TUBERKULIOZĖ TAIP PAT PAVOJINGA LIGA

Tuberkuliozė (toliau – TB) – lašiniu būdu per orą plintanti infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija. Pagrindinis infekcijos šaltinis yra žmogus, sergantis atvira plaučių TB forma. Tuberkuliozės mikobakterijos patenka į orą, kai atvira plaučių TB sergantis žmogus kalba, kosi ar čiaudi. Ligos sukėlėjai ore gali išlikti kelias valandas. Žmogus, jų įkvėpęs, gali užsikrėsti. Dauguma žmonių yra infekuoti tuberkuliozės mikobakterijomis, tačiau tik dalis užsikrėtusių (apie 5-10 proc.) suserga tuberkulioze. Dažniausiai infekcijai pasiduoda nusilpęs organizmas. Netinkama mityba, pervargimas, neigiamos emocijos, alkoholio vartojimas, rūkymas, prasta asmens ir aplinkos higiena – tai veiksniai, mažinantys žmogaus atsparumą ir keliantys grėsmę ligos atsiradimui. Dėl nepilnai susiformavusio imuniteto tuberkuliozės infekcija ypač grėsminga neskiepytiems BCG vakcina (BCG-bacillus Calmette-Guerin) naujagimiams bei kūdikiams ir vaikams iki 5 metų. 2019 m. vaikų skiepijimo apimtys pagal Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių BCG vakcina (iki 1 m. amžiaus grupėje) Prienų rajone sudarė 98 proc., Birštono m. savivaldybėje – 100 proc.

         Įprasta manyti, kad tuberkuliozė – benamių, narkotikus, alkoholį vartojančių ir panašiai liga. Tačiau ja užsikrėsti ir susirgti gali bet kuris asmuo, artimai ir ilgą laiką bendravęs su sergančiuoju atvira plaučių TB forma bei turintis silpną imunitetą. 2018 m. užregistruota 7 nauji TB atvejai bei 3 recidyvai tarp ankščiau sirgusių asmenų Prienų r., po vieną naujo susirgimo bei recidyvo atvejį Birštono sav. 2019 m. Prienų rajone užregistruota 9 nauji plaučių tuberkuliozės susirgimai bei 2 recidyvo atvejai tarp ankščiau sirgusių asmenų. Vienas ligonis, kuriam buvo nustatytas TB recidyvas, mirė. Tarp naujai susirgusiųjų yra 3 dirbantys, 4 nedirbantys bei 2 pensijinio amžiaus asmenys. Birštono savivaldybėje plaučių tuberkuliozės atvejų neužregistruota. Pagal lytį 89 proc. sudarė vyrai. Daugiausiai (44 proc.) susirgusiųjų – 50-59 m. amžiaus grupėje. Visi ligoniai – kaimo gyventojai. Su ligoniu artimai bendravę asmenys (namų ar darbo-mokymosi aplinkoje) privalo pasitikrinti ar neužsikrėtę tuberkulioze. Jiems atliekama krūtinės ląstos dviejų krypčių rentgenograma (suaugusiems) arba tuberkulino mėginys (vaikams). Esant neigiamiems rezultatams, šeimos gydytojas turi paskirti kito sveikatos patikrinimo laiką ne vėliau kaip po 1 metų.

              Siekiant užtikrinti efektyvią tuberkuliozės profilaktiką ir kontrolę, mažinti tuberkuliozės plitimą, teisės aktų nustatyta tvarka, darbuotojai, dirbantys darbą, susijusį su sveikatos priežiūra, vaikų ugdymu, paslaugomis gyventojams ir kt., privalo prieš pradėdami dirbti ir vėliau kiekvienais metais pasitikrinti ar neserga tuberkulioze, taip pat valstybės lėšomis turi būti atliekamas tuberkulino mėginys 7 metų amžiaus bei, priklausantiems rizikos grupėms (dažnai sergantiems kvėpavimo takų bei lėtinėmis ligomis, iš socialinės rizikos šeimų) vaikams. Prienų rajone tuberkulino mėginių minėtose vaikų grupėse buvo atlikta 37 proc., Birštono savivaldybėje – 38 proc. Iš 10 administracinėse teritorijose esančių asmens sveikatos priežiūros įstaigų, tuberkulino mėginiai buvo atlikti 9-iose. Šiuo mėginiu buvo patikrintas 239 vaikai, teigiamas tuberkulino mėginys buvo nustatytas 10 vaikų. Nusiuntus konsultacijai pas specialistus, tuberkuliozės diagnozė nebuvo patvirtinta.

  Sergančiųjų TB gydymas susideda iš dviejų etapų: stacionarinio ir ambulatorinio gydymo. Intensyvus gydymas (apie 4 mėn.) vyksta stacionare, vėliau, kai ligonis į aplinką tuberkuliozės bakterijų neišskiria – tęsiamas ambulatoriškai. Atsisakius gydytis, savivaldybės gydytojo sudarytos komisijos sprendimu, ligoniui galima taikyti būtinąjį hospitalizavimą. Sergantis atvira plaučių tuberkulioze asmuo turi griežtai laikytis gydytojų nurodymų:

 naudoti chirurgines kaukes, kad kuo mažiau užkrečiamų aerozolių patektų į aplinką;

 laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo;

 bendrauti su aplinkiniais ne mažesniu kaip 1 m. atstumu.

Tuberkuliozės profilaktika

 Pagal Lietuvos Respublikoje galiojantį Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių naujagimių skiepijimas nuo tuberkuliozės (per 2-3 paras) BCG vakcina (BCG-bacillus Calmette-Guerin).

 Tinkamas patalpų vėdinimas (natūrali ir/ar įrengta mechaninė ventiliacija) bei paviršių valymas drėgnu būdu.

 Imuninės sistemos stiprinimas: gerai ir sveikai maitintis, laikytis tinkamo darbo ir poilsio režimo, vengti žalingų įpročių, dažniau būti gryname ore bei didinti fizinį aktyvumą.

 Įstatymų numatytiems asmenims laiku pasitikrinti sveikatą, bei atlikti tuberkulino mėginius.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close