Ketvirtadienį įvyks dalinis Saulės užtemimas

Birželio 10 d., ketvirtadienį Šiauriniu pusrutuliu vėl nukeliaus Mėnulio ant Žemės metamas šešėlis. Šiais metais numatomi du Saulės užtemimai – žiedinis ir visiškas.

Pirmasis, birželio 10 d., prasidės Kanadoje ir keliaus Šiaurės pusrutuliu link Sibiro. Regimasis 700 km skersmens Mėnulio šešėlis keliaus šiauriau Lietuvos, todėl pilno, žiedinio saulės užtemimo neišvysime. Visgi, tai nesutrukdys mums išvysti dalinį Saulės užtemimą, kuris prasidės 12 val. Lietuvos laiku ir jau 13 val. pasieks savo maksimumą. Būtent 13 val. tarp Žemės ir Saulės savo orbita skriejantis Mėnulis mūsų atžvilgiu uždengs didžiausią, nors ir ne visą Saulės plotą. Šiuo metu Saulė bus Pietų pusėje, pakilusi apie 57 laipsnius nuo horizonto. Dalinis užtemimas Lietuvoje bus matomas iki keleto minučių po 14 val. Regimasis žiedinis Saulės užtemimas baigsis Sibire kiek anksčiau – 13 val. 34 min.

Tuo tarpu, visiško užtemimo šiemet, gruodžio 4 d., Lietuvoje nepamatysime, jis bus matomas tik Pietų pusrutulyje, daugiausiai – Antarktidoje.

Šiemet Lietuvos gyventojų nelepins ir Mėnulio užtemimai. Pirmasis, vykęs gegužės 26 d. buvo matomas tik Šiaurės Amerikos žemyne, tuo tarpu antrasis, dalinis, lapkričio 19 d. bus matomas tik pajūryje 8 val. 16 min. Lietuvos laiku.

Toje pačioje pasaulio vietoje saulės užtemimai pasikartoja tik kas 300 metų. Paskutinis visiškas Saulės užtemimas Lietuvoje buvo matomas 1954 m. birželio 30 d.

Primename, jog į Saulę žvelgti plika akimi negalima. Ryškus mums artimiausios žvaigždės švytėjimas gali pažeisti akis. Užtemimą galima stebėti per specialiai tamsintą stiklą (suvirintojo skydą arba akinius), taip pat, per dūmuose aprūkintą tamsų stiklą. Neturintys stiklo, gali pasinaudoti veidrodžiu – per langą pagautą saulės atvaizdą nedideliu veidrodžiu nukreipti ant namuose esančios sienos. Tam reikia veidrodį uždengti popieriaus lapu su iškirpta 5 mm skylute centre ir spindulį nukreipti ant užtamsintame kambaryje esančios šviesios, vienspalvės sienos.

Tokio žiedinio saulės užtemimo šiemet Lietuvoje neregėsime, tačiau ne mažiau įspūdingesni būna ir daliniai užtemimai / AFP nuotr.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close