Nuskambėjo finaliniai septintosios Birštono menų akademijos akordai

Rugpjūčio 4 d., 18 val., Birštono kurhauze vyko iškilmingas septintosios Birštono vasaros menų akademijos uždarymas. Projekto sumanytoja kompozitorė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorė Audronė Žigaitytė-Nekrošienė pradėdama renginį sakė, kad širdyje susipynę dvejopi jausmai: liūdesys, kad viskas baigiasi, ir džiaugsmas, kad Birštono vasaros menų akademija visada šiltai priimama rūpestingų miesto merės Nijolės Dirginčienės, Kultūros centro direktoriaus Zigmo Vileikio, Birštono meno mokyklos direktorės Laimutės Raugevičienės. Organizatorė išdavė žiūrovams paslaptį, kad jau planuojama aštuntoji akademija. Profesorė Audronė Žigaitytė-Nekrošienė priminė, jog šiais metais minime kompozitoriaus Eduardo Balsio šimtąsias gimimo metines ir Stanislovo Moniuškos (jis yra tapęs nacionaliniu Lenkijos kompozitoriumi) dviejų šimtų gimimo metines. Pagerbiant S. Moniušką iškilmingas akademijos uždarymas buvo pradėtas jo valsu „Pogulianka“, kurį atliko smuikininkų ansamblis, fortepijonu akomponavo koncertmeisterė Aušra Banaitytė. Smuikininkus visą savaitę rengė nenuilstanti muzikos mokytoja ekspertė Nijolė Prascevičienė, Estijos styginių instrumentų pedagogų asociacijos prezidentas Kaido Valija, svečias iš Izraelio EckartLorenzen.

Projekto organizatorė kalbėjo, kad šiais metais „atskyrė“ didžiąją akademiją nuo mažosios, nes mažųjų dalyvių buvo kai niekada daug. Ji sakė, kad nėra nieko smagiau, kaip stebėti dalyvių „augimą“. Ir net jeigu visi dalyviai ir netaps žvaigždėmis, tai tikrai įgis neįkainojamos patirties ir prisiminimų. Pirmoje koncerto dalyje žiūrovai turėjo galimybę pasidžiaugti  Pauliaus Ubarto ir Povilo Ušinskio instrumentiniu duetu, Elzės Samantos Juraškaitės ir Ugnės Naudžiūnaitės dainomis, mažųjų vokalistų ansambliu. Septintojoje Birštono vasaros menų akademijoje su mažaisiais vokalistais visą savaitę patirtimi dalijosi Chorinio dainavimo mokyklos „Liepaitės“ mokytoja-ekspertė Gintarė Skerytė. Lietuvoje žinoma įvairaus muzikinio žanro repertuaro atlikėja šiais metais Birštono vasaros menų akademijoje darbuojasi pirmą kartą. Gintarė sakė, kad visi jos lūkesčiai pasiteisino, tiek su vaikais tiek su mokytojais dalijosi žiniomis, šiluma, gerumu. Mokytoja dėkoja kolegoms už bendrystę, už bendravimą muzikos ir ne muzikos kalba, mokytojoms Ramunei Liutvynskienei ir Redai Černiauskienei už jų pastangas ir indėlį į pamokėles, Zigmui Vileikiui už „tylią“ renginių organizaciją. Ypatingai Gintarė džiaugiasi pažintimi su koncertmeistere Roberta Daugėlaite. Dainininkė juokavo, kad netiki, jog viename žmoguje gali tilpti tiek talentų, kiek jų turi Roberta Daugėlaitė (Roberta Daugėlaitė yra koncertmeisterė, dainininkė ir dailininkė). Pažintimi su šiom dviem neeilinėmis moterimis džiaugiasi ir mažieji vokalistai, kurie grįžę namo po įtemptos muzikinės savaitės savo lovelėse braukia ašaras, kad negali pamiršti Robertos ir vėl nori mokytis pas mokytoją Gintarę.

 Kaip ne kartą teigė Audronė Žigaitytė-Nekrošienė, viena didžiausių vertybių, kurias suteikia Birštono vasaros menų akademija, yra bičiulystė. Tuo žiūrovai įsitikino stebėdami Birštono meno mokyklos mokytojų ir mokinių jungtinio ansamblio atliekamą lietuvių liaudies dainą „Strazdas“, kuriai tiek nedaug trūko iki pergalės konkurse merės taurei laimėti.

Fortepijono kūrinius koncerte žiūrovams dovanojo jaunieji atlikėjai: Rimgaudas Ignotas Daraškevičius, pianistės iš Kinijos Jinhui Wang ir Dan Yang Hou, su kuriais visą savaitę darbavosi Vytauto Didžiojo universiteto Fortepijono katedros vedėjas Donaldas Račys. Mokytojas Birštono vasaros menų akademijoje dalyvauja pirmą kartą. Pianistas sako, kad liko maloniai nustebintas projekto aplinka ir renginiais. Jis sakė, kad kartais akademijos užsiėmimai išsivystydavo į diskusiją, virsdavo mini projektais. Donaldas kalbėjo, kad per savaitę, be abejo, niekas neišmoks nei groti nei dainuoti, todėl didžiausias indėlis vis tiek yra mokytojų, kurie kasdien susitinka su mokiniais. Jis pats tikisi, kad buvo naudingas šiam projektui kaip „ausis iš šalies“, kad jo rekomendacijos ir pastebėjimai padės dalyviams augti.

Abejingų koncerte nepaliko ir vyresniųjų dainininkų Igno Česnulevičiaus, Domo Saulevičiaus, Dauros Buivytės, Evelinos Petrauskas, Charlotte Kilhch, Monikos Kučinskos kūrinių perteikimas ir vokaliniai gebėjimai. Dainininkams talkino koncertmeisteriai Justas Čeponis ir Augustinas Eidukonis. Pasak vienos iš vokalo mokytojų, dirbusių Birštono vasaros menų akademijoje, profesorės Astos Kriščiūnaitės, dainininkui negalima daryti ilgų pertraukų. Jis turi dainuoti ir atostogų metu. Žymi dainininkė kalbėjo, kad šis projektas yra labai naudingas, nes čia galima sutikti daug talentingų žmonių, be to, Birštone visai kitas darbo ritmas. Čia nereikia skubėti, yra laiko ir dirbti, ir ilsėtis, ir geriau pažinti vienas kitą. Asta Birštono vasaros akademijoje dalyvauja jau treti metai ir tikina, kad jie visi buvo prasmingi tiek dalyviams, tiek mokytojams. Vokalo paslaptimis su dalyviais taip pat dalijosi gerai žinomas atlikėjas Kristian Benedict (Lietuvoje žinomas kaip Vaidas Vyšniauskas), kurio balsas jau skambėjo Niujorko „Metropolitan Opera“, Vienos valstybės operoje, Turino karališkame teatre ir kitose žymiausiose pasaulio scenose.

Bene labiausiai žiūrovus sužavėjo ir daugiausiai aplodismentų vakaro metu sulaukė svečių iš tolimojo Izraelio Eckart Lorenzen (smuikas) ir Batia Steinbock Lorenzen (fortepijonas) duetas.

Finalinį renginį vainikavo visų vokalistų daina apie meilę muzikai.

Po renginio kalbinta Birštono meno mokyklos mokytoja, kuri Birštono menų akademijoje dalyvauja nuo jos gyvavimo pradžios, kalbėjo, kad projektas auga ir plečiasi, į jį įsilieja vis daugiau jaunų dalyvių, atsiranda naujų galimybių – šiemet atsivėrė durys smuikininkams, pernai buvo galima mokytis arfos paslapčių. Dalyviams ir mokytojams tai galimybė pabūti kartu, patirti bendrystės džiaugsmą ir ,be abejo, nenustoti dainuoti ir vasaros atostogų metu. Ramunė labai džiaugiasi naujomis pažintimis, ji tikina kiekvieną kartą kažko išmokstanti pati, ką vėliau sėkmingai taiko savo pamokose.

Kita Birštono meno mokyklos mokytoja Reda Černiauskienė Birštono vasaros menų akademijoje dalyvauja pirmą kartą. Mokytoja sakė, kad geriausias projekto įvertinimas yra „žibančios“ vaikų akys. Vaikai džiaugiasi ne tik dėl to, kad susirado daug draugų, bet ir dėl to, kad jie gali save išreikšti, atsiskleisti kitomis spalvomis, be abejo, lavina ir dainavimo įgūdžius.Reda kalbėjo, kad jos mokiniai turi galimybę matyti už save vyresnius muzikantus ir į juos lygiuotis. Mokytoja džiaugiasi galėjusi gauti atsakymus į rūpimus klausimus iš Gintarės Skerytės ir negalinti nesižavėti koncertmeisteriais Roberta Daugėlaite, Justu Čeponiu ir Aušra Banaityte bei jų improvizavimo galimybėmis. Baigdama pokalbį, Reda projektui palinkėjo pritraukti daugiau mokytojų ir mokinių iš kitų miestų, sugalvoti kažkokį dar vieną renginį, kur galėtų dalyviai varžytis ir įvairiapusiškai atsiskleisti.

Mokiniai ir mokytojai, užvėrę septintosios Birštono menų vasaros akademijos duris, kiekvienas širdyje parsineš tai, kas suvirpino jo sielą, privertė ją dainuoti, šokti ar skristi… O jei privertė ją nusileisti ant žemės – tai irgi neįkainojama patirtis, nes darbas, sunkumai ir nuolatinis grįžimas į save užaugino jau ne vieną žymų menininką…

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close