Vienas kraujo donoras gali išgelbėti tris gyvybes

Sausio 10 d. Prienuose lankėsi VšĮ VUL Santaros klinikų Kraujo centro darbuotojų komanda su kilnia akcija – suteikti prieniškiams galimybę paaukoti kraujo.

Žmogaus kraujas yra unikalus. Iki šiol pasaulyje nėra sukurta dirbtinio pakaitalo, kuris galėtų pakeisti donoro kraują. Būtent dėl šios priežasties labai svarbu, kad nuolat atsirastų žmonių, kurie padovanotų kraujo sužeistiesiems ir ligoniams.

Lietuvoje per metus reikia tūkstančių litrų kraujo, kad būtų išgelbėti žmonės, praradę didelį kraujo kiekį dėl sunkių chirurginių operacijų, patirtų traumų, avarijų, žarnyno kraujavimo ar komplikuoto gimdymo. Kraujas taip pat perpilamas po sunkių nudegimų, apsinuodijimų, sergant mažakraujyste, kepenų nepakankamumu. Kraujo perpylimas skiriamas ir kraujo ligomis ar vėžiu sergantiems pacientams.

Vienintelis kraujo šaltinis – kiti žmonės.

Gydytojas Mykolas Venckus džiaugėsi, kad žmonių sąmoningumas didėja ir vis daugiau žmonių tampa neatlygintinais kraujo donorais. Jų ypač padaugėja prieš šventes.

Santaros klinikų Kraujo centro komanda Prienuose lankosi tris keturis kartus per metus. Pasak gydytojo, kaskart ateina vidutiniškai apie 20 žmonių. Gaila, bet ne visi gali tapti donorais, o tik 80–90 procentų norinčiųjų.

Kraujo donorais gali būti sveiki asmenys nuo 18 iki 65 metų amžiaus, kurių kūno masė ne mažesnė kaip 50 kilogramų. Ateiti reikia gerai pailsėjus, papusryčiavus, išgėrus daug skysčių ir geranoriškai nusiteikus. Vyrai kraują gali aukoti penkis, moterys – keturis kartus per metus.

Kraujo donorais negali būti asmenys, sergantys cukriniu diabetu, tuberkulioze, piktybinėmis ir infekcinėmis (hepatitu B ir C, ŽIV, sifiliu), sunkiomis širdies ir kraujagyslių, centrinės nervų sistemos ligomis. Taip pat negali duoti kraujo linkę nenormaliai kraujuoti, daug kartų nualpę ar patiriantys konvulsijas, sunkiomis skrandžio, žarnyno, kepenų, šlapimo ir kvėpavimo sistemų ligomis sergantys žmonės.

Donorystė atidedama moterims nėštumo laikotarpiu ir kai kūdikis maitinamas motinos pienu. Kraujo negalima duoti ir tuomet, kai organizme vyksta uždegiminė reakcija, pavyzdžiui, sloguojant ar užkimus, neseniai vartojus antibiotikų, ką tik grįžus iš kelionės po egzotines šalis, vartojant kai kurių kitų vaistų.

Prieš duodant kraujo nustatoma kraujo grupė, rezus faktorius, hemoglobino kiekis kraujyje, pamatuojamas spaudimas, donoras užpildo anketą.

Kiekvieną kartą davus kraujo, jis tiriamas siekiant nustatyti, ar pacientas neserga virusiniu hepatitu B, virusiniu hepatitu C, ŽIV, sifiliu.

Vienos donacijos metu paimama standartinė kraujo dozė – 450 ml ir apie 30 ml privalomiems kraujo tyrimams.

Gydytojo M. Venckaus teigimu, vienas kraujo donoras gali išgelbėti net tris gyvybes, nes atskiri kraujo komponentai – eritrocitai, trombocitai ir plazma – gali atitekti trims skirtingiems pacientams. Nors dažnai būna, kad vieną pacientą gelbsti kelių donorų paaukotas kraujas.

Neatlygintinai (nemokamai) davusiam kraujo ne mažiau kaip 40 kartų ar plazmos 200 kartų ir ne mažiau kaip 10 metų aktyviai dalyvavusiam neatlygintinos donorystės veikloje suteikiamas Garbės donoro vardas. O sulaukus senatvės pensijos, jiems mokama ir valstybinė pensija, kurios dydis 116 eurų.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close