Apgaulinga Laimo liga dažnai „aplanko“ ir šaltuoju sezono metu

mite encephalitis on human skin

Daugelis yra pratę manyti, jog erkių nešiojamos ligos aktualios tik šiltuoju sezono metu, o pasibaigus vasarai, galime ramiau atsikvėpti ir apie jas bent jau kuriam laikui pamiršti. Deja, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro gydytoja, epidemiologė Aušra Bartulienė teigia, jog Laimo liga – itin klastinga, o jos simptomai dažnai prasideda atėjus šaltajam sezono laikotarpiui. Kaip atpažinti uždelstus simptomus ir kokių priemonių imtis?

„Jau keletą metų iš eilės pastebime tendenciją, jog lietuviai vis dažniau renkasi kritinių ligų draudimą. Jos kelia pavojų ne tik brandesnio amžiaus žmonėms, bet ir jauniems, kurie, atrodytų, turi stiprų imunitetą. Tokios kritinės ligos kaip bakterinis meningitas, encefalitas, Laimo liga – pavojingos kiekvienam. Mūsų duomenimis klientai dažnai patiria žalą, kai užsikrečia Laimo liga, nuo kurios skiepų nėra, būtent dėl šios priežasties mes nusprendėme praplėsti savo vaikų kritinių ligų sąrašą, į kurį įtraukėme ir Laimo ligą“, – sako „SB draudimo“ direktorius Saulius Jokubaitis.

Laimo liga kelia grėsmę kiekvienam ne tik dėl to, kad nuo jos nėra jokių skiepų, bet dar ir todėl, jog jos simptomai dažnai būna uždelsti ir sunkiai atpažįstami. 

„Dažnai žmonės pirmuosius Laimo ligos simptomus praleidžia pro pirštus ir pernelyg nesureikšmina staiga atsiradusio nuovargio, nemigos ar nedidelių skausmų nugaroje. Tačiau laiku negydoma Laimo liga žmogui gali kainuoti labai daug“, – teigia A. Bartulienė. 

Uždelsti simptomai 

Dažniausiai pirmieji Laimo ligos požymiai pasireiškia po erkės įkandimo praėjus 5-7 dienoms. Toje vietoje, kur buvo įkandimas, atsiranda eritema arba kitaip vadinama raudona dėmelė, kuri ir yra pirmasis signalas, jog jūs užsikrėtėte Laimo liga. 

„Pati lengviausia Laimo ligos forma pasireiškia 80 proc. ligonių, kurią signalizuoja odos pažeidimai. Įkandimo vietoje atsiradus dėmelei, ji pamažu pradeda didėti. Taip paprastai daugumai pasireiškia pirmieji Laimo ligos simptomai. Jie lengvai atpažįstami, o gydymas pasireiškus šiems simptomams gali būti skiriamas ir be tyrimo“, – sako ULAC gydytoja, epidemiologė.

Tačiau 20 proc. užsikrėtusiųjų šie simptomai niekada taip ir nepasirodo, o kai kurie žmonės net nepastebi erkės ant kūno iki tol, kol ji pasišalina. Toks žmogus, užsikrėtęs Laimo liga, gali gyventi gana ilgą laikotarpį – 9 mėnesius ar net metus laiko, neturėdamas net įtarimo apie esamą ligą. 

„Laimo ligos inkubacinis laikotarpis labai ilgas. Tad pirmieji ligos simptomai gali atsirasti labai vėlai, jau pasibaigus šiltajam sezonui. Tad žmogus nesieja pablogėjusios savijautos su galimais Laimo ligos simptomais, o tai kelia didelę riziką jo sveikatai bei gerokai prailgina gydymo laikotarpį“, – sako epidemiologė. 

Kaip atpažinti uždelstus simptomus?

Didžiausia problema ta, jog uždelstos Laimo ligos simptomai – ganėtinai įprasti vyresnio amžiaus žmonėms, tad dažnai jais nesusirūpinama iš karto. 

„Pagrindiniai Laimo ligos simptomai: artritas, sąnarių skausmai, nuovargis, prastas miegas. Dažnai tokie simptomai 45-75 metų žmonėms yra ganėtinai įprasti, o būtent ši amžiaus grupė dažniausiai ir suserga Laimo liga. Esant ilgesniam ligos inkubaciniam laikotarpiui ir simptomams pasireiškus gerokai vėliau, tokie žmonės dažnai nesuskumba susirūpinti ir dar labiau rizikuoja savo sveikata“, – teigia A. Bartulienė. 

Tad jeigu pastebėjote, jog kurį laiką kankina nuovargis, sunkiau užmigti, pasireiškia skausmai apatinėje nugaros dalyje, ties juosmeniu, pečiuose, krūtinėje – būtinai kreipkitės į specialistus, net jei ir nemanote, jog šie simptomai gali būti susiję su Laimo liga. 

Rizikos ir sprendimai

Didžiausia rizika, iškylanti laiku negydant Laimo ligos – neuroboreliozė. Ji atsiranda tuomet, kai borelijos pažeidžia žmogaus nervų sistemą. Ją pažeidus, pradeda vystytis meningitas ar meningoencefaloradikulitas, progresuojantis encefalomielitas ar lėtinė periferinė polineuropatija.

Šios ligos gali sukelti daugybę problemų žmogui bei jo nervinei sistemai, o blogiausia tai, kad skiepų nuo Laimo ligos – nėra. Tačiau laiku pastebėta ji yra ganėtinai lengvai išgydoma antibiotikais. 

„Žinant kokia ši liga neprognozuojama ir dažnai besimptomė, būtina pasirūpinti savo ir savo artimųjų sveikata iš anksto. Draudimas šiuo atveju gali būti protingas sprendimas. Žinome, jog simptomus pastebėjus per vėlai, gydymas gali prailgėti net keletą kartų, jį gali tekti kartoti. O tai ne tik papildomos išlaidos, bet ir galimas nedarbingumas. Tad apsidraudus kritinių ligų draudimu, mes užtikriname sergančiojo finansinį stabilumą“, – sako S. Jokubaitis.

Pasak jo, atnaujintame „SB draudimo“ vaikų kritinių ligų sąraše, kuris šiuo metu yra plačiausias tarp visų 8 gyvybės draudikų Lietuvoje, yra įtraukta ir Laimo liga, todėl tai dar viena galimybė rūpintis vaikų sveikata ir pasistengti išvengti tiek emocinių, tiek finansinių sunkumų.

Female doctor removing a tick with tweezers from hand of patient. Encephalitis, borreliosis and lyme disease.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close