Turistų iš Lietuvos vėl laukia populiarios Graikijos salos: ką jose verta pamatyti ir nuveikti?

Nuo gegužės mėnesio vidurio iš Lietuvos vėl kyla lėktuvai į populiarias Graikijos salas – Korfu, Kretą ir Rodą, o nuo rudens – ir į Kefaloniją. Kol Lietuvoje vis dar vyrauja permainingi pavasario orai, atostogas jau galima planuoti būtent jose – pasivaikščioti senovės graikų išvaikščiotais takais, pamatyti į UNESCO paveldo sąrašą įtrauktus architektūros objektus, pajausti vietinių gyvenimą tradicinę atmosferą išsaugojusiuose kurortuose, išbandyti šiuolaikiškas vandens pramogas ar pasidžiaugti saulės voniomis.

Keliautojus iš Lietuvos kasmet traukia saulėta ir įspūdžių kupina Graikija  – Graikijos salos Praėjusių metų liepos mėnesį, atlaisvinus karantino ribojimus, Graikija buvo pirmoji šalis, į kurią atostogų skrido Baltijos šalių keliautojai. Nuo 2021 m. gegužės vidurio didžiausio kelionių organizatoriaus „Novaturas“ lėktuvai iš Lietuvos vėl kyla į populiarias Graikijos salas – Kretą, Rodą, Korfu, o nuo rudens – ir į Kefalonijos salą. 

Graikijos salose galima pamatyti ne tik senųjų civilizacijų palikimą, palydėti saulę puikiuose paplūdimiuose, paragauti specifinio pušų skonio retsinos vyno ir dzadzikio – apetitą žadinančio užkandžio, su vietiniais išmokti tradicinių šokių, aplankyti žymiausius architektūros objektus, senovinius rūmus bei tvirtoves, bet ir išbandyti aktyvias vandens ir kitas pramogas. Ši kryptis vilioja ir įsimylėjėlius, kurie čia atvyksta praleisti medaus mėnesį. Tad ką verta pamatyti, aplankyti, paragauti ir nuveikti Graikijoje bei kuo ypatingos šios šalies salos?

Kontrastų kupina Korfu

Turistus itin vilioja Graikijos Korfu sala – išskirtinė „Novaturo“ kryptis. Jos sostinė Kerkyra dėl įvairialypės istorijos pasižymi ir labai skirtinga architektūra. Pėdsaką paliko Romos imperija, Bizantija, taip pat justi salą valdžiusių venecijiečių, britų ir prancūzų indėlis. Kerkyros rotušė ir miesto tvirtovės – venecijiečių palikimas, o Listono kavinių zona primena Paryžių, tad itin tinka jaunavedžiams, švenčiantiems medaus mėnesį. Mieste taip pat veikia įvairių muziejų, žavi bažnyčios, rūmai, čia įsikūręs ir Jonijos universitetas, tad kas dieną galima pasinerti į vis įdomesnius istorinius maršrutus. Siaurų vingiuotų gatvelių išraižytas Kerkyros senamiestis įtrauktas į UNESCO saugomų teritorijų sąrašą. 

Kaip ir kitos Graikijos salos, Korfu pasižymi nedideliais jaukiais kurortais – vieni iš jų pasižymi prabanga, o kiti leidžia pajausti autentišką šalies žavesį. Vienas pastarųjų – bene geriausiai pietryčių salos dalį atspintis Agios Georgijas, beveik 10 km ilgio geltono aukso smėlio paplūdimį turintis kurortas. Čia nerasite daug 4 ar 5 žvaigždučių viešbučių, tačiau tai yra kurorto pranašumas – jaukūs, nedideli, neretai šeimų verslu tapę viešbutukai leis geriau pajausti vietinių gyvenimą, išvengti įprasto turistinio šurmulio, pasimėgauti ramybe.

Kurorto gilumoje apstu kaimų, kurie išlaikė savo žavesį ir yra puiki modernių bei prabangių kurortų priešingybė. Visur įrengti pėsčiųjų, dviračių takai. Aplinka puikiai dera ir prie šalia esančio Korisijo Ežero rezervato, didžiausios sūraus vandens lagūnos saloje. Šalia Agios Georgijaus besidriekiantys paplūdimiai taip pat puiki vieta tiek pažengusiems, tiek pradedantiems vėjo ir jėgos aitvarų sporto mėgėjams.

Korfu – puiki vieta planuojantiems povestuvinę kelionę. Romantiškam poilsiui nusiteikę jaunavedžiai gali rinktis prabanga išsiskiriančius Kontokalio ar Guvijos kurortus. Guvijoje esanti įlanka puikiai tinka laivybai ir čia galima išvysti įspūdingiausių jachtų pasaulyje, krante gausu pasakiškų vilų. Miestelis žavi XVIII a. venecijietiška architektūra, triukšmingomis gatvėmis. Čia galima rasti puikių SPA centrų, paplūdimys gamtos padalytas į mažas jaukias zonas, rami jūra idealiai tinka vandens slidžių pramogoms, o smėlėtame Kontokalio paplūdimyje galima ramiai pailsėti bei pasimėgauti romantiška atmosfera.

Autentiškas poilsis Kretoje 

Kita populiari sala – Kreta, kurioje galima pėsčiomis pereiti ilgiausią Europoje Samarijos tarpeklį, pamatyti Knoso rūmus ir Herakliono archeologijos muziejų. Čia taip pat gausu puikiai išvystytų turistinių kurortų. Vis dažniau keliautojų radare atsiduria Chersonisas – buvęs paprastas žvejų kaimelis, nuo Kretos sostinės Herakliono nutolęs apie 26 km, tapęs labai populiariu atostogų centru. Tai judrus, jaunimo pamėgtas kurortas, apsuptas jūros ir kalnų.

Tai kosmopolitiškiausias kurortas saloje, išsiskiriantis tavernų, restoranų gausa. Vakarais, kai duris atveria naktiniai barai ir diskotekos, čia kunkuliuoja gyvenimas. Iš Chersoniso patogu nuvykti į Heraklioną, Agios Nikolają ir kitas salos vietas. Čia gausu įvairų pramogų – suvenyrų parduotuvių, yra mažojo golfo aikštynas, kartingo trasa, nedidelis vandens parkas, kuriame vasarą vyksta dieninės diskotekos ir pramogos.

Itin populiarus Kretos Retimno regionas, kuriame galima pasigrožėti išskirtine architektūra bei aktyviomis pramogomis. Pavyzdžiui, Misirija, įsikūrusi vos už poros kilometrų nuo Retimno, gali pasigirti gražiu smėlio paplūdimiu, kuriame puikios sąlygos plaukioti, užsiimti vandens sportu, mėgautis saule. Apie 6–15 km atstumu nuo Retimno įsikūrę nedideli kurortiniai miesteliai: Pigianos Kampas, Adelianos Kampas, Sfakakis, Skaletas. Čia driekiasi platūs paplūdimiai, į kuriuos įsiterpia gražios akmenuotos įlankėlės. 

Istorijos pėdsakais Rodo saloje 

Dar viena turistus į Graikiją viliojanti sala – saulės dievo Helijaus gimtine laikomas Rodas.  To paties pavadinimo salos sostinė – Viduržemio jūros miestas su puikiai išvystyta turizmo infrastruktūra, vaizdinga raižyta pakrante, krištolo skaidrumo jūra, per amžius sukaupęs turtingą istorinį paveldą. Savo pėdsakus čia paliko romėnai, bizantiečiai, turkai, italai. Jų viešpatavimo laikus mena trys vėjo malūnai, pastatyti netoli Šv. Nikolajaus forto, Mandrakio uosto vartai su dviem elniais. Tai didžiausias viduramžių gynybinis miestas Europoje, kuris yra įtrauktas į UNESCO pasaulio kultūros paveldo sąrašą. 

Rodas siūlo rupaus smėlio – žvyro paplūdimius su spalvingais saulėlydžiais, žalius miesto parkus, siauras senamiesčio gatveles su tradiciniais namų kiemais. Rode verda naktinis gyvenimas – daugybė jaukių kavinukių, tavernų ir barų veikia tol, kol išlydi paskutinius klientus. 

Saloje gausu kurortų, siūlančių atpalaiduojantį poilsį ir įvairias pramogas. Pavyzdžiui, kurortas Teologas – spalvingas, bet netriukšmingas. Šiek tiek parduotuvių, restoranų ir barų siūlo viešbučiai, o pats miestelis ir draugiški vietiniai gyvena savo ritmu. Senamiestis, kaip įprasta Rodo saloje, žavi pastatais ir siauromis gatvelėmis, fotoaparatų blyksnių verta Šv. Spiridono bažnyčia.

Kefalonija – neatrastas įspūdingos gamtos kampelis

Viena mažiausiai atrastų ir išskirtiniausių Graikijos salų – Kefalonija, pasižyminti itin kalnuotu reljefu ir žaluma. Kefalonija yra didžiausia ir aukščiausia Jonijos jūros bei šešta pagal dydį Graikijos sala. Tai sala, kuri dvelkia tiek graikiška, tiek Venecijos kultūra. Šiaurinėje Kefalonijos salos dalyje daugiausia galima rasti išlikusių venecijietiško stiliaus miestų, o pietinėje dalyje populiariausi kurortai su gražiais smėlio paplūdimiais. 

Ko gero pirmieji asmenys, atvykę į Kefaloniją atostogų – Graikijos karališkosios šeimos atžalos. Kalbos apie salos žvejų kaimelius, požeminius ežerus, paplūdimius ir olas netruko pasklisti ir Kefaloniją pamėgo vis daugiau žmonių, ypač – italų. Tiesa, palyginus su kitomis salomis, Kefalonija vis dar sulaukia sąlyginai mažai turistų, todėl ją labai mėgsta vertinantys privatumą.

Ši sala – neatrastas gamtos kampelis, kuriame gausu gyvūnijos, o spūstis gatvėje sudaro ne automobiliai, o užsisvajojusios ožkos su varpeliais po kaklu. Puikiai su turistais susidraugavę yra ir milžiniški vėžliai, kurie kiekvieną vakarą pasirodo salos sostinės Argostolio uoste ir laukia, kol bus pamaitinti.

Turistams rekomenduojama būtinai aplankyti Poro kurortą – tai pagrindinis uostamiestis Kefalonijos rytuose, įsikūręs dviejų kalnų papėdėje. Poras pasižymi laukiniu ir įspūdingu kraštovaizdžiu prie skaidraus vandens krantų, o gamtos ypatybes – uolose esančias įdubas – teigiama išmindžiojus pusdievio Heraklio. Krištolo skaidrumo vanduo skalauja baltų akmenukų paplūdimį. Poras suteikia galimybę laivu persikelti į kitus Kefalonijos miestus bei patekti į laukinius paplūdimius, nepasiekiamus nuo kranto.  Iš Poro patogu nuvykti į žymųjį Antisamos paplūdimį, Melisanio ir Drogkaračio stalaktitų olas. Tai ramus miestas, kurį renkasi keliautojai bei natūralaus gamtos grožio ieškotojai. 

Ką svarbu žinoti keliautojams? 

Visiems keliaujantiems į Graikiją turistams yra privaloma užpildyti Keleivio lokalizavimo formą, pateikiant asmeninę bei kelionės informaciją. Elektroninę formą reikia užpildyti per paskutines 48 val. iki skrydžio į Graikiją, bet likus ne mažiau nei 24 val. iki atvykimo į šalį. Pildant formą būtina nurodyti Graikijos regioną ir pilną viešbučio, kuriame planuojama apsistoti, adresą. Taip pat patariama išsisaugoti visą užpildytą formą ir ją atsispausdinti ar turėti mobiliajame telefone.

Vykstantiems į Graikiją asmenims yra privaloma ne anksčiau nei 72 val. iki atvykimo į Graikiją atlikti COVID-19 tyrimą PGR metodu ir gauti neigiamą tyrimo rezultatą patvirtinantį sertifikatą. 72 val. yra skaičiuojamos nuo mėginio tyrimui paėmimo (ne nuo testo rezultato paskelbimo ar sertifikato išdavimo laiko). 

Vykstantiems į Graikiją rekomenduojama įsigyti medicininių išlaidų draudimą, dengiantį ir pavojingų ligų, įskaitant sukeltas SARS virusų, gydymo išlaidas.

Graikijos vyriausybė yra įsipareigojusi rūpintis keliautojais, kuriems kelionės metu patvirtinamas teigiamas COVID-19 tyrimo rezultatas. Keliautojai, susirgę besimptome ar lengva COVID-19 forma, kai nebūtinas gydymas ligoninėje, yra karantinuojami specialiuose kambariuose. Medicinines, apgyvendinimo ir maitinimo išlaidas dengia Graikijos vyriausybė. Asmenims prireikus gydymo ligoninėje, transporto ir gydymo išlaidas taip pat dengia Graikijos vyriausybė. Kai kuriose valstybinėse ligoninėse nemokama medicininė pagalba gali būti teikiama tik turintiems galiojančią Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK), tad rekomenduojama ją turėti kelionėje su savimi.

Daugiau informacijos apie saugumo priemones keliaujant į Graikiją galima rasti „Novaturas“ tinklalapyje.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close