Organų donorystė neturi poilsio dienų: savaitgalį užregistruoto jauno donoro organai transplantuoti šešiems žmonėms

Penktadienio popietę VUL Santaros klinikose užregistruotas potencialus donoras. Tai pirmasis nepilnametis donoras šiais metais, išgelbėjęs net šešis kitus sunkiai sergančius žmones. Transplantacijos procedūros vyko visą savaitgalį abiejuose Lietuvos transplantacijos centruose.

Kovo 12 dieną Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose užgesus jaunuolio gyvybei, po pokalbio su medikais, jo tėvai davė sutikimą visus tinkamus organus paaukoti itin kilniam tikslui – kitų gyvybių išgelbėjimui ir išsaugojimui.

Po atliktų tyrimų įvertinta, kad transplantacijai tinka beveik visi galimi organai ir audiniai: širdis, kepenys, inkstai bei ragenos. Siekiant išgelbėti kuo didesnį skaičių žmonių, inkstų ir ragenos poros transplantuojamos skirtingiems recipientams, todėl padovanoti sveiki organai ir audiniai išgelbėjo net šešis sunkiai sergančius ligonius. Jiems po ilgo laukimo laiko padovanota galimybė antram gyvenimui ar ženkliai pagerinta gyvenimo kokybė.

Penktadienį prasidėjęs transplantacijos procesas vyko visą savaitgalį. Sudėtingas operacijas atliko kelios medikų brigados, jos atliktos abiejuose Lietuvos transplantacijos centruose. Eksplantacijos (organų išėmimo) procedūros pradėtos šeštadienio rytą.

Širdis, inkstai bei viena ragena transplantuoti VUL Santaros klinikose, kepenys bei viena ragena – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose.

„Tėvams reiškiu nuoširdžią užuojautą ir padėką už tokį kilnų sprendimą sunkiausią vaiko netekties valandą. – sako transplantacijas koordinuojančio Nacionalinio transplantacijos biuro prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktorius Artūras Bagotyrius. – Taip pat dėkoju medikams, kurie, atlikdami transplantacijas, neskaičiuoja laiko, sunkias operacijas atlieka ir savaitgaliais – aukoja savo poilsį, laiką su šeima. Jie atlieka išties kilnų ir sunkų darbą. Žmonių gyvybes gelbstinčios operacijos trunka ilgai, yra be galo sudėtingos. Šeimos apsisprendimo ir medikų atsidavimo dėka, galime pranešti, kad po šio savaitgalio net šešiems žmonėms suteikta viltis vėl gyventi kokybišką gyvenimą. Juk tai – neįkainojama.“

Šiais metais užregistruota 17 potencialių donorų. Tai pirmasis nepilnametis donoras.

2020 metais buvo užregistruoti 3 efektyvūs nepilnamečiai donorai, kurių organai išgelbėjo net penkių kitų vaikų gyvybes.

Pritarimą organų donorystei išreikšti gali kiekvienas pilnametis Lietuvos gyventojas, pasirašydamas sutikimą, kad jo organai ir audiniai po mirties būtų paimti ir atiduoti transplantuoti. Tai padaryti galima internetu https://ntb.lt, visose gydymo įstaigose, „Eurovaistinės“ vaistinėse. Pasirašęs tokį sutikimą asmuo gauna simbolinę Donoro kortelę.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close