Parama jaunus ūkininkus skatina kurti savo ūkius

Baigtos rinkti paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“. Šiam KPP veiklos srities paraiškų priėmimo etapui skirta 13 011 880 Eur paramos lėšų, gautos 345 paraiškos, kuriose prašoma 11 914 200 Eur paramos.

Kelią tiesėsi nuo vaikystės

23-ejų Adomas Lekavičius, baigęs Aleksandro Stulginskio universitetą ir šiais metais pradėjęs magistrantūros studijas Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje, ūkininkauja Šakių rajone, Slavikų kaime, – augina grynaveislius Šarolė veislės mėsinius galvijus. Jų šiuo metu turi 250.

Plėtoti mėsinių galvijų ūkį vaikinui padėjo Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritis „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“. Už gautą paramą nusipirko šienapjovę, taip pat savikrovę pašarų rinkimo priekabą. Pasirinkti ūkininko kelią A. Lekavičių paskatino gyvenimo būdas ir aplinka: nuo mažų dienų augo kaime, sakė, jog jam patikdavę žemės ūkio darbuose talkinti seneliams.

„O kai pradėjau su gyvulininkyste susijusias studijas, šeimoje ėmėme galvoti apie ūkio veiklos keitimą ir kad jau laikas būtų man pačiam įsikurti kaip ūkininkui. Taip ir padariau“, – sakė A. Lekavičius.

Įgyja vis daugiau patirties

Vaikinas atviravo šeimoje esąs trečiąja ūkininkaujančia karta.

„Mūsų ūkis yra šeimos ūkis, darbus dalijamės, bet pagrindinius atliekame mudu su tėčiu“, – pasakojo Adomas. Dalį žemės ir technikos jis gavo iš artimųjų. Pradžioje, sakė, ūkininkauti nebuvę lengva. Nors šiek tiek patirties jautėsi perėmęs iš senelių, taip pat auginusių galvijus, pačiam jų įsigijus atsirasdavę vis daugiau ir daugiau klausimų, kaip ką reikia teisingai daryti.

„Dabar sulig kiekviena diena įgyju daugiau ir daugiau žinių, kaip teisingai prižiūrėti galvijus, norint turėti juos sveikus ir gauti kuo didesnę naudą“, – teigė pašnekovas.

Žemės jis valdo apie 110 hektarų, pašarų galvijams užsiaugina pats.

Sąlygos gauti paramą

Į ES paramą gali pretenduoti ne vyresni kaip 40 metų amžiaus ūkininkai, pirmą kartą besikuriantys žemės ūkio valdoje ir ūkyje kaip ūkio valdytojai, turi arba per trejus metus įsipareigoja įgyti profesinių įgūdžių bei kompetencijos, pateikia verslo planą. Žemės ūkio valda ir ūkis turi būti registruoti jaunojo ūkininko vardu ne anksčiau kaip prieš 2 metus iki paramos paraiškos pateikimo dienos, be to, jaunasis ūkininkas negali būti pateikęs paraiškų tiesioginėms išmokoms gauti.

ES parama jauniesiems ūkininkams gali būti skiriama, jeigu planuojamas įkurti ūkis, kurio potencialus ekonominis dydis, išreikštas standartine produkcija, yra ne mažesnis kaip 8 tūkst. Eur, tačiau ne didesnis kaip 70 000 Eur per metus. Siekiant, kad projektas surinktų kuo daugiau balų ir užtikrintų daugiau galimybių gauti ES paramą, jaunajam ūkininkui naudingiau įkurti didesnį ūkį.

Valdos padalijimas – žemės ūkio valdos sudarymo būdas, kai jaunasis ūkininkas, pretenduojantis gauti paramą pagal veiklos sritį „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“, iš artimojo giminaičio – tėvų, senelių, brolio, sesers, sūnaus, dukros – žemės ūkio valdos išregistruotus artimojo giminaičio nuosavybės teise valdomus žemės sklypus įsigyja nuosavybės teise ir įregistruoja juos savo valdoje. Jeigu keli pareiškėjai kuriasi valdose, kurios buvo padalytos iš vienos valdos, jiems bendrai negali būti skirta didesnė kaip 40 tūkst. Eur parama.

Parama neteikiama, jei besikuriančio jaunojo ūkininko valda sudaryta iš sklypų, kurie buvo sutuoktinio valdoje, ir šiems sklypams jau buvo skirta parama pagal veiklos sritį „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“, taip pat – kai besikuriančio jaunojo ūkininko valda perregistruota iš jo sutuoktinio.

Didžiausia parama jaunajam ūkininkui – 40 tūkst. Eur, nepriklausomai nuo to, kokios specializacijos ūkis kuriamas. Parama išmokama dviem etapais – pirmoji išmokos dalis sudaro 50 proc. prašomos sumos, antroji, dalinė, išmoka išmokama, kai sėkmingai įgyvendinamas jaunojo ūkininko įsikūrimo verslo planas. Parama gali sudaryti 100 proc. tinkamų finansuoti projekto išlaidų. Projektai įgyvendinami Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšomis.

Apie projektų atranką ir įsipareigojimus

Tinkamos finansuoti visos jaunojo ūkininko ūkio įkūrimo išlaidos, būtinos verslo planui įgyvendinti ir numatytai veiklai vykdyti, tiesiogiai susijusios su remiama veikla. Projektai pagal veiklos sritį „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“ bus atrenkami pagal kriterijus, privalomas mažiausias balų skaičius – 50. Verslo planas turi būti pradėtas įgyvendinti per 9 mėn. nuo sprendimo suteikti paramą priėmimo, o per 18 mėn. nuo įsikūrimo dienos jaunasis ūkininkas turi pateikti paraišką tiesioginėms išmokoms gauti.

Įkuriamo ūkio žemės ūkio naudmenų plotas paramos paraiškos pateikimo dieną ir jaunojo ūkininko verslo plano įgyvendinimo laikotarpiu bei kontrolės laikotarpiu (3 metai nuo paskutinio paramos išmokėjimo) turi priklausyti jaunajam ūkininkui nuosavybės teise arba turi būti kitaip užtikrinamas teisėtas naudojimasis (nuoma, panauda ir kt.).

Siekdamas gauti finansavimą pagal veiklos sritį „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“ jaunasis ūkininkas įsipareigoja po įvykio, kurio metu buvo sugadintas ar sunaikintas paramos lėšomis įsigytas ar sukurtas turtas, atstatyti turtą ne mažesne negu atkuriamąja verte ir ne mažesnių techninių parametrų.

Jaunieji ūkininkai, norintys gauti paramą pagal veiklos sritį „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“, privalo tvarkyti ūkio buhalterinę apskaitą.

Prancūzijoje išvesti gerai prie aplinkos sąlygų prisitaikantys Šarolė veislės galvijai puikiai jaučiasi ir Lietuvoje, Šakių rajone ūkininkaujančio Adomo Lekavičiaus laukuose.

Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close