Klojimo teatrai gyvuoja ir žavi žiūrovus

Jau 14-ą kartą į Naujosios Ūtos seniūnijos Serbentinės kaime, Aldonos Lietuvininkienės sodyboje vykstantį respublikinį klojimo teatro festivalį „Vėtrungė 2019“ susirinko liaudies meno gerbėjai bei aplinkinių kaimų žmonės. Šventėje dalyvavo ir daug svečių, klojimo teatrai iš Prienų, Trakų ir Elektrėnų savivaldybių, Jiezno kultūros ir laisvalaikio centro, Kruonio kultūros centro.

Atvykstančius festivalio dalyvius ir svečius pasitiko šio kaimo gaspadinės, siūlė atsigaivinti šviežia šalta gira, užkąsti balto sūrio su namine duona, pasigardžiuoti medučiu…

Kadangi saulė negailestingai spigino, o termometro stulpelis kopė link 30 laipsnių padalos, žiūrovai stengėsi įsitaisyti pavėsyje. O kur tas pavėsis? Taigi ant šalinėse sukrauto šieno, abipus grendymo, kur vyko spektakliai…

Susirinkusiuosius muzikiniu kūriniu pasveikino jaunoji atlikėja Samanta, o apie 14-ojo klojimo teatro festivalio pradžią paskelbė renginio vedėjas.

Serbentinės klojimas gyvuoja,
Kvepia šienas ir širdžiai smagu,
Susirinkę kaimynai, vaikai ir anūkai
Džiaugsis tryliktą kartą teatru!

Vėtrungė čia kasmet suboluoja
Ir suskamba aplinkui daina,
Kiemas didelis – daug čia mūs suvažiuoja,
Pasitinkam visus su medum ir gira!

Tokiais nuoširdžiais žodžiais, savo paties sukurtomis eilėmis festivalį pradėjo vedėjas Tautvydas Vencius. Beje, tokios eilės specialiai buvo skiriamos kiekvienam teatrui.

Visus susirinkusiuosius savo apsilankymu labai nudžiugino LR Seimo narys Andrius Palionis. Tardamas sveikinimo žodį jis pasidžiaugė gražia klojimo teatro tradicija ir liaudies meno puoselėjimu, lietuviško pilietiškumo ugdymu. A. Palionis dėkojo organizatoriams už iniciatyvą surengti tokią gražią šventę, o ilgametėms režisierėms Anelei Lukjančiuk ir Almai Vaišnienei įteikė padėkos raštus. Renginio vedėjas Tautvydas ir naujosios Ūtos seniūnas Algis Aliukevičius buvo Seimo nario apdovanoti saldžiomis dovanomis – šakočiais.

Seniūnas taip pat pasveikino žiūrovus ir atlikėjus, palinkėjo puikios nuotaikos ir gražaus renginio.

Pirmieji klojimo scenoje pasirodė paties festivalio organizatoriai ir šeimininkai, Prienų kultūros ir laisvalaikio centro Naujosios Ūtos mėgėjų teatras „Vėtrungė“. Reikia paminėti, kad šis teatras šiemet švenčia 30-ąjį savo gimtadienį.

Kadangi šie metai yra paskelbti Juozo Tumo-Vaižganto metais, tai teatras pristatė pagal rašytojo kūrinį pastatytą spektaklį „Žemės ar moters“, kurį režisavo A. Lukjančiuk. Tai liaudiška komedija, kurioje gvildenama sena žemės problema, kai žmogus, subrendęs ir jau senstelėjęs bernas, nežino, kas geriau: mylima moteris ar mergina, turinti valaką žemės…

Iš toliausiai atvykę VšĮ Panevėžio regiono aklųjų centro dramos studijos „Arka“ aktoriai, Serbentinėje viešintys ne pirmą kartą, žiūrovus nudžiugino suvaidindami „Ką jauti?“ – ištrauką iš literatūrinės-muzikinės kompozicijos „Žvakės monologas. Psalmės partizanams atminti“ (režisierė Rima Žostautienė). Ši dramos studija skaičiuoja 64 savo veiklos metus.

Prienų kultūros ir laisvalaikio centro mėgėjų teatras „Langas“ pristatė smagų ir nuotaikingą vaidinimą „Meška“, pastatytą pagal A. Čechovo kūrybą (režisierė Alma Vaišnienė).

Jiezno kultūros ir laisvalaikio centro dramos studija festivaliui parengė taip pat linksmą komediją „Knarkia paliepus“ (režisierė Angelė Jaruševičienė).

Po šių pasirodymų pietų pertraukos metu visi festivalio dalyviai, atlikėjai ir žiūrovai buvo vaišinami ne tik sūriu ir medumi, duona ir gira, bet ir Astos ir Algio Stadalių išvirta „Kelmo sriuba“.

Antroje festivalio dalyje Elektrėnų kultūros centro mėgėjų dramos kolektyvas pristatė spektaklį pagal Edmundo Untulio kūrinį „Maišas, kuriame nugalabijo šešką“ (režisierė Nijolė Skorubskienė), Trakų kultūros rūmų Dusmenų dramos kolektyvas „Dusmena“ suvaidino spektaklį pagal Kazimiero Čiplio-Vijūno kūrinį „Čigonėlė nemeluoja“, svečiai iš Kruonio kultūros centro Kalvių suaugusiųjų dramos kolektyvas „Brasta“ renginio pabaigai pateikė visą rinkinį puikių humoreskų.

Šventės uždarymo metu buvo pasidžiaugta renginiu, žmonių iniciatyva puoselėti lietuvišką žodį ir liaudies tradicijas. Be to, tokios kaimuose vykstančios šventės yra labiau prieinamos paprastiems kaimo žmonėms, neturintiems galimybių lankytis didžiųjų miestų dramos teatruose.

Prienų savivaldybės mero pavaduotoja Loreta Jakinevičienė padėkas įteikė visiems festivalyje dalyvavusiems kolektyvams, padėkojo už jų svarų indėlį ugdant pilietiškumą ir lietuvybę.

Dramos kolektyvai išsiskirstė su gera nuotaika ir noru vėl susitikti kitais metais šioje svetingoje sodyboje.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close