Vaistininkė papasakojo, kokią žalą odai daro rūkymas: iškart norėsis mesti

Rūkymas – įprotis, apie kurio žalą sveikatai žino visi, tačiau vis dar didelė dalis sunkiai šio įpročio atsikrato. Jeigu vidinė žala organizmui nėra pakankama priežastis mesti šį žalingą įprotį, galbūt paskatins supratimas apie žalą mūsų išvaizdai. Sakoma, kad rūkymas yra antras kenksmingiausias dalykas po saulės UV spindulių mūsų odai. Rūkančiųjų oda greičiau sensta, praranda sveiką išvaizdą, pilkėja. BENU vaistinės Sveikos odos instituto ekspertė Kristina Lelevičienė sako, kad rūkymo žalą odai galima atitaisyti, tačiau pradėti reikia nuo metimo rūkyti – tik tada pavyks sugrąžinti odai sveikatą.

4 iš 10 moterų teigia anksčiau rūkiusios ar teberūkančios ir dabar. Rūkiusių ar teberūkančių vyrų daugiau – 6 iš 10. Vidutinis kasdien rūkančiųjų rūkymo stažas – 19 m. moterims ir 24 m. vyrams, o vidutinis surūkomų cigarečių per dieną skaičius – 10 moterims ir 15 vyrams. 

Tokius skaičius atskleidė praėjusių metų rudenį atliktas BENU vaistinės Gyvenimo būdo ir sveikatos tyrimas. 

„Rūkymas visapusiškai kenksmingas organizmui. Kalbant apie odą, ją rūkymas neigiamai veikia tiek iš vidaus, tiek iš išorės. Įtraukiami chemikalai, tarp jų – ir nikotinas, žaloja pačias smulkiausias kraujagysles – kapiliarus, kuriuose vyksta svarbūs deguonies pernešimo ir maisto medžiagų apykaitos procesai. Nikotino veikiamos kraujagyslės siaurėja, oda negauna pakankamai kraujo, kartu ir deguonies bei maistinių medžiagų, todėl silpnėja ląstelių gebėjimas atsinaujinti. Rezultatas – greičiau senstanti, glembanti, besiraukšlėjanti, skaistumą praradusi ir papilkėjusi oda“, - nikotino žalą odai vardija K. Lelevičienė.

Odai kenkia rūkant išskiriami laisvieji radikalai

Rūkant išpučiami dūmai – taip pat odos priešas. Kartu su dūmais į aplinką paskleidžiama daugybė laisvųjų radikalų, patenkančių į organizmą. Norėdamas nuo jų apsisaugoti, organizmas turi „įjungti“ savo gynybinius pajėgumus, pirmiausiai – antioksidantus, kaip vitaminai C ir E. Šie vitaminai ypač svarbūs odos sveikatai, tačiau rūkant jų atsargos panaudojamos ne odos grožiui puoselėti, o apsaugoti organizmą nuo laisvųjų radikalų.

„Vitaminas C skaistina odą, stimuliuoja odos elastingumui reikalingo kolageno gamybą, skatina mikrocirkuliaciją, saugo nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio. Vitaminas E – taip pat galingas antioksidantas, tačiau odai jis reikalingas ir dėl kitų savo savybių. Vitaminas E, arba tokoferolis, įeina į daugelį priešraukšlinių veido odos priežiūros priemonių, nes yra tikras jaunystės šaltinis. Jis taip pat padeda mažinti dėl saulės poveikio atsiradusią pigmentaciją, ramina odą“, - naudingąsias vitaminų savybes vardija BENU Sveikos odos instituto ekspertė.

Kai kurie mokslininkai teigia, kad rūkantiesiems reikia bent dukart didesnės vitamino C dozės, kad jo užtektų ne tik apsaugoti organizmą nuo rūkymo sukeltos žalos, bet ir stiprinti imunitetą, palaikyti kitas organizmo funkcijas.

Jeigu jūs nerūkote, tačiau dažnai tenka būti rūkančiųjų aplinkoje, odai daroma ne mažesnė žala. Ore pasklindantys dūmai, prisotinti laisvųjų radikalų, nusėda ir ant nerūkančiųjų odos, darydami tokią pat žalą – oda greičiau sensta, pilkėja, praranda elastingumą ir sveiką išvaizdą. 

Pirmoji pagalba odai – mesti rūkyti

„Jeigu tikitės turėti ilgai jaunystę išlaikančią, gražią odą, tačiau ir toliau rūkyti, turiu nuliūdinti – rūkymas ir odos sveikata nesuderinami. Odos priežiūros priemonės gali laikinai sumažinti matomą rūkymo poveikį odai, tačiau ilgainiui nikotinas ir kitos kenksmingos medžiagos padarys savo darbą – viena po kitos rasis ankstyvosios raukšlės, sveikas odos spindesys išblanks, oda pilkės. Todėl pirmoji pagalba odai turėtų prasidėti nuo žalingų įpročių atsisakymo“, - pabrėžia odos priežiūros ekspertė K. Lelevičienė.

Kadangi rūkymas neigiamai veikia kraujotaką, norint grąžinti odai skaistumą, reikia stimuliuoti kraujagyslių veiklą. Tam puikiai tinka masažai, gerinantys mikrocirkuliaciją. Masažą reikėtų atlikti švariomis rankomis, galima naudoti odos aliejų ar kremą – taip dar labiau sustiprinsite poveikį. Masažuokite odą švelniais sukamaisiais judesiais, lengvai patapšnokite. Ypač jautri oda aplink akis, tad šioje zonoje itin lengvai tapšnokite pirštų pagalvėlėmis. 

„Odą skaistina ir minėtas vitaminas C, kurio organizmas netenka, kovodamas su laisvaisiais radikalais. Tad rekomenduočiau į racioną įtraukti daugiau produktų, turinčių daug vitamino C, kaip lapiniai kale kopūstai, juodieji serbentai, geltonosios paprikos, brokoliai, kiviai, apelsinai ir citrinos. Su maistu organizmą vitaminu C aprūpinsite iš vidaus, tačiau odai šis vitaminas naudingas ir iš išorės. Skaistumą praradusios odos priežiūrai rekomenduojama rinktis dermatologinės kosmetikos priemones, praturtintas vitaminu C. Jis padės odai atgauti skaistumą, sumažinti pigmentaciją, skatins kolageno gamybą“, - kaip padėti odai pasakoja Sveikos odos instituto ekspertė.

K. Lelevičienė primena, kad vasarą kosmetikos priemones su vitaminu C reikėtų naudoti vakare arba pasirūpinti odos apsauga nuo saulės. Reaguodamas į saulę, vitaminas C praranda visas savo gerąsias savybes, todėl būtina kasdienė odos apsauga priemonėmis su SFP50 ar bent SPF30. 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close