Vagys taikosi į vis naujesnius ir brangesnius automobilius


Pirmąjį šių metų pusmetį pavogtų kasko apdraustų automobilių skaičius, lyginant su pernai, išaugo kone pusantro karto, rodo „Lietuvos draudimo“ duomenys. Vagiami vis naujesni ir prabangesni automobiliai, tiesa, daugėja ir sukčiavimų atvejų, kuomet vagystės suklastojamos siekiant pasipelnyti iš draudimo bendrovės.

„Pastaruosius kelerius metus automobilių vagysčių skaičiai Lietuvoje mažėjo, o per visus praėjusius metus Lietuvos policijos įstaigos užfiksavo 691 automobilio vagystę. Tai – 22 proc. mažiau nei ankstesniais metais. Mūsų klientai 2018 metais taip pat registravo rekordiškai mažai vagysčių, tik 46 per visus metus. Tačiau šių metų pirmojo pusmečio statistika nuteikia pesimistiškai: vien mūsų klientai užregistravo 22 vagystes. Tai beveik 50 procentų daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai, kai įvyko 15 automobilių vagysčių“, – sako „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento direktorius Artūras Juodeikis.

Išmokos auga lyg ant mielių

Draudikai atkreipia dėmesį ne tik į suaktyvėjusias vagystes, bet ir į tai, kad vagys renkasi naujesnius, prabangesnius automobilių modelius. 2016–2017 metais naujų, iki trejų metų amžiaus, automobilių dalis tarp visų pavogtų transporto priemonių sudarė apie 16 proc., pernai – jau 24 proc. visų pavogtų automobilių. Taip pat vagys dažniau nusitaiko į prabangius automobilių modelius. Dėl šių priežasčių įspūdingais tempais auga draudikų išmokos nukentėjusiems klientams.

„Lietuvoje didžioji dalis automobilių yra 8–12 metų amžiaus, natūralu, kad ir su jais susijusių žalų skaičiai didžiausi. Tačiau analizuojant vagysčių statistiką, ypač išsiskiria nauji automobiliai, kurių amžius nesiekia trejų metų. Kuo naujesnis automobilis pavagiamas – tuo ir žalų atlyginama daugiau. Dar 2016 metais vidutinė išmoka už pavogtą automobilį siekė 9 tūkstančius eurų, pernai ji buvo apie 11 tūkst. eurų, o šiais metais vienam klientui vidutiniškai išmokama suma jau perkopė 16 tūkst. eurų“, – vardija A. Juodeikis. 

Tikėtina, kad senesnius populiarių markių automobilius vagys dažnai pasirenka tam, kad juos išardytų ir parduotų dalimis. Tuo metu naujesnius, prabangesnius automobilius dažniau siekiama kuo greičiau išvežti į užsienį ir ten neteisėtai realizuoti. Todėl draudimo ekspertas naujų automobilių pirkėjams pataria pasirūpinti išmaniosiomis apsaugos sistemomis, kurios leidžia susekti pavogtą automobilį naudojant palydovinę vietos nustatymo įrangą.

A. Juodeikis taip pat pastebi, kad dažnai vagiami prie namų ar stovėjimo aikštelėje ilgesniam laikui palikti nauji automobiliai, pavyzdžiui, šeimininkams išvykus atostogauti. Pasitaiko ir tokių atvejų, kad vagys įsilaužia į namus ir, radę automobilio raktelius bei dokumentus, juo tiesiog išvažiuoja. Kadangi savininkai gana ilgai nesužino apie vagystę ir nepraneša apie ją policijai, vagys turi pakankamai laiko išvaryti automobilį į užsienį.

Verteivų banga

Daugėja ne tik vagysčių, bet ir sukčiavimo atvejų. Lyginant su praėjusiais metais, įtariamų suklastotų vagysčių pirmąjį šių metų pusmetį yra bemaž dvigubai daugiau. Bendrai atsisakytų išmokėti žalų už pavogtas transporto priemones dalis šių metų pirmąjį pusmetį sudaro daugiau nei 50 procentų. Tiesa, į šį skaičių įeina ne tik įtariami sukčiavimo atvejai, dėl kurių pradėti tyrimai, bet ir po vagystės surastos transporto priemonės.

Pagal pavogtų automobilių markę šiais metais pirmauja BMW – „Lietuvos draudimo“ klientai užregistravo 9 jų vagystes, antroje vietoje – „Toyota“ (2 atvejai), kitų gamintojų automobilių pavogta po vieną.

„Lietuvos draudimo“ Žalų departamento direktorius Artūras Juodeikis  primena, kad vagystės atveju, jeigu automobilis buvo apdraustas kasko draudimu, būtina iš karto susisiekti su savo draudimo įmone. Jai reikia pateikti automobilio registracijos dokumentus ir raktelius – tai įrodo, kad nebuvo sudarytos prielaidos lengvesnei automobilio vagystei.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close