Pandemijos akivaizdoje Lietuva nemažina įsipareigojimų užtikrinant tarptautinį saugumą

„Dalyvavimas tarptautinėse operacijose padeda stiprinti  NATO šalių tarpusavio solidarumą ir prisideda prie  visos euroatlantinės bendruomenės pastangų kartu kovoti su saugumo iššūkiais. Ir t.t. Norėdami gyventi saugiame  pasaulyje, turime ir patys padėti kurti saugumą“,  – sako krašto apsaugos ministras Raimundas  Karoblis, pabrėždamas, kad  Lietuvos kariai jau daugiau kaip ketvirtį amžiaus dalyvauja  tarptautinėse misijose ir operacijose Afrikoje, Azijoje, Europoje ir Indijos vandenyne.

Šiuo metu apie 120 Lietuvos kariuomenės karių dalyvauja devyniose  tarptautinėse operacijose ir misijose. „Lietuva, nepaisydama pasaulį apėmusios COVID-19 pandemijos ir toliau tęsia įsipareigojimus tarptautinio saugumo bei stabilumo užtikrinimui: Lietuvos kariai šiandien ir toliau vykdo užduotis pagal tarptautinių operacijų mandatus“,  – sako ministras.  

Lietuvos karių, dalyvaujančių tarptautinėse operacijose, skaičius COVID-19 pandemijos metu ne tik nesumažėjo, tačiau net šiek tiek padidėjo –  į Jungtinių Tautų  operaciją MINUSMA Malyje liepos pradžioje papildomai dislokuota 10 Lietuvos kariuomenės karių. 

COVID-19 prevencija

Atsižvelgiant į pasaulį apėmusią koronaviruso pandemiją ir taikomas priemones užkirsti kelią  jai  plisti,  Lietuvos  kariams, dalyvaujantiems tarptautinėse operacijose ir operacijose, taip pat taikomos papildomos apsaugos priemonės.  Kariai testuojami greitaisiais COVID-19 testais prieš išvykstant ir grįžus iš  tarptautinės operacijos.  Jiems taip pat taikomas  dviejų  savaičių  saviizoliacijos režimas prieš vykstant į  tarptautinę operaciją ir grįžus iš jos, išdalinamos asmeninės apsaugos priemonės, pakartotinai supažindinami su higienos reikalavimais ir pan.  Be kita ko,  kariams taikomi   ir operacijos vado patvirtinti tarnybos apribojimai –  pvz. draudimas išvykti už bazės ribų arba patvirtintas/sugriežtintas  tarnybos režimas.

ES karinėse mokymo misijose Malyje ( EUTM MALI) ir Centrinės Afrikos  Respublikoje  dėl Covid-19 pandemijos metu įvestų apribojimų buvo priimtas sprendimas mokymo misijose palikti tik būtiną personalą. Dėl šios priežasties, dalis karių, susijusių su mokymo užduotimis, balandžio pradžioje buvo laikinai atitraukti iš operacijų rajono, o mokymo veiklos laikinai sustabdytos.

Nauja operacija

ES Taryba 2020 m. kovo 31 d. patvirtino sprendimą pradėti naują ES operaciją „Irini“ Viduržemio jūroje (angl. EUNAVFOR MED IRINI), kuri perėmė operacijos „Sophia“ vykdytas užduotis.   Šiuo metu pagrindinė ES operacijos „Irini“ užduotis – Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos ginklų embargo Libijai įgyvendinimas. Papildomos užduotys – kova su nelegalia migracija, Libijos pakrančių apsaugos pareigūnų mokymas ir prisidėjimas prie nelegalios naftos eksporto iš Libijos užkardymo.  Lietuva šiai operacijai yra skyrusi atstovą – šiuo metu šios  operacijos vadavietėje Romoje tarnauja  Lietuvos kariuomenės karininkas.

Faktai

Lietuvos kariai pirmą kartą į tarptautinę operaciją išvyko 1994 metų rugpjūčio 22 dieną.  Tuomet  Lietuvos taikos palaikymo būrys LITPLA-1, sudarytas iš 32 karių, vadovaujamų kpt. Artūro Chrapko, išskrido Kroatiją. Nuo tada Lietuva dalyvauja įvairiose tarptautinėse operacijose, taip prisidėdami prie tarptautinių pastangų kurti saugesnę aplinką ir stabilizuoti padėtį krizių apimtuose regionuose.

Pastaraisiais metais Lietuva vis labiau įsitraukia į tarptautines operacijas, mokymo ir patariamąsias misijas Artimuosiuose Rytuose bei Afrikoje. Šiuo metu apie 120 Lietuvos kariuomenės karių dalyvauja devyniose  tarptautinėse operacijose ir misijose Afganistane, Irake, Kosove, Ukrainoje, Malyje, Turkijoje, Centrinės Afrikos Respublikoje, Viduržemio jūroje ir Indijos vandenyne.

Per  daugiau kaip ketvirtį amžiaus  tarptautinėse operacijose ir misijose  buvo dislokuota apie 7000 Lietuvos karių.   Dalyvaudami jose karai  įgyja  ne tik  vertingos patirties ir stiprina gebėjimus apsiginti, bet ir įgytą patirtį perduoda kitiems, kam jos reikia. Pvz., 2017 m. pradėtoje  pirmojoje nacionalinėje karinėje  mokymo operacijoje  Ukrainoje,  taip  pat  dalyvaudami NATO, ES ir  koalicijų  vadovaujamose operacijose ir misijose  Malyje, Centrinės Afrikos Respublikoje,  Irake ir  Afganistane Lietuvos kariai prisideda rengiant vietos  saugumo pajėgas.   

Į tarptautines  operacijas ir misijas  vyksta ir moterys ir  jų  skaičius nuosekliai didėja.  Pavyzdžiui,  2016 m. nebuvo nei vienos moters, kuri dalyvavo tarptautinėje misijoje, o 2018 ir 2019 m.  jau  12 moterų  išvyko į tarptautines operacijas ir misijas.   Šiuo metu moterų dalyvavimas  tarptautinėse operacijose sudaro  2,6 proc. bendro  Lietuvos karių skaičiaus.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close