Afrikinis kiaulių maras ateina nelaukiamas

Prieš savaitę laboratorijoje buvo patvirtinta, kad Šaltiniškių kaimo (Išlaužo seniūnija) Juozo Rimo ūkyje nugaišusi kiaulė sirgo afrikiniu kiaulių maru (AKM). Dėl to buvo nugaišintos ir kitos dvi kiaulės, sunaikintos jų gaišenos, atlikta kiaulių laikymo vietos, inventoriaus, įrangos pirminė dezinfekcija bei imtasi kitų privalomų veiksmų.

J. Rimo teigimu, jo auginamos kiaulės buvo registruotos, ženklintos, apie jų skaičių kas ketvirtį deklaruojama, ūkininkas laikėsi visų būtinų saugumo reikalavimų. Tačiau ūkio savininkas nepatenkintas veterinarų veiksmais. Pasak J. Rimo, pirmiausia privatus veterinaras gan abejingai pažiūrėjo į pranešimą apie susirgusios kiaulės ligos simptomus, o kiaulei nugaišus ją liepė užkasti. Sukruto tik tuomet, kai ūkio savininkai pastebėjo, kad serga ir kita kiaulė. Tuomet liepė skambinti Prienų maisto ir veterinarijos tarnybai. Nesulaukęs atvykstant prieniškių, vyras apie situaciją ir savo įtarimus pranešė visą parą pranešimus priimančiu nemokamu telefonu Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai.

Pagaliau atvykę veterinarijos specialistai paėmė kraujo mėginius ir nusiųntė į laboratoriją, iš kur kitądien buvo gautas patvirtinimas, kad kiaulės užsikrėtusios AKM virusu.

„Dabar, kai kiaulės sunaikintos, privalu atlikti viso ūkio dezinfekciją. Tai atlikti gali ir pats ūkio savininkas, tačiau aš esu II grupės invalidas ir šis darbas – ne mano jėgoms. Juolab reikia žinoti, kaip tą dezinfekciją atlikti, turėti priemonių ir reikiamus leidimus. Man siūlė pačiam susirasti įmonę, kuri gali šią paslaugą suteikti, bet gal veterinarijos specialistai geriau žino, į ką kreiptis“, – apie prasidėjusias problemas ir, jo manymu, nesusikalbėjimą su Prienų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistais pasakojo J. Rimas.

Jis piktinasi, kad kiaulių augintojams keliami didžiuliai reikalavimai, tačiau prireikus specialistų pagalbos reikia laukti labai ilgai ir paskambinti į ne vieną instituciją. Vyrui kelia nerimą ir medžiotojų pasakojimai, kad miške neretai randama nugaišusių šernų, kurie netiriami, bet paprasčiausiai užkasami.

Vis tik pačiam J. Rimui nereikės ieškoti firmos, kuri ūkyje atliks dezinfekciją – neįgaliam ūkio šeimininkui paskambinus į Kauno apskrities VMVT buvo pažadėta, kad tuo bus pasirūpinta. Įstatymai numato, kad kiaulių augintojams atlyginama ir patirta žala.

Prienų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiojo veterinarijos gydytojo-inspektoriaus Artūro Kočano teigimu, šis prieš savaitę nustatytas AKM atvejis kiaulių laikymo vietoje – jau trečias Prienų rajone.

Nors J. Rimo ūkyje paskutinio patikrinimo metu pažeidimų dėl biologinės saugos reikalavimų laikymosi nebuvo nustatyta, virusas vis tiek pateko į kiaulių laikymo vietą.

Siekiant nustatyti, kaip virusas galėjo patekti į ūkį, atliekamas epizootinis tyrimas, aplink ligos protrūkio zoną nustatyta apsaugos ir priežiūros zonos, kuriose vykdoma intensyvi AKM stebėsena.

Pasak A.Kočano, kiaulių augintojams nuolat primenama apie biosaugos priemonių būtinumą. Tačiau tikrinant ūkius pastebima, kad ne visi augintojai jų laikosi: daugelyje kiaulių laikymo vietų dezinfekcijos kilimėliai randami sausi, nes savininkai neturi dezinfekavimo priemonių, jie tais pačiais rūbais, su kuriais eina į tvartą, vaikščioja po aplinką, termiškai neapdorojami pašarai, vis dar šeriama žole – tai pagrindinis kelias virusui patekti į tvartą.

„Dar kartą kartojame, kad visos tos priemonės reikalingos ne veterinarijos inspektoriui, o pačiam kiaulių laikytojui ir, jeigu jam rūpi jo kiaulių apsauga, jeigu jis nori, kad virusas nepatektų į tvartą, turi laikytis būtinų reikalavimų“, – priminė veterinarijos inspektorius.

Afrikiniu kiaulių maru serga tik naminės ir laukinės kiaulės, šernai. Kitiems gyvūnams ir žmonėms šią ligą sukeliantis virusas nepavojingas. Užsikrėtusių kiaulių mėsą draudžiama vartoti ne dėl pavojaus užsikrėsti žmonėms, o dėl galimybės, kad per mėsą, kraują, vidaus organus pavojingas virusas bus išplatintas už ligos židinio ribų. Afrikinis kiaulių maras – žmonėms nepavojinga liga. Jie nesusirgs, net jei suvalgytų užkrėstos mėsos. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba užtikrina gyventojus, jog Lietuvoje parduodama kiauliena yra saugi vartoti.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close