Jungtinės paramos ugnimi valdymo pratybos: skirtingi šalių orlaiviai ir operacijos visą parą

Gegužės 11–14 d. Lietuvos kariuomenės  Brigados generolo Kazio Veverskio poligone Kazlų Rūdoje vyko daugiašalės Jungtinės paramos ugnimi integravimo pratybos, kuriose dalyvauja 3 NATO šalių orlaiviai ir Specialiųjų operacijų pajėgų,  Sausumos pajėgų  bei NATO Priešakinių pajėgų bataliono Jungtinės paramos ugnimi valdymo specialistai.  

Pratybų metu skirtingu paros laiku – dieną ir naktį, Jungtinės paramos ugnimi valdymo grupės derindami veiksmus su orlaiviais  treniravosi vykdyti karines operacijas, esant koncentruotai oro gynybai bei veikiant kompleksinėje aplinkoje.  Tai buvo pirmas pratybų etapas, o gegužės mėnesio antroje pusėje pratybos bus tęsiamos.

Pratybose dalyvavo ir  JAV KOP strateginiai bombonešiai B-1B „Bone“. Šių bombonešių praskridimas šiandien virš Vilniaus demonstruoja nepajudinamą JAV įsipareigojimą Lietuvos ir viso regiono gynybai bei strateginių oro pajėgų galimybę operatyvią galimybę reaguoti į galimas grėsmes.  Pabrėžiame, kad šis  skrydis buvo planuotas ir turėjo būti kaip viena iš JAV pratybų „Europos Gynėjas 2020“ sudedamoji dalis. Kaip jau esame skelbę anksčiau, šios pratybos dėl pasaulinės Covid-19 pandemijos buvo modifikuotos ir sumažinta jų apimtis.

Pratybose Jungtinės paramos ugnimi valdymo specialistai taip pat valdė NATO oro policijos misijoje dalyvaujančių Ispanijos Karinių oro pajėgų naikintuvus F-18 „Hornet“ ir Jungtinės karalystės karinių oro pajėgų naikintuvai „Eurofighter Typhoon“ naikintuvai.

NATO oro policijos misija COVID-19 viruso kontekste ir toliau vykdoma. Tiek Lietuvos, tiek ir užsienio kariai nuolatos tęsia savo užduočių vykdymą, žinoma, su tam tikrais apribojimais. Tačiau šie apribojimai netrukdo koviniam pajėgumui bei užduočių vykdymui. Šiuo metu laikomasi karių srautų valdymo bei higienos taisyklių. Naujai atvykę kariai testuojami, jiems sudaromos specialios apgyvendinimo ir vykimo į užduoties vietą sąlygos.

Nuo gegužės iki rugpjūčio  Baltijos šalių oro erdvėje patruliuoja Ispanijos, Jungtinės Karalystės ir Prancūzijos karinės oro pajėgos. 53-jai NATO oro policijos misijai Baltijos šalyse vadovauja Ispanija. Ispanijos kontingentas patruliuoja  su šešiais naikintuvais F-18 „Hornet“, o juos sustiprina Jungtinės Karalystės kontingentas su trimis naikintuvais „Eurofighter Typhoon“. Šiai misijai pastiprinimą iš Estijos teikia Prancūzijos karinės oro pajėgos su keturiais naikintuvais „Mirage 2000“. Iš viso Baltijos šalių padangę vasarą saugos 13 naikintuvų.

NATO oro policijos misijoje dalyvaujantys sąjungininkų kontingentai budi nuolatinėje parengtyje ir yra pasirengę reaguoti į įtartiną veiklą šalia aljanso sienų.

NATO oro policijos misija Baltijos šalyse vykdoma nuo 2004 metų, kai Lietuva, Latvija ir Estija tapo Aljanso narėmis. Po agresyvių Rusijos veiksmų Ukrainoje 2014 metais, NATO oro policijos misija Baltijos šalyse buvo sustiprinta.

Misijoje Baltijos šalyse budintys sąjungininkų naikintuvai dažnai kyla perimti prie Baltijos valstybių oro erdvės priartėjusių Rusijos naikintuvų, kurie dažnai nesilaiko tarptautinių saugios aviacijos taisyklių. Praėjusiais metais sąjungininkų naikintuvai buvo pakelti apie 200 kartų.

Vaigos Zalatoriūtės, Karolio Rėksnio ir KOP AB nuotraukos

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close