home Aktualijos Didžiausias dėmesys, pagalba ir pagarba – žmogui

Didžiausias dėmesys, pagalba ir pagarba – žmogui

Vienai didžiausių Prienų savivaldybėje Stakliškių seniūnijai nuo metų pradžios vadovauja Nijolė Ivanovienė. Seniūnė – ne naujokė šiame darbe. Stakliškėse ji dirba daugiau kaip trisdešimt metų. Tarnybą pradėjusi Lelionių apylinkėje, sujungus Lielionių ir Stakliškių apylinkes dirbo Stakliškių apylinkėje, vėliau tapusioje Stakliškių seniūnija.

Sava savame krašte

Svarbiausia, ji sava Stakliškių krašte – čia gimė, augo, mokėsi, gyveno ir gyvena. „Seniūnijos žmonės mane pažįsta, aš juos irgi pažįstu. Tai ne tik padeda darbe, bet ir yra varomoji jėga siekiant pagelbėti savo krašto žmonėms. Man gera padėti žmogui. Ir ne visada pagalba turi būti materialinė, kartais užtenka išklausyti, patarti, pasikalbėti. Svarbiausia – dėmesys žmogui, – kalbėjo seniūnė, pridurdama, kad jai patinka bendrauti su žmonėmis: – O norint sulaukti pagarbos, padėkos ir grįžtamojo ryšio, reikia nuolatos „eiti“ į kiekvieną žmogų.“

Pasak N. Ivanovienės, seniūno darbas jai gerai pažįstamas, juk per visus savo karjeros metus dirbo viršaičio pavaduotoja, vėliau – seniūno pavaduotoja. O kai pati „atsisėdo“ į seniūno kėdę, pasikeitė tik viena – padaugėjo atsakomybės, nes dėl visų sprendimų tenka prisiimti visą atsakomybę.

Paklausta, ar neatsibosta nuolat klausyti nesibaigiančių nusiskundimų, suktis problemų rate, N. Ivanovienė patikino, kad ji kasdien į darbą ateina pozityviai nusiteikusi, o labiausiai patinka, kad nėra monotonijos – kasdien nauji žmonės, naujos problemos, kurias reikia išspręsti, ir džiaugsmas, jei pavyko tai padaryti.

Ji sako, kad kasdien tenka bendrauti su daugybe seniūnijos gyventojų – vieni užsuka, kiti paskambina, trečius ji aplanko. Sulaukia gyventojų padėkų už atliktus darbus, bet būna ir ne visai geranoriškai nusiteikusių žmonių. Ir kritikos, pastabų sulaukia. Svarbiausia, kad kritika būtų pagrįsta. Tačiau maloniausia, kai išsiskiriama žmonėms supratus, kad jų nuomonė išgirsta ir yra svarbi.

Seniūnė džiaugiasi, didžiuojasi ir yra dėkinga seniūnijos darbuotojams, seniūnaičiams, bendruomenių pirmininkams, su kuriais kartu aptariamos seniūnijos problemos, sudėliojami veiklų prioritetai ir ieškoma sprendimų.

Bendraujama ir bendradarbiaujama su kultūros, gimnazijos darbuotojais, įmonių ir įstaigų vadovais, ūkininkais, verslininkais, klebonu bei daugybe žmonių, kuriems yra labai svarbu, kad Stakliškių seniūnija gražėtų, kad joje būtų saugu, švaru ir patogu gyventi, kad būtų malonu svečiui užsukti.

„Stengiuosi bendrauti su kiekvienu ir operatyviai spręsti susidariusias problemas, jeigu tik leidžia galimybės“, – sako seniūnė.

Rūpesčių nestinga

Stakliškių seniūnija – didžiausia Prienų rajono savivaldybėje. Didesniame nei 18 tūkst. hektarų plote 83 kaimuose gyvena beveik 2,5 tūkst. gyventojų. Seniūnijos centras – Stakliškių miestelis, kuriame gyvena 554 gyventojai. Didžiausi kaimai: Vyšniūnai (225 žmonės), Užuguostis (185 žmonės), Pieštuvėnai (168 žmonės), Želkūnai (96 žmonės).

Seniūnija prižiūri apie 200 km kelių, 19 veikiančių ir dvejas neveikiančias kapines, gyvenviečių viešąsias erdves, daugybę kultūros paveldo ir gamtos objektų. Ir, pasak seniūnės, viskam reikia dėmesio ir priežiūros.

Vienas svarbiausių prioritetų – vietinių kelių remontas ir priežiūra. Be įprastų valymo, greideriavimo, žvyravimo darbų, šiais metais suremontuotos kelios kelių atkarpos, dėl kurių itin prastos būklės keliai pavasariais būdavo neišvažiuojami.

„Dažniausiai rūpinamasi tais keliais, kuriais važinėja mokyklinis autobusas, šalia kurių gyvena daug žmonių, o keliai, vedantys vienos ar kelių sodybų link, apleidžiami. Šiais metais pasirūpinome tokių pamirštų kelių remontu, nes žmonės kuriasi ir atokiose vietose, gražinasi, remontuoja sodybas, važinėja į darbus ir, tikimės, kad dėl to ir kitos negyvenamos sodybos sulauks dar daugiau naujų šeimininkų. Jau nemažai yra sodybų, tvarkomų, prikeltų iš mirties taško, bet labai norėtųsi, kad jų būtų dar daugiau ir kad kaimai atgimtų“, – pasakojo seniūnė.

Atlikta ir dar daugiau gyventojus džiuginančių darbų. Pakeistos trejų kapinių (Gineikonių, Kielionių ir Gonciūnų) tvoros – laukiniai gyvūnai jau nebegalės laisvai vaikščioti po kapines. Prie kapinių atsirado ir skelbimų lentos. Šiuo metu Vyšniūnų ir Užuguosčio gyvenvietėse gatvės žymimos gatvių ženklais. Seniūnė tikisi, kad kitais metais bus užbaigtas visų gyvenviečių gatvių žymėjimas. Artimiausiu metu planuojama dalyje seniūnijos gyvenviečių gatvių užtaisyti gatvių asfaltbetonio dangos duobes, kitaip tariant – ten, kur dar galima, gelbėti asfaltuotas gatveles, kad jų danga visiškai nesusidėvėtų.

Visoje savivaldybėje senus šviestuvus pakeitus naujais, dar labiau nuskriausti pasijuto gyvenantys neapšviestose gatvėse. Šiais metais iš seniūnijos lėšų įrengtas Šermukšnių gatvės Vyšniūnuose apšvietimas. Seniūnė tikisi, kad kitais metais bus apšviesta Mokyklos gatvė Užuguostyje ir Žalioji gatvė Vyšniūnuose. Poreikis įrengti gatvių apšvietimą – didžiulis.

Seniūnė planuoja artimiausiu metu miestelyje įrengti stebėjimo kameras, kad žmonės galėtų jaustis saugiau. Atsirado rėmėjų, belieka baigti tvarkyti dokumentus.

„Visus darbus ir planus netgi sunku išvardyti. Pamažu, po žingsnelį, bet geriname žmonėms gyvenimą“, – džiaugiasi seniūnijos vadovė.

Ne visi elgiasi tinkamai

„Visi nori, kad būtų gražu, bet ne visi elgiasi tinkamai“, – apgailestaudama dėl kai kurių žmonių sąmoningumo stokos kalbėjo N. Ivanovienė.

Taip manyti ją verčia prie kapinių ir bendro naudojimo atliekų konteinerių nuolat „atsirandančios“ stambiagabaritės ir buitinės atliekos. Šalia gyvenantys žmonės sako, kad mato atvažiuojančius automobilius, bet neužfiksuoja jų numerių.

„Labai kviesčiau visus atsakingiau žiūrėti į aplinkos teršėjus ir patiems saugoti aplinką bei gamtą“, – kalbėjo seniūnė.

Artimiausia stambiųjų atliekų surinkimo aikštelė yra Jiezno Kolonijų kaime. Kai patys gyventojai nepasivargina savo atliekų į ten nuvežti, tuomet tenka vežti seniūnijai arba prašoma atliekų surinkėjų. Dėl to kyla šiukšlių surinkimo paslaugos kaina savivaldybei, o ateityje gali brangti ir šiukšlių surinkimo mokestis kiekvienam gyventojui.

Nors iki šiol nepavyko identifikuoti šiukšlintojų, situacija netrukus pasikeis, nes jau greitai problemiškiausiose vietose planuojama įrengti vaizdo stebėjimo kameras.

Tačiau, anot seniūnės, šioje srityje nemažai ir teigiamų pokyčių: pavyko išnaikinti kai kuriuos nelegalius sąvartynus, žmonės šiukšlių „nebelaidoja“, dauguma žmonių tinkamai rūšiuoja atliekas. Tie, kurie daugiau keliauja po išsivysčiusias valstybes, mato, kaip ten tvarkomos atliekos, ir supranta, kad pokyčiai būtini ir pas mus.

Tvarkytis turi visi

Pasak seniūnės, norint, kad būtų švaru ir tvarkinga, reikia įdėti daug pastangų ir darbo. Ne tik šiukšles reikia surinkti, surūšiuoti ir sutvarkyti. Daug dėmesio reikia skirti kapinių, gyvenviečių viešųjų erdvių, pakelių krūmų genėjimui, daugybės seniūnijoje esančių kultūros paveldo ir gamtos objektų priežiūrai. Visus šiuos darbus pagal galimybes nudirba laikinųjų darbų darbininkai ir tie, kurie atlieka visuomenei naudingas veiklas (atsiųsti probacijos tarnybos ar gaunantys socialines pašalpas). Bet viską sutvarkyti tokioje didelėje teritorijoje neįmanoma nei finansiškai, nei fiziškai, o gyventi gražiai, švariai, tvarkingai – norime visi.

„Norėtųsi ir labai kviečiu, kad prisidėtų visi, o ne lauktų, kol seniūnija sutvarkys. Juk vien kelių – 200 kilometrų, tai pakelių – dvigubai tiek. Mes visų nesuspėjame sutvarkyti. Prašome, kad ties savo sklypais pakeles prižiūrėtų (šienautų, krūmus ir medžius išsikirstų) žemės sklypų savininkai ar žemę dirbantys ūkininkai. Yra gražių pavyzdžių, kai ūkininkai dirba žemę iki kelio, nepalieka pakelėse piktžolių ruožų, išgeni krūmus, tačiau vis dar yra tokių, kad ir ardami ant kelio žemes užverčia“, – sakė seniūnė.

Ji sakė, kad labai nori pasidžiaugti gražių, išpuoselėtų sodybų šeimininkais, kurių vis daugėja, visais ūkininkais, kurie yra ūkiški ir supranta problemas, tvarkingai dirba laukus, prižiūri pakeles, kovoja su piktžolėmis, o ypač ūkininku Sigitu Šiupšinsku, kuris nušienauja ir Gerulių piliakalnį, jo prieigas. Juk, pasak seniūnės, kai švaru ir gražu, malonuvisiems: ir šeimininkui, ir praeiviui.

Įgyvendinamas vandentvarkos projektas

Stakliškėse renovuotas vaikų darželio pastatas, šiuo metu renovuojamas kultūros ir laisvalaikio centro pastatas, remontuojama salė, duris atvers kirpykla, baigiamas įgyvendinti labai lauktas vandentvarkos projektas. Nors miestelio gyventojai vis dar patiria nepatogumų dėl „išraustų“ gatvių, bet darbai jau baigiami.

Pasak seniūnės, vandentvarkos projektų laukia ir Užuguosčio bei kitų gyvenviečių gyventojai. Jei anksčiau ne visi noriai jungdavosi prie centralizuotų nuotekų tinklų, tai dabar, sugriežtinus aplinkosauginius reikalavimus, supranta, kad taip tvarkyti nuotekas ir patogiau, ir pigiau.

Seniūnijos vasaros šventė – jau sutvarkytoje rekreacinėje zonoje

Rugpjūčio pabaigoje stakliškiečiai vasarą palydės tradicine švente, kuri vyks sutvarkytoje rekreacinėje zonoje prie Laisvės paminklo, kur jau įrengta scena, elektros skydinė, išvalytas tvenkinys. Iki renginio planuojama padaryti suolus. Gavus projektinių lėšų bus pastatyta scenos stoginė, įrengtos laužavietės. Projekto, kurį pateikė kaimo bendruomenė „Stakliškės“ (pirmininkė Rasa Noreikienė), įgyvendinimui lėšų skyrė Žemės ūkio ministerija ir Prienų rajono savivaldybė.

„Kartu su kultūros darbuotojais labai džiaugiamės, kad turėsime miestelyje tinkamą vietą vasaros renginiams“, – kalbėjo seniūnė.

„Gyvename labai gražiame krašte, kuriame daug ežerų, upių ir upelių, daug kultūros ir gamtos objektų, dvi bažnyčios. Džiaugiuosi, kad visi bendromis pastangomis jį dar labiau gražiname. Žinoma, lėšų niekada nebus per daug, bet kiek yra, su tiek verčiamės. Ne iš karto viską padarome, bet pamažu. Miesteliai ir kaimai gražėja, nes žmonės nori gyventi gražiai ir tvarkingai. Keliai tvarkomi. Ateis laikas, sutvarkysime ir visus kultūros paveldo ir gamtos objektus, įrengsime prieigas. Tikiu, kad Stakliškių kraštą vis daugiau žmonių pasirinks ne tik poilsiauti, bet ir nuolat gyventi“, – kalbėjo optimizmo nestokojanti seniūnė N. Ivanovienė.

Laisvalaikio moteriai ne tiek daug ir lieka, nes stengiasi dalyvauti visuose seniūnijos renginiuose, pabendrauti su žmonėmis. O kiek lieka, užtenka trims vaikams, trims anūkams, dviem žentams, dviem broliams, būriui draugių. Ji labai mėgsta keliauti ir jau yra aplankiusi didžiąją dalį Europos. Nieko nestebina, kai paima į rankas akordeoną ar sėda prie sintezatoriaus – juk kilusi iš muzikantų šeimos, tad muziką ir dainą mėgsta visi jos artimieji.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close