RADIOAKTYVIOSIOMIS MEDŽIAGOMIS UŽTERŠTO MEDIENOS IR DURPIŲ KURO Į LIETUVĄ NEPATENKA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Radiacinės saugos centras patvirtina, kad įvežtinio medienos ir durpių kuro radiologinė kontrolė veiksminga ir radiacinės saugos požiūriu pasiteisina.

Išaugus medienos ir durpių kuro paklausai, gana daug jo įvežama ir iš kitų valstybių, taip pat ir iš tų regionų, kurie po Černobylio atominės elektrinės avarijos buvo užteršti radioaktyviosiomis medžiagomis. Radioaktyviosiomis medžiagomis užterštais pelenais tręšiant dirvas ilgesnį laiką, žemė ir gruntiniai vandenys gali būti užteršti radioaktyviosiomis medžiagomis, todėl Lietuvos žmonės gali patirti nepagrįstą apšvitą jonizuojančiąja spinduliuote.

Siekiant užtikrinti, kad į Lietuvą nepatektų radioaktyviosiomis medžiagomis užteršto medienos ir durpių kuro, nuo 2015 m. tokių rūšių kuras, įvežamas į Lietuvą iš trečiųjų valstybių (Baltarusijos Respublikos, Ukrainos Respublikos ir Rusijos Federacijos Kalugos, Tulos, Briansko ir Oriolo sričių), gali būti tiekiamas į Lietuvos rinką tik su kiekvieną kuro siuntą lydinčiais radiologinių tyrimų dokumentais, įrodančiais, kad medienos ar durpių užterštumas 137Cs radionuklidu neviršija nustatyto 30 Bq/kg lygio.

Kasmet ištiriama apie 2 tūkst. susidariusių medienos kuro pelenų. 2018–2020 m. atliktų biokuro ir pelenų (lakiųjų ir dugno) ištirtų mėginių tyrimų rezultatai rodo, kad įvežtinio medienos kuro užterštumas 137Cs radionuklidu neviršijo nustatyto lygio ir susidarę pelenai tinkami antriniam panaudojimui įvairiems tikslams, taip pat ir dirvoms tręšti. Radiacinės saugos centras, bendradarbiaudamas su teritorinėmis muitinėmis, vykdo įvežamo biokuro valstybinę radiacinės saugos priežiūrą prieš atliekant išmuitinimo procedūras. Taip pat, vykdant valstybinę radiacinės saugos priežiūrą, imami biokuro ir pelenų mėginiai katilinėse bei šiluminėse elektrinėse, ir visais atvejais, kai muitinės pareigūnai suabejoja dokumentų teisingumu (radioaktyvumo lygį patvirtinančiuose dokumentuose taisyti skaičiai ir pan.).

Nustatytas radiacinės saugos požiūriu saugus leistinas 137Cs radionuklido lygis įvežtiniame medienos kure, lygus 30 Bq/kg, yra saugus ir lietuviškai medienai, nes Lietuvoje yra regionų (Dzūkija, pvz., Veisiejai, Suvalkija), kur 137Cs radionuklido aktyvumo koncentracija medienoje yra šiek tiek didesni, tačiau neviršija 30 Bq/kg.

Radiacinės saugos centras, vykdydamasi žmonių ir aplinkos apšvitos reguliuojamąją kontrolę, deda daug pastangų, kad Lietuvos gyventojai būtų apsaugoti nuo nepagrįstos apšvitos jonizuojančiąja spinduliuote.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close