Lietuvos kariuomenei oficialiai perduota vidutinio nuotolio oro gynybos sistema NASAMS

Lietuvos kariuomenei oficialiai perduota vidutinio nuotolio oro gynybos sistema NASAMS.  Po sėkmingo sistemos testavimo tai patvirtinantį dokumentą  Lietuvos kariuomenės  Karinių oro pajėgų Oro gynybos batalione spalio 30 d. pasirašė  Krašto apsaugos ministerijos ir NASAMS gamintojos Norvegijos kompanijos „Kongsberg“ atstovai.  Nuo  to momento Lietuva tapo visateise šios sistemos  savininke.  Ši sistema į  Lietuvos kariuomenės Oro gynybos batalioną  iš Norvegijos buvo atgabenta šią vasarą. 

„Oro erdvės apsauga yra vienas svarbiausių dalykų, leidžiančių užtikrinti sąjungininkų atėjimą į regioną, jei tam iškiltų poreikis, – sako krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis. – Su NASAMS mes įsigijome sukomplektuotą ir integruotą vidutinio nuotolio oro gynybos pajėgumą, kurio trūko ir kurio iki šiol neturėjome. Taip iš dalies užpildome vieną didžiausių šalies gynybos spragų – oro erdvės apsaugą.

Ministras taip pat pabrėžia puikią sinergiją tarp Lietuvos ir Norvegijos  krašto apsaugos ministerijų, Lietuvos kariuomenės Karinių pajėgų  ir kompanijos  „Kongsberg“, kurios dėka  šis svarbus projektas  įvykdytas laiku neviršijant suplanuoto finansavimo.

„Su šios sistemos atėjimu sustiprėjo Lietuvos oro erdvės gynyba, toliau yra stiprinamas atgrasymas. Apjungiant visus bendros gynybos sistemos komponentus į vieną visumą, mes galime pasiekti gerą rezultatą, kuris privers potencialius priešininkus permąstyti savo ketinimus, o mums tai suteiks daugiau saugumo bei veiksmų laisvės,” –  pabrėžia Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdemaras Rupšys.

NASAMS – plačiausiai naudojama vidutinio nuotolio oro gynybos sistema NATO valstybėse. Lietuvos kariuomenės įsigyta sistema yra pati naujausia –  trečiosios kartos NASAMS (NASAMS 3) naudotojos  šiuo metu yra tik Lietuvos ir sistemos gamintojų – Norvegijos – kariuomenės.

Įsigytąją sistemą sudaro  šie komponentai – ugnies valdymo centrai, raketsvaidžiai, ryšio įranga ir kt. Perkant šią sistemą modernizuota ir šiuo metu Lietuvos kariuomenėje naudojama artimojo nuotolio oro gynybos sistema RBS-70 – abi sistemos bus integruotos į bendrą Lietuvos oro gynybos skydą.

Specialistų rengimas darbui su naująja sistema pagal Norvegijos kariuomenės ir „Kongsberg Defence & Aerospace“ gamyklos sudarytą metodiką ir programas  buvo pradėtas  dar 2019 m. pabaigoje Norvegijoje.  Vėliau rengimas persikėlė į Lietuvą, kur norvegų specialistai su Lietuvos kariais tęsė darbą pačiame Oro gynybos batalione.  Planuojama, kad iki 2021 m. bus baigtas personalo rengimas ir pradėta ginkluotės integracija į vieningą NATO oro gynybos sistemą.

Vykdydama NASAMS projektą, Krašto apsaugos ministerijos darbo grupė analizavo rinkoje esančias vidutinio nuotolio oro gynybos sistemas. Potencialios sistemos buvo vertinamos atsižvelgiant į tokius kriterijus, kaip sistemos efektyvumas, integralumas su sąjungininkų sistemomis, išlaikymo ir remonto sąnaudos, pristatymo laikai ir kt. NASAMS buvo pasirinkta, nes geriausiai atitiko iškeltus reikalavimus ir suformuotus kriterijus.

Vidutinio nuotolio oro gynybos sistemą NASAMS Lietuvos kariuomenei  nupirkta  pagal Krašto apsaugos ministerijos ir NASAMS gamintojos Norvegijos kompanijos „Kongsberg“  2017 m. spalio 26 d. pasirašytą pirkimo sutartį. Ši sutartis taip pat sustiprino Lietuvos ir Norvegijos bendradarbiavimą, kuris dabartiniame geopolitiniame kontekste yra itin svarbus viso Baltijos jūros regiono šalių saugumui  užtikrinti.

Nuotrauka:  vyr. eil Orinta Jadzevičiūtė / KOP OGB

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close