VMI pataria verslininkams iš anksto įvertinti naujus kontroliuojamųjų sandorių kainodaros dokumentacijos reikalavimus

2019 m. rugpjūčio 12 d., Vilnius. Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) informuoja, kad mokesčių mokėtojai kitąmet rengdami kontroliuojamųjų sandorių (toliau – KS) kainodaros atitikties ištiestosios rankos principui pagrindimo dokumentus – tiek standartizuotą kainodaros dokumentaciją, tiek laisvos formos dokumentus, kai mokesčių mokėtojui nekyla prievolė rengti kainodaros dokumentacijos – turės vadovautis naujomis kainodaros taisyklėmis. Naujieji reikalavimai galioja pagrindžiant nuo 2019 m. sudaromų sandorių su asocijuotais asmenimis kainas.

Be kitų pakeitimų, naujose taisyklėse panaikinta kainodaros metodų taikymo hierarchija (nuo šiol tereikės pagrįsti, kodėl pasirinktas kainodaros metodas yra tinkamiausias), įteisinta galimybė nustatytais atvejais taikyti finansinės vertės nustatymo metodus, nebeliko reikalavimo kainodaros dokumentacijoje dokumentuoti mažos vertės sandorių (išskyrus tam tikras išimtis), dalį kainodaros dokumentacijoje pateikiamų duomenų bus galima atnaujinti rečiau.

VMI primena, kad nuo šių metų Lietuvoje įsigaliojo dvinarė KS kainodaros dokumentacija, ją sudaro pagrindinė ir šalies bylos*. Atnaujintose kainodaros taisyklėse nustatyta, kad pagrindinę bylą turi rengti tik mokesčių mokėtojai, atitinkantys visus šiuos kriterijus: jų pajamos viršija 15 mln. eurų, jie priklauso tarptautinei vienetų grupei ir atitinkamu mokestiniu laikotarpiu yra vykdę KS. Reikalavimai mokesčių mokėtojams, turintiems rengti šalies bylą, iš esmės nesikeitė. Ji privaloma finansų, kredito įstaigoms ir draudimo įmonėms, taip pat mokesčių mokėtojams (ir nuolatinėms buveinėms), kurių pajamos viršija 3 mln. eurų (anksčiau buvo 2,9 mln. eurų).

 „Pažymėtina, kad nėra svarbu, ar bus rengiami atskiri pagrindinės ir šalies bylų dokumentai, ar tai bus vienas abi bylas apimantis dokumentas. Svarbiausia, kad juose būtų pateikta visa kainodaros taisyklėse nustatyta, kokybiška ir išsami informacija bei duomenys, pagrindžiantys KS kainos atitikimą ištiestosios rankos principui“, – sako VMI Didžiųjų mokesčių mokėtojų stebėsenos ir konsultavimo departamento vyresnioji patarėja Vaidė Riškutė ir pabrėžia, jog kokybiškiems dokumentams parengti prireiks atitinkamo dėmesio. Tam patariama ruoštis iš anksto, nes reikalaujamų dokumentų nepateikimas ar terminų nesilaikymas gali turėti neigiamų pasekmių, ir ne tik susijusių su vertinamaisiais sandoriais, o ir, pvz., grėsmė netekti patikimo mokesčių mokėtojo statuso.

VMI atkreipia dėmesį, kad 2019 m. pagrindinės bylos parengimui yra skirtas papildomas 6 mėnesių terminas: nors taisyklės numato kainodaros dokumentų (pagrindinės ir/ar šalies bylų, o taip pat ir kitų kainodaros pagrindimo dokumentų) parengimo terminą iki kito mokestinio laikotarpio birželio 15 d., pagrindinę bylą už 2019 m. reikės parengti iki 2020 m. gruodžio vidurio. Šalies byla už 2019 m. turės būti parengta iki kitų metų birželio 15 d. Beje, taisyklėse numatyta išimtis vidiniams (tarp Lietuvos vienetų sudaromiems) KS – tokių sandorių kainodaros pagrindimo dokumentai gali būti parengti ir vėliau nei iki birželio 15 d.

Primintina, kad KS kainodaros dokumentacija, mokesčių administratoriui pareikalavus, kaip ir anksčiau, turės būti pateikta per 30 dienų nuo nurodymo įteikimo dienos; kiti kainodaros pagrindimo dokumentai – per nurodyme apibrėžtą terminą, kuris negalės būti trumpesnis nei 10 dienų.

 „Atnaujintos kainodaros taisyklės numato ne tik papildomus kontroliuojamųjų sandorių kainodaros dokumentavimo reikalavimus, bet įteisina ir supaprastintus. Jei mokesčių mokėtojo KS vertė neviršija 90 tūkst. eurų, jis, nors ir atitiks pajamų lygio ir kitus reikalavimus dėl pagrindinės ar šalies bylų rengimo, šių bylų rengti neprivalės**. Dar vienas administracinis palengvinimas – šalies bylos duomenų atnaujinimą, jei nekis pagrindinės KS sąlygos, bus galima atlikti kas trejus metus. Jei rinkoje nebus reikšmingų ekonominių sąlygų pasikeitimų, trejus metus bus galima neatnaujinti ir palyginamosios analizės duomenų , t. y., duomenų bazėse atliktų palyginimų paieškų ir atrinktų įmonių duomenų“, – sakė V. Riškutė. KS duomenys kainodaros dokumentacijoje turi būti pateikiami (atnaujinami) kasmet.

VMI pažymi, kad mokesčių mokėtojai, siekdami išvengti galimų ištiestosios rankos principo neatitinkančių KS kainų koregavimo pasekmių (taip pat ir dvigubo apmokestinimo) bei siekdami tikrumo, patikimumo, gali kreiptis į mokesčių administratorių dėl KS kainodaros, dvišalių ar vienašalių būsimų KS kainodaros principų suderinimo. Jei mokesčių mokėtojai susidurtų su dvigubu apmokestinimu dėl vienos šalies mokesčių administratoriaus atlikto KS kainos koregavimo, tokiu atveju dvigubo apmokestinimo naikinimui mokesčių mokėtojas turi teisę inicijuoti abipusio susitarimo procedūrą***.

Visą informaciją apie šią susitarimo procedūrą (lietuvių ir anglų kalbomis) galima rasti VMI interneto svetainėje adresu: http://www.vmi.lt/cms/abipusio-susitarimo-procedura; http://www.vmi.lt/cms/en/abipusio-susitarimo-procedura. Daugiau informacijos apie naująsias kainodaros taisykles galima rasti adresu https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/TAR.55EC668C883A/asr, atsakymus į susijusius klausimus teikia konsultantai paskambinus 1882. VMI Mokesčių informacijos centro trumpuoju telefonu 1882 teikiamos konsultacijos įrašomos ir yra lygiavertės rašytinėms.

*Pagrindinėje byloje pateikiama informacija, apibūdinanti visą tarptautinę vienetų grupę – jos organizacinę, teisinę, veikimo struktūrą, pateikiamas trumpas verslo apibūdinimas bei trumpa funkcinė analizė, nurodomi reikšmingi verslo reorganizavimo sandoriai, taip pat reikšmingi KS pagal jų rūšis, pateikiama informacija apie kainodaros politiką, kt. svarbius aspektus. Šalies byla skirta konkrečių KS kainų atitikimo ištiestosios rankos principui pagrindimui.

** Supaprastinimas nebus taikomas, jei per mokestinį laikotarpį su asocijuotais asmenimis sudaromi keli tokie patys sandoriai arba vykdomi neatsiejamai susiję sandoriai, arba vykdomi sandoriai su asmeniu, registruotu tikslinėje teritorijoje.

*** Abipusio susitarimo procedūra vykdoma vadovaujantis Abipusio susitarimo procedūros inicijavimo ir vykdymo taisyklėmis, patvirtintomis VMI prie FM viršininko 2018-07-12 įsakymu Nr. VA-57, o už mokestinius laikotarpius nuo 2018 m. (jeigu kompetentingos institucijos nesusitaria dėl ankstesnių laikotarpių) – ir pagal Lietuvos Respublikos dvigubo apmokestinimo ginčų sprendimo įstatymą ir jo nuostatas, įgyvendinančias Lietuvos Respublikos dvigubo apmokestinimo ginčų sprendimo įstatymo 3 straipsnio 3 dalies, 4 straipsnio 6 dalies ir 15 straipsnio 2 dalies įgyvendinimo taisykles, patvirtintas VMI prie FM viršininko 2019-07-24 įsakymu Nr. VA-61.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close