Ilma Skuodienė: Naujuosius metus sutikime ne tik saugiai, bet ir kūrybingai

Vaiko teisių gynėjai sveikina visas šeimas su artėjančiais Naujaisiais metais, linki meilės, vilties ir tikėjimo bei kviečia Naujuosius metus sutikti saugiai, geriausia – savo namuose, laikytis karantino reikalavimų, nesibūriuoti prie miesto eglučių, šventės šurmulyje nepamiršti vaikų, rūpintis jų saugumu, nepalikti jų be priežiūros.

Per šventes neretai nukenčia vaikai

Neretai pasitaiko, kad būtent per šventes įvyksta didelių nelaimių, kai nukenčia vaikai. Naujieji metai sutinkami sproginėjant fejerverkams. Pirotechnikos gaminiai kelia didelį pavojų vaikams. Kad šventė nevirstų tragedija, tėvai ir kiti suaugusieji kviečiami būti atidūs, neduoti pirotechnikos gaminių vaikams, laikytis visų saugumo reikalavimų, nepiktnaudžiauti alkoholiu, šventės metu atsakingai stebėti savo vaikus.

„Vaiko teisių gynėjams, policijos pareigūnams, o neretai ir gydytojams būtent per šventes neretai būna darbų įkarštis. Dažniausiai susiduriama su netinkama vaikų priežiūra, tėvų piktnaudžiavimo alkoholiu ar murto artimoje aplinkoje atvejais. Sutinkant Naujuosius metus, deja, įvyksta ir nelaimingų atsitikimų su pirotechnikos priemonėmis. Neretai nukenčia vaikai. Ypatingai svarbi yra suaugusiųjų atsakomybė už vaikus, už save pačius. Dėl karantino šiemet Naujųjų metų negalime sutikti svečiuose. Todėl kvečiu likti namuose – saugokime savo ir kitų sveikatą. Išnaudokime šį laiką jaukiam ir džiugiam pabuvimui kartu šeimos rate“, – kviečia Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė.

Vaikų tėvai ir globėjai kviečiami laikytis karantino reikalavimų ir prižiūrėti, kad jų laikytųsi ir vaikai. Vaiko teisių gynėjai taip pat primena, kad už nepilnamečių (asmenų iki 18 metų) veiksmus yra atsakingi jų tėveliai ar kiti atstovai pagal įstatymą. Jie turėtų užtikrinti, kad vaikai nesielgtų netinkamai, švęstų saugiai, nevartotų alkoholio, narkotikų, kitų psichotropinių medžiagų.

Naujųjų šventė šeimoje – puikus metas sustiprinti tarpusavio ryšius

Psichologiniai tyrimai rodo, kad vaikai, kurie su tėvais švenčia šeimos šventes ir daug laiko praleidžia prie bendro stalo, jaučiasi saugesni. Šeimos buvimas kartu, tradicijos, pasak psichologų, labai svarbios šeimos tvarumui bei stiprumui, jos padeda suprasti, kad priklausai artimų žmonių grupei, o tai yra vienas iš pagrindinių žmogaus poreikių.

Kadangi šiuos Naujuosius metus turėsime sutikti tik šeimos rate, vaiko teisių gynėjai kviečia išnaudoti šią progą šeimos ryšiams stiprinti. Naujųjų metų vakarą galima turiningai, jaukiai ir linksmai praleisti visai šeimai kartu užsiimant bendra veikla. Jei pritrūksta idėjų, jų galima pasisemti ir internete. Visi šeimos nariai gali kartu išsikepti pyragą, žaisti lavinamuosius, kūrybinius žaidimus, pasigaminti lėles ir vaidinti žiemos pasaką, surengti karnavalą, pasidaryti šeimos fotosesiją, surengti koncertą, kurti eilėraščius, pasakas, žiūrėti smagius filmus, lėlių teatro spektaklių įrašus ir panašiai.

„Vaikų saugumas labai priklauso nuo jų užimtumo. Kai vaikui yra pasiūloma leisti laiką jam įdomiu būdu kartu su suaugusiaisiais, sumažėja rizika, kad jis pateks į nesaugią situaciją. Kūrybingai išnaudokime galimybę pabūti namuose visiems kartu, pasidžiaukime vieni kitais ir bendra veikla“, – kviečia I. Skuodienė.

Pavojingos net ir bengališkos ugnelės

Dėl neatsargaus pirotechnikos priemonių naudojimo padaryti sužalojimai paprastai yra labai pavojingi ir sunkiai gydomi. Kad Naujųjų metų šventė netaptų tragedija, būtina žinoti saugumo taisykles ir jų laikytis.

Pagal keliamą pavojų pirotechnikos gaminiai skirstomi į keturias kategorijas. Pirmos kategorijos gaminius gali įsigyti ir juos naudoti ne jaunesni kaip 14 metų asmenys. Tai yra degtukai, bengališkos ugnelės. Antroji kategorija – šiek tiek galingesni pirotechnikos gaminiai. Juos gali įsigyti ir naudoti ne jaunesni kaip 16 metų asmenys. Trečios kategorijos pirotechnikos gaminius gali įsigyti ir naudoti tik pilnamečiai. Ketvirtosios kategorijos – tik pirotechnikai. Kokio galingumo pirotechnikos gaminiai bebūtų, jie yra pavojingi, ypač vaikams. Todėl tėvai ir kiti suaugusieji kviečiami neleisti nepilnamečiams vieniems naudoti pirotechnikos gaminių ir patys, juos naudojant, būti atsargūs, pasirūpinti, kad šalia nebūtų vaikų.

Bengališkosios (dar žinomos kaip „šaltosios“) ugnelės taip pat yra pavojingos. Todėl geriau jų nemėtyti, nekabinti ant eglučių, neduoti vaikams į rankas. Mažieji gali bandyti bengališkąsias ugneles užpūsti ir taip nudegti veidą.

Reikėtų prisiminti, kad vadinamąsias petardas, t. y. pirotechnikos priemones, skleidžiančias garsą be šviesos efektų, naudoti yra draudžiama. Būtina atkreipti dėmesį į fejerverkų naudojimo taisykles: kada ir kur juos galima naudoti. Už šių taisyklių pažeidimus gresia administracinė atsakomybė. Už nepilnamečių įvykdytus pažeidimus atsako tėvai ar kiti atstovai pagal įstatymą.

Tarnyba linki visiems saugių švenčių ir jaukaus laiko artimųjų rate!

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close