Plačiakaktis gerosiomis savybėmis nenusileidžia upėtakiui: nauda organizmui ir nesudėtingas receptas

Prasidėjus pavasariui, kartu su šviežio derliaus produktais parduotuvių lentynose atsiranda ir karpinių žuvų šeimai priklausančio plačiakakčio, kuris yra lengvai virškinamų baltymų, taip reikalingų mūsų organizmui, šaltinis. Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, sako, kad norint praturtinti savo mitybą be kitų organizmui svarbių produktų turėtume nepamiršti ir šios žuvies. Mat ji pasižymi įvairiausių vitaminų bei gerųjų medžiagų gausa.

„Reguliarus žuvies vartojimas yra vienas esminių geros savijautos akcentų. Vadovaujantis sveikos mitybos rekomendacijomis žuvį reikėtų valgyti bent kelis kartus per savaitę, nes tai kokybiškas baltymų šaltinis. O bene svarbiausia žuvies savybė – šviežumas. Todėl tam, kad galėtume pasiūlyti šviežios žuvies, bendradarbiaujame su patikimais žuvininkyste užsiimančiais tiekėjais. Ne išimtis ir plačiakakčiai – visi procesai sudėliojami taip, kad iš tvenkinių ištrauktos žuvys parduotuves pasiektų kuo greičiau ir jau ankstyvą pavasarį gyventojai galėtų jais papildyti meniu“, – teigia V. Juodkazienė.

Anot jos, parsinešus namo rekomenduojama žuvį laikyti nulinėje temperatūroje, bet tinkama ir šalčiausia šaldytuvo vieta. O plačiakakčius, kaip ir daugumą žuvies ar mėsos produktų, reikėtų suvalgyti per 2–4 dienas.

Maitinasi natūraliais produktais

Rimvydas Kriščiūnas, žuvininkystės įmonės „Jūros vėjas“ vadybininkas pasakoja, kad ši žuvis yra panaši į karpį – ji maitinasi natūraliais, iš gamtos susidariusiais produktais. Plačiakaktis, kaip ir karpis, taip pat gali būti ir laukinis, tačiau jeigu jis neauginamas specialiuose tvenkininiuose, jo maistinė vertė baltymų ir riebalų atžvilgiu yra mažesnė.

„Ši žuvis turi geresnę maistinę vertė tuomet, kai yra auginama tvenkiniuose. Kitaip tariant, yra pagauta ne laukinėje gamtoje. Pasirodo, tvenkinys jai – tinkamesnė vieta augti. Uždaroje aplinkoje galima kontroliuoti, kad žuviai užtektų planktono ir kitų reikalingų maistinių medžiagų. Būtent dėl šios priežasties maistinė jos vertė didėja. O kai ji yra pagaunama laukinėje gamtoje, ji pati rūpinasi maistu ir gali sumažėti ir maistinė žuvies vertė“, – pasakoja R. Kriščiūnas.

Anot įmonės vadybininko, plačiakaktis išsiskiria tuo, kad nors yra labai nekaloringas, pasižymi ir riebiai žuviai būdingų aminorūgščių gausa. „Nors plačiakaktis turi mažai riebalų, jame yra labai geras riebalų ir omega-3 bei omega-6 rūgščių santykis, o savo gerosiomis savybėmis jis yra panaši į vaivorykštinį upėtakį. Vartojant produktus, turinčius daug aminorūgščių, organizme sunkiau susikaupti kenksmingiems šlakams, mat ši medžiaga padeda pašalinti toksinus. Pastebėta, kad žmonės, kurie reguliariai valgo žuvį, yra geresnės nuotaikos, emocinės sveikatos. Žuvyje esantis fosforas tekia ir didžiulę naudą smegenims“, – teigia R. Kriščiūnas.

Svarbiausia – kokybė

Žuvininkas pasakoja, kad tvenkiniuose sugautas plačiakaktis yra iš karto apdorojamas ir iš jo yra padaroma filė, kuri vėliau pasiekia ir prekybos vietas.

„Plačiakaktį žmonės yra įpratę matyti ne kaip visą žuvį, o kaip filė. Taip yra todėl, kad plačiakakčiai – itin didelės žuvys. Jie gali užaugti ir net iki kelių dešimčių kilogramų. Kalbant apie plačiakakčio kokybę – didžiausias dėmesys skiriamas žuvies šviežumui. Visi procesai, susiję su jos apdorojimu, yra daromi labai greitai, kad parduotuves ji pasiektų būdama aukščiausios kokybės“, – pasakoja žinovas.

Anot R. Kriščiūno, plačiakakčius iš dalies galima priskirti ir sezoninėms žuvims. Mat tvenkiniuose veisiama žuvis šaltuoju metų laiku žiemoti nusileidžia į patį vandens telkinio dugną. O tik prasidėjus pavasariui, kai vanduo pradeda lėtai įšilti, ji palieka savo žiemos buveinę.

Pasakodamas apie plačiakakčio gaminimo būdus R. Kriščiūnas sako, kad ši žuvis ypatingo paruošimo nereikalauja ir siūlo paprastą orkaitėje keptos plačiakakčio filės receptą.

Plačiakaktis su daržovėmis

Jums reikės:

Plačiakakčio filė

Kelių svogūnų

Kelių morkų

Poros skiltelių česnako

Raudonosios paprikos

Citrinos

Alyvuogių aliejaus

Žiupsnelio druskos ir pipirų

Šviežių petražolių

Gaminimas:

Pirmiausia, jeigu reikia, pašaliname žuvies žvynus. Tuomet žuvies filė supjaustome stambiais gabalais. Į įkaitintą keptuvę pilame alyvuogių aliejaus ir joje kelias minutes pakepiname supjaustytas daržoves. Viską pagardiname druska, pipirais, įdedame smulkiai pjaustyto arba sutrinto česnako ir nuolat maišydami viską dar pakepiname kelias minutes. Tuomet gautą daržovių troškinį klojame į skardą ir ant jos dedame žuvies gabalus. Ant žuvies pilame šlakelį alyvuogių aliejaus, beriame žiupsnelį druskos, pipirų ir užspaudžiame citrinos sulčių. Galiausiai, viską pašauname į apie 180–200 laipsnių įkaitintą orkaitę ir kepame apie 15–20 min. Skanaus!

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close