Tyli vyriška liga: laiku nepastebėjus pavojinga gyvybei

Kasmet Lietuvoje fiksuojama apie 2,5 tūkst. prostatos vėžio atvejų. Nors šiuo metu, laiku pastebėta, liga sėkmingai gydoma, deja, labai dažnai vyrai kreipiasi jau su įsisenėjusia ligos stadija ir apie 500 pacientų pagydyti nepavyksta. Vienas didžiausių šios ligos iššūkių: pradinėse stadijose ji sunkiai pastebima ir bene vienintelis patikimas būdas ją aptikti – profilaktinis patikrinimas.

Ligos pradžią pastebėti sunku

„Prostatos vėžio diagnozė nereiškia mirties nuosprendžio, nes yra naudojami labai progresyvūs gydymo būdai, kai operacijos pasekmės būna minimalios ir palyginti greitai atsistatoma. Tačiau yra vienas „bet“. Visa tai galioja, jei liga pastebima laiku“, – sako dr. Albertas Čekauskas, Santaros klinikų Urologijos skyriaus vedėjas.

Prostatos vėžys yra dažniausiai vyrams nustatoma onkologinė liga Europoje, o pagal mirtingumo rodiklius rikiuojasi 5–6 vietoje. Tačiau skirtingai nuo kitų ligų, prostatos vėžys yra labai klastingas, nes pirmose jo stadijose vyrai nejunta jokių simptomų.

„Kai kurie vyrai gali jausti apsunkintą norą šlapintis ar panašiai, tačiau tokie simptomai panašūs ir į gerybinio prostatos išvešėjimo simptomus, o tai vyresnio amžiaus vyrams pasitaiko dažnai, tad tikrai daug žmonių nemano, kad nutiko kažkas bloga“, – pasakoja A. Čekauskas.

Blogiausia yra tai, kad tuomet, kai pasirodo prostatos vėžio simptomai – padažnėjęs, kartais skausmingas šlapinimasis, kraujavimas šlapinantis, kaulų skausmai, reiškia, kad liga jau progresavusi ar net išplitusi po visą kūną ir gydymas bus sudėtingas ir nebūtinai sėkmingas.

Testuotis, testuotis ir dar kartą testuotis

„Vienintelė sąlyga lengviau pagydyti prostatos vėžį – pastebėti šią ligą pirmose stadijose. Diagnozavus ją pirmos stadijos metu, liga šiuo metu išgydoma 100 proc. Dažniausiai žmogus po gydymo net nejaučia jokių liekamųjų reiškinių ir gali gyventi pilnavertį kokybišką gyvenimą. Žinoma, tai priklauso ir nuo gydymo būdo, nes, tarkime, jei taikomas chirurginis būdas, gali likti tam tikrų liekamųjų reiškinių. Pavyzdžiui, apie 5 proc. pacientų atsiranda ryškesnis šlapimo nelaikymas. Tačiau ligą pastebėjus laiku, dažniausiai taikoma laporaskopija – operacija be didelio operacinio pjūvio, tad pacientai pasveiksta gana greitai ir lengvai, o ligoninėje užtenka praleisti porą dienų“, – pasakoja medikas.

Kaip pasakoja dr. A. Čekauskas, šiuo metu Lietuvoje pažengusi ankstyvos prostatos vėžio diagnostikos programa, pagal kurią nemokamai gali pasitikrinti visi 50–70 metų amžiaus vyrai, kuriems atliekamas prostatos specifinio antigeno tyrimas (PSA) iš kraujo mėginio. Šis tyrimas yra atliekamas iš veninio kraujo, o rezultatai žinomi jau kitą dieną.

„Žinoma, šis tyrimas naudingas tik prostatos onkologinei ligai įtarti. Tačiau nustačius padidėjusį PSA tyrimą pacientas nukreipiamas urologui. Šiuo metu turime reikiamų įrankių įvertinti paciento riziką, esant reikalui paskirti magnetinio rezonanso tomografijos tyrimą ir įtarus pažengusią ligą atlikti prostatos biopsiją. Šis invazinis tyrimas leidžia galutinai patvirtinti onkologinę prostatos ligą“, – pasakoja A. Čekauskas.

PSA tyrimas atliekamas ne tik norint pasitikrinti profilaktiškai, bet ir sergant prostatos vėžiu, norint sekti ligos eigą, pastebėti jos suaktyvėjimą. Paprastai, atlikus pirmąjį nemokamą testą, pagal jo rezultatus gydytojas informuoja, kada tikslinga tirtis dar kartą.

„Iš tiesų dabartinė medicina, net lyginant su tuo, ką turėjome prieš dešimt ar dvidešimt metų, yra pažengusi daug toliau ir tai, ką, galbūt, teko patirti jūsų giminaičiams, dabar jau atrodo kaip pasenę gydymo būdai. Modernios technologijos, pažangūs gydymo ir operavimo metodai leidžia sėkmingai kovoti net su tokia liga kaip vėžys. Tačiau, kad medikai tai padarytų, reikia, kad pirmąjį žingsnį žengtų pats potencialus ligos nešiotojas – atliktų testą. Sugaišta valanda testui gali sutaupyti mėnesius skirtus gydymui, o gal net išsaugoti gyvybę“, – sako Agnė Gaižauskienė, Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos direktorė.

Rizikos grupėms testuotis reikia anksčiau

Gydytojas A. Čekauskas pastebi, kad tam tikroms grupėms vyrų derėtų PSA testą atlikti ir anksčiau nei sukaks 50 metų.

„Jei jūsų giminėje buvo bent vienas vyras, kuriam buvo diagnozuotas prostatos vėžys, derėtų PSA tyrimą atlikti anksčiau, t. y. nuo 45 ar net 40 metų. Jei tarp artimųjų ši liga buvo diagnozuota ne vienam vyrui, toks testas yra tiesiog privalomas“, – tvirtina A. Čekauskas.

Pasak jo, visi vyrai turėtų suprasti, kad vienintelis pakankamai neskausmingas būdas išvengti tragiškų padarinių – tirtis profilaktiškai ir taip laiku pastebėti ligą.

„Šiuo metu, taikant pažangius gydymo metodus, galima visiškai suvaldyti ligą ir pagydyti pacientą. Pirmos stadijos prostatos vėžys yra pagydomas beveik 100 proc., kuomet vėlesnių stadijų – vos 30 proc. Pirmos stadijos vėžys daugeliu atvejų pagydomas lengvai ir be liekamųjų reiškinių, vėlesnėse stadijose galima tikėtis jau rimtesnių komplikacijų“, – informuoja medikas.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close