Prekybos tinkle IKI nebelieka vienkartinių plastikinių indų ir šiaudelių
Prekybos tinklas IKI jau ne vienerius metus deda pastangas siekdamas mažinti plastiko naudojimą. Rugpjūčio pradžioje IKI žengė dar vieną svarbų žingsnį, kovojant su šia globalia problema, – reguliaraus asortimentas nuo šiol nebebus pildomas vienkartiniais plastikiniais indais ir plastikiniais šiaudeliais, o netrukus jų parduotuvėse nebeliks visiškai. Tikimasi, jog šis sprendimas stipriai prisidės prie tvarumo politikos įgyvendinimo ir vartojimo įpročių keitimo švaresnės aplinkos labui.
Parduotuvių lentynose – alternatyvos iš aplinkai draugiškų žaliavų
Pasak prekybos tinklo IKI komunikacijos vadovės Bertos Čaikauskaitės, priemonių, kaip mažinti suvartojamo plastiko kiekius tiek įmonės viduje, tiek parduotuvėse, o kur įmanoma – jo visiškai atsisakyti, ieškoma nuolat.
„Atsisakome vienkartinių plastikinių indų ir šiaudelių, nes suprantame, kokį poveikį jų atliekos daro aplinkai. Tiesa, šiuo metu kai kuriose parduotuvėse vis dar išparduodami likučiai, tačiau naujų užsakymų daugiau nebevykdome ir su šia produkcija atsisveikiname. Pokyčius pajus visų Lietuvos miestų, kuriose veikia IKI parduotuvės, pirkėjai. Plastikinių vienkartinių gaminių netrukus nebeliks visose 229 IKI ir IKI EXPRESS parduotuvėse“, – sako B. Čaikauskaitė.
Jos teigimu, jau kurį laiką IKI parduotuvėse buvo galima rasti vienkartinių indų iš alternatyvių, aplinkai draugiškų žaliavų, o nuo šiol jų asortimentas pasipildė ir pirkėjams yra prieinamas visose parduotuvėse. „Vienkartinių plastikinių indų ir šiaudelių asortimentas keičiamas alternatyviu – pirkėjams jau siūlome vienkartinius popierinius indus ir medinius įrankius. Kai kuriose parduotuvėse galima įsigyti ir vienkartinių indų, pagamintų iš cukranendrių. Analogų ieškome nuolat, todėl tikėtina, jog netolimoje ateityje jų asortimentas dar labiau plėsis“, – teigia IKI prekybos tinklo komunikacijos vadovė.
Pokyčius pradėti ragina nuo įpročių buityje keitimo
Tai, jog plastikas ir jo gaminiai yra vienas didžiausių taršos šaltinių visame pasaulyje, įskaitant ir Lietuvą, sutinka ir Aplinkos apsaugos instituto vadovas Alfredas Skinulis. Tam įtakos, anot vadovo, turi su vartojimu kartu kasmet augantis plastiko atliekų srautas ir vis dar ganėtinai mažas šių atliekų perdirbimo kiekis.
„Kai yra toks ganėtinai mažas plastiko atliekų perdirbimo rodiklis, dauguma plastiko atliekų, įskaitant ir vienkartinius indus bei šiaudelius, pašalinama netinkamai ir tampa dideliu aplinkos taršos šaltiniu. Prisidėti prie problemos mažinimo galime nuo paprastų sprendimų buityje – t. y. atsisakyti plastikinių gaminių naudojimo ir pakeisti į daugkartinius iš aplinkai saugesnių medžiagų (stiklo, metalo, medžio ir pan.) pagamintus indus bei šiaudelius“, – sako A. Skinulis.
Aplinkos apsaugos instituto vadovas teigia, kad nors plastiką galima perdirbti (daugiasluoksnį – sunkiau), tačiau kai kurie jo gaminiai dėl užterštumo ir itin mažo dydžio po rūšiavimo nepatenka į perdirbimą ir nukeliauja kaip kietasis kuras į deginimą arba šalinimą. Kuo kiekvienas planetos gyventojas kasdieniame gyvenime mažiau naudos plastiko gaminių, tuo mažiau susidarys jo atliekų ir tuo švaresnę aplinką turėsime.
Stebi augantį pirkėjų sąmoningumą
Prekybos tinklas IKI savo ruožtu primena, kad parduotuvių kasose parduodami jų logotipu ženklinti plastikiniai pirkinių maišeliai, kurie yra pagaminti iš IKI parduotuvėse surinkto ir išrūšiuoto, o vėliau 100 proc. perdirbto plastiko. Pirkėjams jie specialiai nėra siūlomi, todėl atitinkamai per pastaruosius metus stebimas jų pardavimo mažėjimas bei daugkartinių maišelių populiarumo augimas.
„Tai rodo augantį pirkėjų sąmoningumą ir besikeičiančius apsipirkimo įpročius. Stengiamės ir toliau nuosekliai vykdyti šiuos reikšmingus pokyčius viso prekybos tinklo mastu, edukuoti pirkėjus. Pavyzdžiui, jau ankščiau atsisakėme šviežios mėsos ir žuvies skyriuose naudojamų plastikinių pakuočių, o vietoj jų ėmėme naudoti rudą įvyniojamą popierių. Matome, kad pirkėjai šias priemones vertina itin palankiai“, – džiaugiasi IKI komunikacijos vadovė B. Čaikauskaitė.