Oninių šventė Užuguostyje mena 100 metų istoriją

Paskutinį liepos savaitgalį Užuguostyje, kaip ir daugelyje kitų vietovių Prienų rajone bei visoje Lietuvoje, kaimo bendruomenė šventė Onines. Liepos mėnesį ir didžiuosius metų darbus vainikuojanti tradicinė šventė Užuguostyje išsiskiria savo prigimtimi – Oninės minimos Užuguosčio krašto didvyrei Onai ir visų motinų, kurių šeimos buvo išžudytos partizaninės kovos laikotarpiu, skausmui atminti.

Užuguosčio parapijoje Šv. Onos atlaidai buvo įsteigti klebono Jono Sadūno ir šeimos tragediją išgyvenusios parapijietės Onos Stasiūnienės iniciatyva. Parapijiečių atsiminimai byloja, kad 1918 m., vykstant nepriklausomybės kovoms, tragiškai nukentėjo Stasiūnų šeima. Visa šeima buvo sušaudyta, o sužeista į krūtinę, bet vienintelė išgyvenusi Ona savo likusį gyvenimą skyrė bažnyčiai. Didžiulę netektį ir skausmą išgyvenusi motina visą savo turtą paaukojo bažnyčiai, o tuometinis Užuguosčio parapijos klebonas J. Sadūnas į bažnyčią atgabeno Šv. Onos paveikslą ir pasirūpino Šv. Onos atlaidų įsteigimu. Tą dieną kartu su kitais parapijiečiais minėdama Šv. Onos atlaidus O. Stasiūnienė mergaičių prašydavo: „Nors Onos dieną prisiminkite mane ir mano skausmą…“

Nuo tol jau daugelį metų paskutinį liepos sekmadienį Užuguostyje prisimenama ši istorija, atiduodama pagarba tragiškus įvykius išgyvenusioms motinoms, meldžiamasi už jas. O kad ši Užuguosčio krašto istorija nenugrimztų užmarštin, nuo 2012 metų Užuguosčio kaimo bendruomenės „Užuguostis“ iniciatyva ši diena tapo tradicine Užuguosčio kaimo bendruomenės švente.

Prieš šv. Mišias bažnyčioje varduvininkes sveikina, koncertuoja ir savo gyvenimiška patirtimi dalijasi jaunoji Užuguosčio karta – jaunimas, kuriam šis kraštas bei jo tradicijos yra brangi vertybė, kuris domisi savo šaknimis, gerbia čia gyvenančius senolius ir stengiasi iš jų perimti istorinę atmintį, patirtį bei vertybes.

Šventėje dalyvavusi kraštietė aktorė Giedrė Kederytė pasidalino jautria savo istorija apie auginančią meilę, kuri ne visada yra patogi, ir paragino žmones išlikti su meile žmonėms, su kuriais galbūt ne visada būna patogu ir lengva. „Tik tada ta meilė nebus tuščia ir augins“, – pabrėžėo ji. Šie jaunos kraštietės žodžiai giliai įstrigo kiekvienam, privertė susimąstyti ir įkvėpė.

Tradiciškai po šv. Mišių Oninių šventės minėjimas persikėlė į Užuguosčio sporto salę, kur šiemet susirinkusiuosius linksmino Stakliškių moterų ansamblis „Guosta“ ir folkloro grupė „Ratilai“. Tradicinės šventės iniciatorė bendruomenės „Užuguostis“ pirmininkė Danutė Sodaitienė kvietė visus vaišintis ir linksmintis, renginio vedėjai Aistė Taletavičiūtė ir Eimantas Simanavičius skaitė eiles ir pamąstymus apie duonos svarbą žmogui.

Susirinkusieji turėjo progą susipažinti su šventės fotoakimirkų metraščiu, kurį pristatė šventės scenarijaus autorė, renginio administratorė Onutė Ročienė. Šventiniame renginyje pirmiausia buvo pagerbti nuo ryto tradicinėse sporto varžybose dalyvavę Užuguosčio sportininkai, kurie išbandė savo jėgas iš ištvermę bėgime aplink Užuguostį, kaladės metimo per vartus, automobilio tempimo ir smiginio varžybose. Geriausiems atiteko atminimo taurės ir diplomai, o visiems – specialios proginės monetos „Dalelė Lietuvos su Tavimi“. Sporto varžybas surengė ir sportininkams medalius įteikė Gintautas Sodaitis.

Šventėje dalyvaujančios vyriausios Užuguosčio krašto varduvininkės džiaugėsi, kad jų gražiam vardui skiriama tiek dėmesio, ir tarpusavyje diskutavo, ką daryti, kad Užuguostyje atsirastų daugiau Onučių, kad šiuo vardu krikštytų naujagimes ir šis vardas Užuguostyje neišnyktų. „Anksčiau šis vardas buvo labai populiarus, šiais laikais primirštas, bet džiaugiamės, kad nepamirštas. Anksčiau Onines švęsdavome po mišių su artimaisiais ir kaimynais, o dabar jau daug metų švenčiame su visais – labai smagu, nes tokia šventė praskaidrina mūsų kasdienines dienas“, – šventės metu kalbėjo bendravardės Ona Aleksiūnienė ir Ona Klimašauskienė.

Oninių šventė žymi ir naujo derliaus pradžią, todėl ypatinga pagarba atiduodama pirmajam šių metų derliaus duonos kepalui, kurį savo jaukiuose namuose iškepė Martynas ir Vilma Breikštai. Pagarbus pirmosios riekės atpjovimas ir duonos ragavimas – tarsi ritualas, kuris sustiprina ryšį tarp žmonių, suteikia naujų jėgų, tikėjimo, įprasmina bendrystę.

Užuguosčio kaimo bendruomenė „Užuguostis“ išreiškė padėką susirinkusiems drauge švęsti šią dieną bei padėkojo visiems prisidėjusiems prie šventės.

Finansinę paramą renginiui suteikė LR žemės ūkio ministerija.

Bendruomenės informacija

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close