Tyrimas: lietuvės savo odą vertina vidutiniškai, odos problemos vargina 8 iš 10 moterų

Styled beauty composition. Skin creams, makeup bottle, rose and pebble stones on wooden tray. Coconuts, tropical palm leaves decoration. Cosmetics, spa concept, empty space, flat lay, top view.

Ir savo odą, ir plaukus lietuvės vidutiniškai vertina mažiau nei 7 balais. Įvairiomis odos problemomis skundžiasi 8 iš 10 moterų ir merginų, tačiau tik 2 iš 10 jas sprendžia su specialisto pagalba. Labiausiai odos priežiūros ekspertus neramina per mažas dėmesys apsaugai nuo saulės. Virtualiame renginyje pristatytas BENU vaistinės Sveikos odos instituto odos ir plaukų priežiūros tyrimas parodė, kad tinkamai apsauga nuo kenksmingų saulės UV spindulių rūpinasi mažiau nei trečdalis moterų. Kaip rūpinasi savo oda ir plaukais dalinasi ir prekės ženklo „Nunu“ įkūrėja Simona Nainė.

„Sveikos odos institutas skatina rūpintis odos sveikata ir išsiugdyti teisingus odos ir plaukų priežiūros įpročius, tad tyrimu siekėme sužinoti, kokios odos priežiūros spragos didžiausios. Atlikus tyrimą, paaiškėjo kelios esminės spragos: moterys vis dar netinkamai naudoja apsaugą nuo saulės, spręsdamos odos ar plaukų problemas dažniausiai vadovaujasi internete rastais patarimais, retai konsultuojasi su specialistais. Tai atspindi ir pačių moterų savo odos vertinimas – vidutiniškai 6,7 balo“, – pasakoja Sveikos odos instituto ambasadorė Kristina Lelevičienė.

Kosmetologė ir grožio estetikė Miglė Kručiūtė-Babickienė prideda, kad tyrimo rezultatai atskleidžia žinių, kaip funkcionuoja mūsų oda ir kaip ja reikėtų rūpintis, stoką. Pastebima, kad dėmesingesnės savo odai dažniau yra jaunos bei aukštesnes pajamas gaunančios merginos ir moterys. 

„Rūpestis oda ir plaukais ypač svarbus dabar, karantino metu. Patiriamas stresas dėl neapibrėžtos situacijos atsiliepia ir odos būklei – gali išryškėti esamos odos problemos ar atsirasti naujų. Dažnai neįvertiname, kokią įtaką mūsų odos būklei daro vidinė savijauta, todėl ypač šiuo laikotarpiu požiūris į odos ir plaukų priežiūrą turėtų būti kompleksinis – tiek iš išorės, tiek iš vidaus“, – mintimis dalijasi Inovatyvios dermatologijos centro kosmetologė.

Oda be problemų – retenybė

Idealia oda pasigirti gali vienetai. Jei ir ne nuolat, įvairiais gyvenimo tarpsniais ar metų laikais daugumą moterų kamuoja įvairios odos problemos. Kaip parodė tyrimas, dažniausios jų – jautri ir sausa oda. Tuo skundžiasi apie trečdalis moterų. Penktadalis minėjo odos raudonį ir išsiplėtusius kapiliarus, o ketvirtadalis – odos riebalavimąsi. Kitos moteris kamuojančios problemos – aknė, odos pigmentacija, alergiška oda ir rožinė. 

Tačiau dauguma moterų šias problemas linkusios spręsti savarankiškai – naudodamos odos tipą atitinkančias kosmetikos priemones (53 proc.), kaukes, serumus, šveitiklius (26 proc.), dažnesniu veido prausimu, mitybos pokyčiais, naminėmis priemonėmis. Į specialistus kreipiasi apie 15 proc. respondenčių.

Prekės ženklo „Nunu“ įkūrėja Simona Nainė neslepia turinti probleminę odą – ji ypatingai sausa. Todėl žinoma moteris odos priežiūrai skiria ypatingą dėmesį.

„Mano odai nuolat trūksta drėgmės, todėl priemonės, kurias renkuosi, būtinai turi labai gerai tikti mano veidui ir kūnui. Esu kone pamišusi dėl veido priežiūros priemonių, tad kiekvieną dieną palepinu veidą serumais, kremais ir kaukėmis – ir rytais, ir vakarais. Juokauju kartais, kad neišgyvenčiau be veido kremo“, – su šypsena pasakoja Simona, pridurdama, kad odos drėgme rūpinasi ir iš vidaus – geria pakankamai vandens, nepamiršta ir vitaminų.

Kosmetologė M. Kručiūtė-Babickienė pabrėžia, kad kiekvieno oda yra individuali, todėl reikalauja ir individualios priežiūros. Daugiau kaip pusė apklausoje dalyvavusių moterų nurodė atsakymų, kaip rūpintis savo oda, ieškančios internete, penktadalis patarimų klausia draugių, dar 15 proc. patarimų ieško žurnaluose, o 9 proc. – tinklaraščiuose ar vloguose. Kad konsultuojasi su vaistinės konsultante ar kosmetologe nurodė mažiau nei trečdalismoterų.

„Neužtenka žinoti savo odos tipą ir rūpintis oda, atsižvelgiant tik į jį. Iš tiesų mūsuose dar nuo senų laikų kalbama apie keturis odos tipus, tačiau Vakaruose jų išskiriama net 16. Labai svarbu žinoti ir odos būklę, kuri yra kintanti, priklausomai nuo sezono, aplinkos veiksnių, vidinės būsenos, hormonų pokyčių, ligų ir daugelio kitų veiksnių. Taigi, renkantis odos priežiūros priemones, reikia atsižvelgti ne tik į odos tipą, bet ir į šiuo metu esančią būklę, kuri gali reikalauti tam tikrų specifinių ingredientų ar pokyčių dienos rutinoje konkrečiu metu, kol įveiksite vieną ar kitą diskomfortą keliančią būklę ir galėsite grįžti prie įprastos priežiūros rutinos. Nuo odos būklės priklauso, kokias priemones reikėtų pasirinkti. Pvz., sausą, pažeistu apsauginiu barjeriniu sluoksniu odą turinčioms moterims reikėtų priemonėse dairytis keramidų, skvalano, linolo, linoleno riebiųjų riebalų rūgščių, stambios ir vidutinės mokelulinės masės hialurono rūgšties, šlapalo (iki 5%), o riebiai, į aknę linkusiai odai – salicilo, migdolų ar azelaino rūgšties, niacinamido, jūros dumblių ar alijošiaus ekstrakto“, – apie individualų požiūrį į odą pasakoja M. Kručiūtė-Babickienė.

Didžiausia spraga – neįvertiname saulės poveikio

Specialistes labiausiai neramina tyrimo rezultatai apie apsaugą nuo saulės. 16 proc. moterų teigia visai nenaudojančios kremo nuo saulės, o 41 proc. – kartais, kai deginasi, tačiau net ir tada ne visada. BENU Sveikos odos instituto ambasadorė Kristina Lelevičienė pabrėžia, kad kremą nuo saulės reikia naudoti kasdien, o deginantis juo teptis reikėtų kelis kartus. 

Kosmetologė prideda, kad net dirbant prie lango saulėtą dieną reikėtų naudoti priemones su SPF filtru. Tam tinka kad ir terminis vanduo su SPF ar apsaugą turintis dieninis kremas.

„Matome, kad moterys neįvertina kenksmingo saulės UV spindulių poveikio odai. Gali atrodyti, kad vasarą oda tampa lyg ir lygesnė, skaistesnė, atspalvis tolygesnis. Tai gali suklaidinti. Iš tiesų odoje vyksta daugybė žalingų procesų. Saulė skatina odos senėjimą ir pigmentaciją. Iš tiesų įdegis, kuris daugumai taip patinka – tai gynybinė odos reakcija į UV spindulių poveikį. Gindamasi nuo spinduliuotės, oda išskiria pigmentą melaniną. Kartais klaidingai manoma, kad saulė padeda kovoti su spuogais. O iš tiesų nuo saulės viršutinis odos sluoksnis sustorėja (tai irgi gynybinis odos mechanizmas apsaugoti save), spuogų uždegiminiam turiniui ir sebumui sunkiau prasiskverbti į paviršių, tačiau uždegiminiai procesai toliau vyksta odoje ir, kai įdegis „nusilupa“, dažnai matome dar blogesnę situaciją. Be to, lieka pigmentinės dėmės, kapiliarai tampa trapesni, vyksta kolageno degradacija dermoje“, – saulės UV spindulių žalą vardija specialistė.

Plaukų problemos dažnesnės tarp jaunų merginų

Rūpintis reikia ne tik oda, bet ir plaukais, kurie neatsiejama moters grožio dalis. Tačiau ir savo plaukų būklę moterys vertina gana vidutiniškai – 6,8 balo. Dažniausiai minimos problemos – plaukų slinkimas (39 proc.), galiukų lūžinėjimas (33 proc.), riebi galvos oda (31 proc.), sausi (30 proc.), nepaklusnūs ir išsipūtę plaukai (28 proc.). Pleiskanos vargina daugiau nei penktadalį moterų. 

„Pastebėjome, kad šios plaukų problemos reikšmingai dažniau vargina jaunas merginas – 18-24 m. Greičiausiai dar nėra susiformavę jų plaukų priežiūros įpročiai, nes, kaip ir odai, plaukams reikia atrasti labiausiai tinkančias priemones, pažinti jų būklę. Plaukų priežiūros priemonių įvairovė ne ką mažesnė nei odos. Užtikrinti plaukų gyvybingumą neužtena vien šampūno, kaip odai neužtenka vien prausiklio. Plaukus taip pat reikia drėkinti, pamaitinti, nuramini galvos odą, kontroliuoti riebalų išsiskyrimą. Todėl rekomenduoju į kasdienę priežiūrą įtraukti plaukų aliejų galiukams, porą kartų per savaitę plaukus palepinti kaukėmis ar serumais. Naudojant plaukų formavimo prietaisus su karščiu, nepamirškite apsaugos nuo karščio“, – pasakoja K. Lelevičienė.

Tyrimas atskleidė, kad plaukų apsaugos nuo karščio visai nenaudoja daugiau kaip pusė moterų, o penktadalis – rečiau nei kartą per mėnesį. Tačiau 63 proc. moterų karščiu plaukus formuoja kelis kartus per mėnesį ir dažniau. Tarp rečiausiai naudojamų priemonių ir serumai (48 proc. nenaudoja visai), galvos šveitiklis (79 proc. nenaudoja) ir sausas šampūnas (62 proc. nenaudoja).

Karantinas – nauji iššūkiai odos sveikatai

Namuose įkalinusi COVID-19 grėsmė ir karantinui uždaryti visi grožio salonai ir kosmetologijos kabinetai daugeliui moterų gerokai apsunkino rūpestį savo oda. Be to, kad nėra galimybės apsilankyti pas specialistą, papildomų iššūkių kelia ir stresas. Kosmetologė M. Kručiūtė-Babickienė pastebi, kad karantino laikotarpis daugelio odai tampa tikru iššūkiu.

„Pastebiu, kad dabar moterys iš tiesų susiduria su daugiau odos problemų, kurias sukelia ir vidinis stresas. Net jeigu mums atrodo, kad jaučiamės gerai, šiuo laikotarpiu gali varginti lėtinis nerimas, atsiliepiantis ir odos būklei. Oda gali tapti jautresnė, paūmėti įvairios lėtinės odos ligos, atsirasti daugiau spuogų, pagausėti riebalavimasis. Todėl siūlau skirti dėmesio ir vidinei ramybei – atlikti jogos asanas, užsiimti meditacija, dažniau klausytis raminančios muzikos ar išeiti pasivaikščioti. Raminančiai veikia ir įvairių žolelių arbatos, kurios mažintų nervinę įtampą, pvz., melisų, ramunėlių, valerijonų. Raminančiu poveikiu pasižymi ir levandos, tad jeigu nesate jautrūs kvapams (nes tai stiprus alergenas), turėkite prie lovos drobiniame maišelyje džiovintų levandų“, – pataria kosmetologė.

Simona Nainė sako, kad karantinas jai atvėrė galimybes savo odai ir plaukams skirti dar daugiau dėmesio. 

„Plaukams paskutiniu metu kaip tik skiriu dar daugiau dėmesio, nei skirdavau iki karantino. Atsirado laiko išbandyti naujų produktų, dažniau palepinti plaukus kaukėmis arba net išbandyti naujas šukuosenas“, – pasakoja žinoma moteris.

Apie tyrimą ir BENU Sveikos odos institutą

Sveikos odos instituto inicijuotą tyrimą š. m. vasario ir kovo mėnesiais atliko rinkos tyrimų kompanija RAIT. Buvo apklausta 1081 įvairaus amžiaus moteris visoje Lietuvoje.

BENU Sveikos odos institutas vienija per 150 BENU vaistinėse dirbančių ir specialų mokymų kursą išklausiusių vaistininkų ir kosmetikos konsultantų. Sveikos odos institutas skatina lietuvius rūpintis odos sveikata ir išsiugdyti teisingus odos priežiūros įpročius, o specialiai apmokyti ir instituto eksperto ženklelius segintys vaistininkai ir kosmetikos konsultantai pasiruošę suteikti profesionalias odos priežiūros konsultacijas.

Styled beauty composition. Skin creams, makeup bottle, rose and pebble stones on wooden tray. Coconuts, tropical palm leaves decoration. Cosmetics, spa concept, empty space, flat lay, top view.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close