8 patarimai, kaip prižiūrėti akis karantino metu

Karantino metu vizitai pas gydytojus apriboti, todėl turime saugotis ne tik virusų, bet ir sumažinti bet kokią riziką susidurti su kitomis sveikatos problemomis. Šiuo metu didesnė apkrova tenka mūsų akims, kurias papildomai vargina darbas nuotoliniu būdu, ilgas žiūrėjimas į ekranus be pertraukų ar išsibalansavęs darbo ir poilsio režimas. Ką daryti, kad akių būklė nepablogėtų? „Regos centro“ vadovas, med. dr. Paulius Rudalevičius dalinasi patarimais, kurie padės prižiūrėti akis šiuo išskirtiniu laikotarpiu.

  1. Nelieskite ir netrinkite akių, ypač su nešvariomis rankomis. Virusai ir bakterijos (tarp jų ir koronavirusas) taip gali patekti ant akie junginės, o vėliau ir į bendrą organizmo sistemą. Jei kažkas įkrito į akį ar atsirado stiprus poreikis jas paliesti, prieš tai kruopščiai nuplaukite rankas vandeniu ir muilu.
  2. Jei nešiojate kontaktinius lęšius, karantino laikotarpiu geriau padarykite pertrauką arba būkite labai atsargūs. Liečiant kontaktinį lęšį, automatiškai vyksta sąlytis su akimi, todėl vėlgi padidėja viruso patekimo į organizmą tikimybė. Akiniai šiuo atveju yra geresnė alternatyva, nes jūs neturėsite akių kontakto su pirštais ir patys akiniai dalinai veiks kaip barjeras, kad virusas nepatektų ant akies junginės.
  3. Jei turite galimybę per karantiną būti lauke (gyvenate nuosavame name, turite sodybą, išeinate pasivaikščioti), saulėtą dieną nepamirškite akinių nuo saulės su UV filtru. Tokia apsauga svarbi todėl, kad intensyvi UV spinduliuotė gali paspartinti tokias ligas kaip katarakta ar su amžiumi atsirandanti geltonosios dėmės degeneracija. Jei diena vėjuota, akiniai nuo saulės taip pat padės apsaugoti akis nuo sudirginimo. Tai ypač svarbu vyresnio amžiaus žmonėms, kurių akys jautresnės ir dažnai yra išsausėjusios arba ašaroja.
  4. Prižiūrėkite savo mitybą. Jei norite saugoti savo akis, labai svarbu gerti pakankamai vandens. Skysčių balansas palaiko tinkamą drėgmę akies paviršiuje ir yra būtinas optimaliems fiziologiniams procesams akies viduje. Akims taip pat naudingi vitaminai C, A, E, Omega 3, beta karotenas, liuteinas. Reikėtų pasirūpinti, kad jų pakankamai gautumėte su maistu ar maisto papildais.
  5. Moterims reikėtų tinkamai nusivalyti makiažą, ypač aplink akis. Tušo ir šešėlių likučiai yra labai palanki terpė virusui ir bakterijoms, jie taip pat gali sukelti akių uždegimą.
  6. Jei dirbate nuotoliniu būdu, pasistenkite susikurti ergonomišką darbo aplinką. Nuolat vėdinkite patalpas, pasirūpinkite tinkamu atstumu iki kompiuterio, apšvietimu (kad šviesa nesklistų tiesiai į ekraną). Kas 20 minučių darykite trumpas 10–20 sekundžių pertraukėles ir pažiūrėkite į skirtingu atstumu esančius objektus. Pakeitus nuotolį, akis atsipalaiduos. Taip pat rekomenduojama kas valandą daryti 5–10 min. pertrauką ir pasimankštinti ar pasivaikščioti – tai pailsins ne tik akis, bet ir visą kūną.
  7. Jei karantino laikotarpį norite išnaudoti darbams namų ūkyje, būkite ypatingai atidūs dėl galimos traumos tikimybės. Jei pjausite metalinius daiktus, būtini specialūs apsauginiai akiniai –  net ir nedidelė atskilusi metalinė dalelė gali sužeisti akį. Sodininkai, kurie šiuo laikotarpiu prižiūri vaismedžius, geni šakas ar atlieka panašius darbus, taip pat turėtų būti atsargūs ir užsidėti apsauginius akinius ar tinklelį. Ypatingai pasisaugoti reikėtų tiems, kurie balina medžių kamienus – balinimo mišiniui yra naudojamos kalkės, kurios, patekusios ant akies, gali sukelti labai sunkų cheminį akies nudegimą. Tokių akies traumų gydymas dažnai būna labai sudėtingas, o padėti gydytojai gali tik tiek, kiek leidžia pati akis. Be to, karantino laikotarpiu gydymo ir operacijų organizavimas yra sudėtingesnis, todėl atsargumas ir sąmoningumas gali padėti išvengti nemalonių pasekmių.
  8. Turėkite omenyje, kad karantino metu teikiama tik skubi pagalba, todėl patekimas pas akių gydytoją labai ribojamas. Jei turite lėtinių akių ligų, galite nesijaudinti – per kelis mėnesius situacija paprastai kritiškai nepablogėja. Tačiau jei įvyko kažkas neįprasto, pavyzdžiui, staiga pablogėjo matymas viena akimi, visai sutriko rega ar atsirado vadinamasis juodos užuolaidos pojūtis, reikėtų sunerimti. Tokiais atvejais susisiekite su gydymo įstaiga, kur esant galimybei jus apžiūrės skubią pagalbą teikiantis akių gydytojas. Jei gerai žinote savo akių būklę ir jaučiatės gerai ar bent vidutiniškai, dabar nėra tinkamas metas gvildenti įsisenėjusias problemas – svarbiau apsaugoti save ir aplinkinius. Pasibaigus karantinui galėsite ir vėl tęsti profilaktinius vizitus pas akių gydytojus.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close