Muziejininko kalendoriaus lapelyje liepos 26-iji pažymėta Prienų krašto šviesuolio Juozo Brunzdos gimimo diena. Prieš 150 metų gimė gydytojas, visuomenės veikėjas, kovotojas prieš carinę priespaudą, teisuolis, Prienų burmistras, vienas iš Birštono kurorto steigėjų Juozas Brundza. Prienų krašto muziejuje lankytojams pristatome šio šviesuolio darbus ir neramų gyvenimą.

Juozas Brundza gimė Lizdeikos kaime, netoli Veiverių. Tėvai buvo pasiturintys ūkininkai, gabus sūnus buvo išleistas mokytis Marijampolės gimnazijoje, studijavo Maskvos universitete. Baigęs studijas, sugrįžo į Lietuvą. Prienuose buvo vertinimas ne tik dėl gydytojo talento, bet ir dėl jo rodytos pagarbos ir empatijos žmonėms. Apie jį buvo pasakojama, kad išgydydavęs ir tokius ligonius, kurių Kauno gydytojai nepajėgdavę išgydyti. Ypač jam gerai sekdavęsi įveikti plaučių uždegimą. Tiksliai diagnozuodavo ligas.

Juozas Brundza buvo aktyvus kovotojas su Rusijos imperijos caro valdžia. Jis organizavo moksleivius, ūkininkus dalyvauti pasipriešinime prieš caro priespaudą. 1905 m. gegužės–spalio mėn. vyko streikai, kurių metu susiremta su caro kariuomene, suimti vadai. Taip pačiais metais prieniečiai Brundzą delegavo į Vilniaus Didįjį seimą. Parvažiavęs iš Vilniaus, Prienuose organizavo mitingą ir ragino neklausyti caro valdininkų, steigti lietuviškas mokyklas, nesikreipti į rusiškas įstaigas, sudaryti valdžią iš savo žmonių – lietuvių. Jo nepasitenkinimas vykdoma caro politika pradėjo ryškėti dar studijuojant Maskvoje, kartu su kitais studentais organizavo prieš carą nukreiptas demonstracijas.

1915 m. J. Brunzda, manytina kartu su šeima, pasitraukė į Maskvą, vėliau Kalugą. Sugrįžęs į Lietuvą ir vėl aktyviai įsitraukė į miesto gyvenimą. Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo pirmaisiais metais gydytojas buvo Prienų miesto vadovu, tarybos nariu. 1921 m. J. Brundza įkūrė „Artojo“ kooperatyvą. Norėjo steigti ūkininkų mokyklą, tačiau nesulaukė pritarimo.

Vokiečių okupacijos metais savo bute slėpė žydų Šakovų šeimą, gelbėjo kompozitoriaus Geisto šeimą. J. Brundza yra pripažintas pasaulio teisuoliu – žydų gelbėtoju. Pokario metais J. Brundza gydė ir partizanus. Be to, reikalavo, kad partizanų kūnai nebūtų guldomi patyčioms turgaus aikštėje. Visą laiką šelpė neturtinguosius.

1954 m. rugpjūčio 5 d. mirė, perlaidotas Prienų senosiose kapinės. 1990 m. kartu su artimaisiais perlaidotas Naujose Prienų kapinėse.

Namas, kuriame gyveno Brundzų šeima – neiškilo. Prienų krašto muziejuje saugojama Brundzų šeimos nuotraukos, memorialiniai daiktai. Nuolatinėse ekspozicijose „Krašto šviesuoliai“ , „Miesto istorija“ pristatoma J. Brundzos asmenybė, veikla. Prienuose, pagerbiant atminimą, yra gatvė pavadinta J. Brundzos vardu.

Prienų krašto muziejus

Vyresnioji muziejininkė Viktorija Bielevičienė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close