IN MEMORIAM. Antanina Aleknavičienė (1931-2019)

IN MEMORIAM pedagogei, kraštotyrininkei, muziejininkei Antaninai Aleknavičienei (1931-01-15 – 2019-07-30).

Liepos 30-osios naktį į amžinybę iškeliavo Prienų krašto muziejaus įkūrėja, mokytoja, TAU dekanė, knygų sudarytoja Antanina Aleknavičienė.

Antanina Aleknavičienė gimė 1931 m. sausio 15 d. ūkininkų Kazimiero ir Elenos Čerkevičių šeimoje, gražaus Sarginės glėbyje. Numylėtas Sarginės kaimas visą gyvenimą buvo Jos kūno ir dvasios namai, šeima – atsakomybės, pagarbos savo šaknims, papročiams mokykla.

Anksti netekus šeimos maitintojo, motina viena užaugino ir išmokino penkis vaikus. Tokiu sunkiu laikotarpiu smalsumas, atkaklumas ir užsispyrimas leido Antaninai nugalėti sunkumus ir žengti pirmyn: pirmiausia, baigti Prienų „Žiburio“ gimnaziją, po to, negavus charakteristikos studijuoti, įsidarbinti mokytoja Stakliškėse, vėliau Kašonyse. Čia dirbdama įstojo į Vilniaus pedagoginį universitetą, subūrė aplinkinių kaimų jaunimą ir su šokių kolektyvu 1955 m. dalyvavo respublikinėje Dainų šventėje. 1957 m. buvo paskirta Kašonių septynmetės mokyklos direktore.

Ilgiausia metų virtinė prabėgo Prienų rajono savivaldybės Švietimo skyriuje, kuriame Antanina Aleknavičienė dirbo nuo 1966 m. Pradžioje inspektore, vėliau – metodinio kabineto vedėja. Vadovavo rajono kraštotyrininkams, įkūrė mokytojų senjorų šokių ratelį, 1974 m. – mokytojų chorą, kuriam 1984 m. suteiktas liaudies kolektyvo vardas „Rytas“, jis sėkmingai veikė iki 1990 m.

1990 m. Antanina Aleknavičienė, turėdama didelę kraštotyrinio darbo patirtį, sumanė įkurti krašto muziejų. 1995 m. rugsėjo 16 d. didelių pastangų dėka muziejus buvo atidarytas. Muziejaus direktorės dėka išleista keletas kraštiečių kūrybos knygelių, surengta daug susitikimų su kraštiečiais ir kitų renginių. Jos rūpesčiu sutvarkytos kalbininko Jono Kazlausko ir keliautojo Mato Šalčiaus tėviškės, atnaujinta ekspozicija muziejaus padalinyje Pilotiškėse (Vinco Mykolaičio-Putino tėviškėje).

Antaninos iniciatyva sudarytos ir išleistos knygos-bukletai: „Žiburio“ gimnazija“ (1988), „Jonas Kazlauskas“ (1990), „Prienų rajonas“ (1992), „Gimtinės upeliai“ (1994), „Žymiausių Prienų krašto žmonių, svarbiausių istorijos ir kultūros įvykių kalendorius“ (1999), „Poetė Marija Aukštaitė“ (2000). Parašė atsiminimų knygą „Suvalkijos ūkininkų genties medis“ (2004), „Gyvenimo mokykla“ (2004). Surinko medžiagą ir parengė spaudai knygas „Žmonės ir darbai“ Prienų krašto šviesuoliai (2007), „Žmonės ir darbai“ Prienų ir Birštono krašto šviesuoliai II (2013).

2001 m. įsigaliojus įstatymui, apribojančiam vadovaujančių asmenų amžių, Antanina Aleknavičienė paliko muziejų, tačiau jos dvasia ir darbai pasiliko dar labai ilgam.

Antaninai rūpėjo ne tik Jos profesinė veikla. Ji buvo aktyvi visuomenės veikėja, žinoma ne tik gimtinėje, Prienų krašte, bet ir Lietuvoje. Antanina Aleknavičienė 2000 m. pelnė Metų Žmogaus, 2007 – Metų Moters titulus, 2002 m. už nuopelnus Lietuvai Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus apdovanota Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Gedimino ordino I laipsnio medaliu, ne kartą įvertinta LR Seimo Pirmininko, Kultūros ir Švietimo ministerijos padėkos raštais. 2014 m. Jai įteiktas Prienų rajono savivaldybės apdovanojimas „Dėkingumas“ už nuopelnus Prienų kraštui.

Išėjusi užtarnauto poilsio Antanina Aleknavičienė ir toliau dirbo: buvo TAU dekanė, rašė ir leido knygas apie savo kraštą ir kraštiečius. Dirbo ne dėl garbės, pastebėjimo ar apdovanojimų. Visada džiaugėsi kitų pasiekimais, stengėsi pastebėti, pagerbti, įamžinti žmones, jų nuveiktus darbus palikti istorijai.

Prienų rajono savivaldybė ir visa Prienų krašto bendruomenė liūdi, netekusi šviesios, iškilios asmenybės, kuri savo gyvenimu bus mums Pavyzdžiu, kaip reikia gyventi ir dirbti, kad rudens saulėlydyje galėtum pasakyti: „Mano gyvenimas buvo prasmingas“. Antaniną Aleknavičienę daug kas atsimins kaip ypač darbščią, atsakingą, savo krašto patriotę, daugelį metų buvusią gyva svarbių istorijos momentų liudininke ir metraštininke, savo kraštui atidavusia tiek, kiek gali atiduoti jį mylintis žmogus.

Prienų rajono savivaldybės vadovybė ir administracija reiškia nuoširdžią užuojautą Antaninos Aleknavičienės artimiesiems.

Atsisveikinti su Antanina Aleknavičiene galima nuo rugpjūčio 1 d., ketvirtadienio, 13 val., Prienų laidojimo namuose (J. Zdebskio g.). Rugpjūčio 2 d., penktadienį, 8 val., bus aukojamos šv. Mišios Prienų Kristaus Apsireiškimo bažnyčioje. Laidotuvės 13 val. Prienų kapinėse.

Prienų rajono savivaldybė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close