Politikos prioritetai : kas svarbu, svarbiau ir kas svarbiausia?

Po mėnesio bus metai, kai darbą pradėjo išrinktos naujos savivaldybių tarybos.

Naujoji Birštono savivaldybės tarybos sudėtis parodė, kad Birštono krašto žmonės vis dažniau savo balsus atiduoda ne politiniams junginiams, o konkretiems politikams. Taip pat kiekvienuose rinkimuose mažėjantis narių skirtumas tarp valdančiųjų socialdemokratų ir opozicijos rodo, jog birštoniečiai vis dažniau pasitiki politikais, kurie nepriklauso socialdemokratams ir siekia permainų ilgai užsitęsusioje savivaldos vienvaldystėje.

Tiesa, šis kelias yra gana ilgas ir jame būtina kantrybė bei nuolatinis, sutelktas darbas. Baigiant buvusios kadencijos įgaliojimams, dalis socialdemokratų frakcijos, kartu ir partijos narių, išreiškė abejones dėl demokratijos valdančiųjų socialinėje demokratijoje. Abejonės kainavo pasitraukimą iš valdančiųjų rato ir naują kelią, siekiant to paties – savo krašto gerovės.

Kaip sekasi eiti tuo keliu ir su kuo tenka susidurti, klausiame Birštono savivaldybės tarybos opozicinės frakcijos „Demokratijos sargyboje“ narius Valę Petkevičienę, Juozą Aleksandravičių ir Dainą Zdanavičienę.

Nors iki darbo Taryboje metų dar liko visas mėnuo, ar jau galėtumėte papasakoti, ką nuveikėte birštoniečių labui?

Savivaldos įstatymo 23 str. 5 p. įpareigoja į vietos savivaldos tarybą išrinktus tarybos narius už atliktą veiklą atsiskaityti rinkėjams ne rečiau kaip vieną kartą per metus. Po paskutiniųjų rinkimų į savivaldybių tarybas (2019-03-03) dar nepraėjo metai, tačiau kalendoriniai metai pasibaigė. Vasario pradžioje Birštono savivaldybės taryba tvirtins naują, 2020 metų biudžetą. Kaip opozicinės frakcijos „Demokratijos sargyboje“ nariams Taryboje pavyko realizuoti savo politines ambicijas ir atstovauti Birštono žmonėms? Priminsime, kad frakcijos sudėtis nuo naujos 2019–2023 m. Birštono savivaldybės tarybos kadencijos darbo pradžios pasikeitė. Dėl 2019 m. liepos 2 d. įsigaliojusio LR VRK sprendimo Tarybą paliko Stanislovas Martinaitis, kurį pakeitė Daina Zdanavičienė. Naujos sudėties Birštono savivaldybės taryboje pozicinė frakcija „Demokratijossargyboje“, turinti tris narius, politinę veiklą pradėjo aktyviai. Per pusmetį teikėme du sprendimų projektus, kurie galėjo turėti teigiamų pasekmių Birštono visuomenei tiek racionaliai bei ekonomiškai panaudojant biudžeto lėšas, tiek tiesiogiai suteikiant informaciją apie biudžeto lėšų panaudojimą.

Ar buvote išgirsti? Ar pavyko Jūsų aktyviai frakcijai dirbti nauju statusu – priešpriešoje su tais, su kuriais anksčiau buvote vienoje komandoje?

2019 m. gegužės 3 d. vykusiame Birštono savivaldybės tarybos posėdyje drauge su opozicine frakcija „Birštono labui“ teikėme sprendimo projektą dėl Savivaldybės administracijos struktūros pakeitimo ir direktoriaus pavaduotojo pareigybės panaikinimo. Sprendimo tikslas buvo siekti optimizuoti administracijos darbuotojų skaičių, taupyti biudžeto lėšas, jas naudojant racionaliai ir efektyviai. Orientuodamiesi į skaidrios politikos principus, greitu tempu judantį į priekį įvairaus amžiaus gyventojų kompiuterinį raštingumą, laiko diktuojamas aktualijas, 2019 m. spalio 15 d. Tarybos posėdžiui teikėme sprendimo projektą dėl tiesioginių Tarybos posėdžių transliacijos. Iš aštuonių Kauno regiono savivaldybių šios galimybės savo gyventojams neteikia vienintelė Birštono savivaldybė. Tiesioginė posėdžių transliacija – teisė ir galimybė visiems Birštono savivaldybės gyventojams tiesiogiai dalyvauti priimant visai Birštono bendruomenei svarbius ir reikalingus sprendimus. Deja, bet abu opozicijos teikti sprendimai valdančiosios socialdemokratų frakcijos sprendimu nebuvo priimti.

Kadangi Birštono savivaldybės gyventojai neturi galimybės tiesiogiai girdėti ir matyti Tarybos posėdžių, norime informuoti visuomenę, kad birštoniečių labui visuomet palaikome savivaldybės žmonėms ir Birštonui svarbius bei pažangius sprendimus. Tačiau laikomės ir savo rinkimų programos nuostatų – konstruktyviai ir pagrįstai oponuojame pateiktiems sprendimams. Tarybos komitetų, posėdžių metu stengiamės išsiaiškinti, pagerinti svarstomų sprendimų kokybę, perspėjame dėl skubotai parengtų sprendimų, padarytų klaidų. Kaip taisyklė, dažniausiai liekame neišgirsti ir todėl valdančiosios daugumos balsų persvara priimtų sprendimų neteisėtumą patvirtina LR Vyriausybės atstovas su nurodymu svarstyti iš naujo. Politinės ambicijos kainuoja visų Tarybos narių, taip pat savivaldybės administracijos darbuotojų laiką, vilkinami visuomenei reikalingų sprendimų įsigaliojimo terminai. Nesame politikos naujokai, turime daug gyvenimiškos patirties, todėl turime ir ką pasiūlyti administracinę teritoriją plečiančiam Birštono miestui, ir kaimiškajai savivaldybės teritorijai. Džiaugiamės, kai birštoniečiai ir miesto svečiai kartais be pagyrimų ir pasidžiaugimo kurortu dar pasiūlo ir tai, kas galėtų būti daroma visuomenės labui, bendrai kultūrai, visų patogumui. Siekdami , kad žodiniai Tarybos narių pasiūlymai neliktų vien posėdžių retorika ar medžiaga, kuri dažniausiai nugula į administracijos darbuotojų stalčius, 2019 m. spalio 25 d. posėdžio metu savivaldybės merei, administracijos direktorei, Tarybos nariams opozicinės frakcijos „Demokratijos sargyboje“ vardu teikėme šešis inicijuojamų darbų Birštono bendruomenės labui pasiūlymus, kurie buvo skelbti ir spaudoje.

Apmaudu, bet diskusijų dėl šių darbų pasiūlymų nesulaukėme, o Birštono savivaldybės merės Nijolė Dirginčienės pasirašytame atsakyme gavome biurokratinį atsirašinėjimo faktą, kuriame apsiribojama galiojančiais teisės aktais ir neva jau padarytais darbais. Ir galimybė įrengti čiuožyklą Birštone tik tokia, jeigu leis gamtinės sąlygos (esant globaliam klimato atšilimui!) arba atsiras tokiu projektu besidominčių verslininkų. Taryboje dominuojanti politinė daugumos valia neturėtų užkirsti kelio teisingiems darbams ir reikalingiems sprendimams visai Birštono savivaldybei vien todėl, kad juos teikia opozicija. Pagaliau gera žinia yra tai, kad galime pasidžiaugti faktu, jog žodinis kreipimasis į Savivaldybės administraciją (2017 m.) dėl autobuso maršruto Kaunas–Birštonas pailginimo iki Birštono vienkiemio gyvenvietės, šiais metais tapo „kūnu“. Tikimės, kad ir mūsų frakcijos siūlymas prie miesto prijungtai Birštono vienkiemio teritorijai, kaip Birštono mikrorajonui, suteikti pavadinimą bus teisingas ir savalaikis politinis žingsnis Taryboje. Ko gero, būtų pats laikas baigti klaidinti visuomenę naujos teritorijos įvardijimais : „naujasis“, „viršutinis“ Birštonas vis dar vienkiemis ar viensėdis, bet dažniausiai tiesiog „tarybinis“, nes teritorija, apie kurią kalbame, jau nuo 2018 m. sausio mėn. turi teisinį Birštono miesto statusą.

Ką galėtų birštoniečiams atstovaujantys Tarybos nariai padaryti dėl jų?

Įvertinę faktą, kad daugeliui darbų realizuoti būtinos lėšos, iš anksto į 2020 metų planuojamą biudžetą pasiūlėme įtraukti trylika, mūsų manymu, svarbių ir reikalingų Birštonui bei jo gyventojams projektų. Tikimės, kad savivaldybės merė, administracija, taryba atsižvelgs į mūsų siūlymus, kuriais, savivaldybės gyventojų pageidavimu, Nemajūnų kelio A 16–Bažnyčia atkarpoje bus įrengtos priemonės saugiam eismui užtikrinti, nutiestas šaligatvis Pušų gatvėje, sutvarkyta Birštono vienkiemio apšvietimo sistema gyvenvietėje ir parke, sėkmingai diegiamos inovacinės technologijos pristatant Birštono kurortą svečiams, neįgaliesiems, išsaugant istorinį ir kultūrinį Birštono palikimą. Mūsų įsipareigojimas – padėti žmonėms, todėl, sekdami kitų savivaldybių gerąja patirtimi, siūlome inicijuoti kvalifikuotą pagalbą žmonėms, turintiems priklausomybę nuo alkoholio.

Lietuvos savivaldybėse jau gimsta nauja, teisiškai leidžiama biudžeto skirstymo tradicija: savivaldybės taryba palieka numatytą dalį pinigų PAČIOS bendruomenės valiai – kur ir kam panaudoti tos eilutės lėšas. Tai bendruomenę ir mobilizuoja, ir ugdo vietos ūkiškumo įpročius, ir žadina netikėtas bet reikalingas kūrybines iniciatyvas. Tereikia numatyti šio mechanizmo įgyvendinimo tvarką. Dauguma gyventojų priklauso Birštono savivaldybėje veikiančioms bendruomenėms, visuomeninėms organizacijoms, kurios turi teisę dalį biudžeto lėšų panaudoti, jų matymu, prioritetu pasirinktiems objektams, veikloms, sritims. Kitaip tariant, aktyviai dalyvauti Birštono savivaldybės ir jos žmonių gerovės kūrime. Tačiau tokiam sprendimui būtina ir politinė valia – Savivaldybės tarybos pritarimas. Opozicinė frakcija „Demokratijos sargyboje“ tokiai politinei valiai vienbalsiai pritartų. Šiandienos Savivaldybės tarybos sprendimuose – Birštono ateitis, gerovė ir išlikimas. Ir tai yra mūsų, Tarybos narių, darbas, kuriuo stengiamės pateisinti jūsų, gerbiami Birštono savivaldybės žmonės, pasitikėjimą, įpareigojimą ir įsipareigojimą.

Dėkojame už pokalbį.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close