Mokestį už bendrosioms reikmėms sunaudotą šilumą reikia mokėti visiems

Į redakciją kreipėsi birštonietis Mykolas Daujotas, gyvenantis Lelijų g. 21-ame name. Jo manymu, UAB „Birštono šiluma“, reikalaudama, kad už namo bendrosioms reikmėms sunaudotą šilumą mokėtų ir prie centralizuotai tiekiamos šilumos neprisijungusių butų savininkai, elgiasi neteisingai, o mokėjimo pranešimus gaunantys gyventojai jaučiasi šantažuojami.

Šis daugiabutis statytas 2001 m. Dar statybų metu viršutinių aukštų gyventojai, gavę kitų butų gyventojų pritarimą, įsirengė autonominį šildymą. Jų lėšomis buvo pakoreguotas ir šildymo sistemos projektas. Bendru sutarimu, laiptinėse nėra šildymo prietaisų.

Autonominį šildymą įsirengusių butų gyventojai už bendrosioms reikmėms sunaudojamą šilumą nemokėjo nuo namo eksploatavimo pradžios, nes 2002 m. teisme buvo pasirašyta sutartis su šilumą tiekiančia bendrove. Namo bendrosioms reikmėms sunaudotas šilumos kiekis buvo paskirstomas tik tiems gyventojams, kurie naudojasi centralizuotai tiekiama šiluma.

2017 m. rugpjūčio 1 d., įsigaliojus Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos nutarimui, kuriuo buvo patvirtinti nauji šilumos paskirstymo metodai, nuo 2018 m. šildymo sezono pradžios mokėjimo pranešimus už bendrosioms reikmėms paskirstytą šilumą pradėjo gauti visi namo gyventojai.

M. Daujotas, kaip ir kai kurie kiti autonomiškai besišildantys namo gyventojai, sąskaitų neapmoka, nes mano, kad jiems, negaunantiems jokių paslaugų ir net nesudariusiems sutarčių su šilumos tiekėjais, tai nepriklauso. Nors suma nedidelė (per metus susikaupė beveik 25 eurų skola), tačiau, pasak birštoniškio, šis mokestis yra nelogiškas. Jis kreipėsi ir į UAB „Birštono šiluma“, ir į savivaldybės specialistus, ir į namą administruojančią UAB „Prienų butų ūkis“. Buvo gautas atsakymas, kad šį mokestį jie privalo sumokėti.

UAB „Birštono šiluma“ direktorius Gintaras Verseckas, puikiai žinantis susidariusią situaciją, patvirtino, kad mokestį už šilumos kiekį, sunaudotą pastato bendrosioms reikmėms, turi mokėti visi pastato bendrasavininkai. Tai numato LR Šilumos ūkio įstatymo 25 straipsnio 1 dalis: „Daugiabučio namo buto ir (ar) kitų patalpų savininkas apmoka jam tenkančią dalį šilumos, suvartotos daugiabučio namo bendrojo naudojimo patalpoms šildyti, nesvarbu, kokiu būdu šildomos jam priklausančios patalpos“.

Kad gyventojams būtų pateiktas išsamus ir kompetentingas atsakymas, UAB „Birštono šiluma“ prieš metus kreipėsi į Valstybinę kainų ir energetikos kontrolės komisiją. Jos pateiktoje išvadoje nurodoma, kad mokestis už šilumos kiekį bendrosioms reikmėms turi būti skaičiuojamas visiems butams.

Pagal paskirstymo metodą, jei pastate nėra bendrojo naudojimo patalpų arba šiose patalpose nėra įrengta šildymo prietaisų, bendrosioms reikmėms paskirstoma 10 proc. šilumos kiekio. (Jei šilumos prietaisai būtų įrengti, būtų paskirstoma 18 proc. visos šilumos.) Kiek pastatas sunaudojo šilumos, nustatoma pagal įvadinio skaitiklio rodmenis. Mokestis šilumos vartotojams apskaičiuojamas pagal skaitiklių rodmenis ir pasirinktus arba priskirtus šilumos paskirstymo metodus. Dalis šilumos kiekio sunaudojama karšto vandens ruošimui ir „gyvatukui“ šildyti, likusioji dalis – gyvenamųjų patalpų šildymui.

Dalis šilumos kiekio šildymui(šiuo atveju 10 proc.) skiriama bendrosioms reikmėms ir ji paskirstoma kiekvienam butui pagal jam priklausantį naudingą plotą. Likusi šilumos dalis paskirstoma tik vartotojams, gaunantiems centralizuotai tiekiamą šilumą.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close