Pats laikas virti dilgėlių sriubą – vaistininkė paaiškino, kuo ji naudinga

Didžioji dilgėlė – pavasarinis augalas, kuris šiuo metų laiku yra tikras naudingų medžiagų šaltinis. Šiais metais „Eurovaistinės“ lietuviškiausiu vaistinių augalu pripažinta dilgėlė, pasak vaistininkų, naudinga ir grožiui, ir gerai savijautai.

„Eurovaistinės“ vaistininkė Kristina Staivė sako, kad didžioji dilgėlė gerai visuomenei pažįstamas vaistinis, vitamininis, maistinis augalas, kuris ypač prisimenamas po žiemos, tačiau gali būti naudojamas visus metus. „Didžiąją dilgėlę galima pavadini pavasariniu augalu, kuris naudingas, kai mums trūksta vitaminais prisotinto maisto. Dilgėlių daigeliuose randame labai daug vitaminų, kurie naudingi po žiemos išsekusiam žmogui. Joje gausu ir vitamino C, ir B grupės vitaminų. Ne veltui dabar galime matyti, kad visi, kas rūpinasi sveika mityba, renka dilgėles“, – sako vaistininkė.

Dilgėlė turi sukaupusi daug įvairių mikro ir makro elementų, todėl ja gydoma mažakraujystė, kuri dažniausiai pasireiškia pavasarį. Dilgėlėje esančios medžiagos padeda pagaminti hemoglobiną ir eritrocitus, atstato kraujodarą, sustiprina kraują. Išskirtinė dilgėlės savybė – ji padeda organizmui prisitaikyti prie pasikeitusių oro sąlygų, o tai labai naudinga pavasarį.

Pasak vaistininkės, paskutiniu metu žmonės iš naujo atrado didžiosios dilgėlės naudą. Ji dažnas sveikuoliškų kokteilių, arbatų, salotų, omletų, pyragų, blynų ir sriubų ingredientas. Dilgėlė yra ypatingas vaistinis augalas ir dėl to, kad gali būti naudojama visa – pavasarį naudojami švieži daigeliai, kitu metu metų laiku gali būti naudojami ir lapai, ir stiebai, ir šaknys.

Einant dilgėliauti vaistininkė rekomenduoja turėti pirštines ir pasaugoti rankas, o prieš valgant pasirūpinti, kad neįsidilgintumėte liežuvio. „Termiškai apdoroti dilgėlės lapeliai tokios didelės naudos neturi, tad rekomenduojama ją tik nuplikyti verdančiu vandeniu ir paplakti, tada ji „nebekanda“. Kai kuriuose šaltiniuose rekomenduojama palaikyti tris paras šaldytuve, tuomet dingsta dilginimas, tačiau natūralu, kad jeigu prirenkame, tai norisi iškart ir vartoti“, – gudrybėmis dalinasi K. Staivė.

Didžioji dilgėlė išsiskiria ir tuo, kad vaistinei augalinei žaliavai vartojamas visas augalas: tiek antžeminė, tiek požeminė jo dalys. Dilgėlių lapai yra aprašyti Europos farmakopėjoje. Jų preparatai pasižymi švelniu diuretiniu veikimu, kuris siejamas su flavonoidais ir dideliu kalio kiekiu. Mokslinėje literatūroje dilgėlių lapų ir šaknų preparatai aprašomi kaip efektyvūs būdai, gydant gerybinę prostatos hiperplaziją.

Išoriškai dilgėlė gali būti naudojama ir grožio procedūroms – veido kaukėms ar plaukams.

Be to, dilgėlių preparatai naudojami sąnarių ligoms, artrozėms ar reumatiniams susirgimams gydyti. Mokslinėje literatūroje dilgėlių lapų ir šaknų preparatai aprašomi kaip efektyvūs būdai, gydant gerybinę prostatos hiperplaziją.

Dilgėlių rekomenduojama nevartoti esant padidėjusiam kraujo krešėjimui. Vartojant didesniais kiekiais ilgesnį laiką galimi skrandžio ir žarnyno negalavimai.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close