Kapų tvarkymas: įpročiai keičiasi, bet paminklus vis dar užsisako ir sau

Kapų tvarkyme, kaip ir aprangoje, vyrauja tam tikros mados, kurios laikui bėgant keičiasi. Pasak šioje srityje jau 19 metų dirbančios Laimos Bartkienės, dabar vyrauja mažesni, kuklesni paminklai, o kapą stengiamasi sutvarkyti taip, kad jo priežiūra būtų kuo paprastesnė. Ant paminklų jau beveik nekalami įvairūs papildomi įrašai, tačiau vis dar nemažai žmonių užsisako paminklus sau.

Nenori rūpesčių užkrauti artimiesiems

„Aš dar gyvas“, – kartą juokais patikino vienas kaunietis, kai atėjo į paminklus gaminančios įmonės patalpas išsirinkti antkapio sau.

Jam nekilo ranka rašyti savo vardo ir pavardės, kai jo paprašė užrašyti, kas turėtų būti iškalta ant paminklo. Nors matyti savo pavardę ant antkapio šiurpoka, tačiau yra žmonių, kurie baiminasi, jog paminklas, ant kurio neužrašyta konkreti pavardė, gali būti pavogtas.

Žmonių, kurie patys užsisako paminklus sau, pasitaiko ne vienas. Jie teigia, kad po mirties nori kuo mažiau rūpesčių palikti savo vaikams ar artimiesiems.

„Aš į dūšią nelendu, tačiau žmonės kartais pasisako, kad paminklą užsisako po ligos – patirto insulto, infarkto, sako, kad nežino, kiek jiems dar liko“, – apie susitikimus su žmonėmis pasakojo L. Bartkienė.

Uždengia granito plokštėmis

Per beveik dvi dešimtis metų jai teko susitikti su pačiais įvairiausiais žmonėmis – nuo jaunų iki senjorų, laidojančių savo tėvus, seseris, brolius ar vaikus.

Kauno prekybos miestelyje „Urmas“ dirbanti L. Bartkienė teigia, kad paminklus žmonės dažniausiai užsakinėja šiltuoju metų laiku, kai paprasčiau atlikti kapavietės tvarkymo darbus.

Kalbėdama apie kapinių priežiūros tendencijas moteris pastebėjo, kad pastaruoju metu vis populiariau tampa visą kapą uždengti granito plokštėmis.

„Taip yra dėl patogumo, dėl tvarkos. Nereikia važiuoti tvarkyti, laistyti – užtenka kelis kartus per metus atvažiuoti ir uždengti žvakutę“, – teigė pašnekovė.

Šiuo metu populiariausios paminklų spalvos: juoda, kuri maišyta su ruda. Pavyzdžiui, jei paminklas rudas, tai kryžius bus juodas, arba – atvirkščiai.

Papildomi įrašai nebepopuliarūs

Taip pat žmonės renkasi mažus paminklus, o jei tvarkomos senos šeimos kapavietės, tada buvę dideli – dvimetriniai – paminklai taip pat keičiami mažesniais.

„Kiek metų jau dirbu – nebuvo daug žmonių, kurie užsisakytų didelius paminklus. Be to, pastaraisiais metais beveik neliko žmonių, kurie pageidautų iškalti papildomus užrašus“, – kalbėjo L. Bartkienė.

„Liūdi artimieji“, „liūdi vaikai“ – tokių užrašų būna vis rečiau. Kaip teigia patys užsakantieji paminklus, ateina laikas, kai Anapilin iškeliauja ir artimi žmonės, o paminklas juk stovi daugybę metų.

Išskirtinė vieta

L. Bartkienė pasakojo pastebinti, kad pastaruoju metu miršta nemažai jaunų, maždaug penkiasdešimtmečių, vyrų. 

Kartais į paminklų užsakymo salę žmonės užeina tiesiog vaikštinėdami aplinkui ar į prekybos miestelį atvykę kitais reikalais, tačiau čia pat pamatę, kad greta – ir paminklų užsakymas.

„Dirbu tikrai įdomioje vietoje. Greta manęs – baldų salonas, dar yra meškerių, skalbimo mašinų, žaislų. Ir paminklų“, – juokavo L. Bartkienė.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close