaugo į modernų paplūdimio kurortą su naujais viešbučiais ir turizmo infrastruktūra, šalia esantys kalnai, miškai ir jūra paverčia šį kurortą itin sveiko poilsio vieta. Šalia miestelio galima rasti ir atvykėlių pamėgtą pažintinį kalvų taką, kuriuo užkopus atsiveria pakrantės žavesys.

Nukeliaukite į Stambulą 

Taip, perskaitėte teisingai – lankantis Bulgarijoje rekomenduojama pasinaudoti galimybe nuvykti į ekskursiją kaimyninėje Turkijoje ir aplankyti Stambulą. Įdomu tai, kad šį miestą iš Bulgarijos kurortų pasiekti bus greičiau, nei ilsintis pačios Turkijos kurortuose. Tokia pažintinė pramoga itin populiari poilsiaujant Burgaso kurorte, nuo kurio kelionė iki Stambulo truks panašiai, kaip nuo Vilniaus iki Lietuvos pajūrio – miestus skiria 340 kilometrų.

Nuo Burgaso iki Stambulo vykstama autobusu, kurio bilietus galima įsigyti internetu, o kelionė trunka apie 5,5 val. Atvykus į Stambulą pasitinka spalvų, kvapų ir kultūrinių patirčių gausa.  Mieste susipina rytietiška bei vakarietiška kultūros, yra gausybė lankytinų vietų: rekomenduojama aplankyti vieną įspūdingiausių šventyklų Mėlynąją mečetę, pasigrožėti įspūdinga Šv. Sofijos soboro architektūra, pažvelgti į miestą iš Galatos bokšto. Būtina nepraleisti ir svarbios turkiškos patirties – apsilankyti analogų neturinčiame Didžiajame Stambulo turguje, kuriame prekeiviai vilioja savo dirbiniais, tradiciniais skanumynais ir suvenyrais.

The rocks of Belogradchik, Bulgaria arounded by ancient fortress
Panoramic view of the Upright Stones natural phenomenon near Varna, Bulgaria.
Beach on the Black Sea in Nessebar, Bulgaria

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close