Programoje „Cemety“ – informacija apie kapines

Jau trečius metus Lietuvoje įgyvendinamas kapinių skaitmeninimo projektas „Cemety“. Per šį laiką inventorizuotos arba baigiamos inventorizuoti 54 kapinės, tai yra daugiau nei 300 ha teritorija, surinkta informacijos apie daugiau nei 250 tūkst. velionių.

Rezultatas – tikslus kapinių žemėlapis su informacija

Pasak kapinių skaitmeninimo ir duomenų valdymo projekto „Cemety“ vadovo Andriaus Trunovo, analogiškas projektas 2013 m. buvo sukurtas Latvijoje, o prieš trejus metus ši sistema pradėta įgyvendinti ir Lietuvoje. Šiuo metu veikla vykdoma 20-yje savivaldybių ir daugiau nei 50-yje seniūnijų, tarp kurių yra ir Prienų rajono savivaldybė.

„Galutinis darbų rezultatas – tikslus skaitmeninis kapinių žemėlapis su visa informacija apie palaidotuosius, kapaviečių nuotraukomis, navigacijos funkcija gyventojams ir leidimų laidoti išdavimo sistema savivaldybių darbuotojams“, – sakė A. Trunovas.  

Savivaldybės ar seniūnijos darbuotojui, atsakingam už kapinių priežiūrą, šiuolaikiška laidojimo duomenų tvarkymo sistema leidžia operatyviai aptarnauti gyventojus, besikreipiančius dėl leidimo laidoti. Inventorizavus kapines, suregistruojamos apleistos ir neprižiūrimos kapavietės, užimti ir laisvi plotai, kapavietės, kuriose palaidota seniau nei prieš 25 metus –atsiranda galimybė tvarkingai bei skaidriai organizuoti laidojimus senose ir naujose kapinėse, tvarkingai ir pagal numatytus įstatymus administruoti bei saugoti būtinus velionių ir atsakingų už kapavietes asmenų duomenis.

Norintiems aplankyti artimą žmogų jo amžinojo poilsio vietoje, bet nežinantiems tikslios palaidojimo vietos, suskaitmenintose kapinėse tai padaryti nesunku – tereikia į paieškos sistemą cemety.lt įvesti mirusio žmogaus vardą ir pavardę (arba tik pavardę). Sistema parodys kapavietės numerį bei vietą kapinėse, kapavietės nuotraukų bei kas dar palaidota toje kapavietėje, o navigacinė sistema atves tiesiai prie kapavietės.

Jau suskaitmenintos dvejos kapinės

Prienų rajono ir Birštono savivaldybėse jau inventorizuotos ir suskaitmenintos dvejos didžiausios kapinės: Prienų – Birštono (Škėvonių) ir Pakuonio. Pirmosiose yra surinkta informacijos apie beveik 15 tūkst., antrosiose – apie 3 tūkst. čia palaidotų žmonių.

Prienų – Birštono kapinių skaitmeninimas ir inventorizavimas užtruko apie pusmetį. 9,5 ha ploto, į 22 kvartalus suskirstytose kapinėse savanorių komanda pagal topografines nuotraukas patikrino ir patikslino kiekvieną kapavietę. Vėliau kapavietės buvo fotografuojamos, lyginami įrašai paminkluose bei inventorinėse knygose ir visa informacija sukelta į duomenų sistemą, dabar jau prieinamą visiems.

Pasak Prienų – Birštono kapines administruojančios įmonės UAB „Prienų butų ūkis“ projektų koordinatorės Lauros Jevstignejevienės, vadovaujantis įrašais Laidojimų ir kapaviečių statinių registravimo žurnaluose, į sistemą sukelta informacija apie palaidotus asmenis nuo 2011 metų. Ankstesnių metų duomenys pateikiami pagal paminkluose esančią informaciją.

2018 m. pradžioje pradėjus veikti „Cemety“ sistemai, jau išduoti beveik 400 naujų leidimų laidoti. Jei velionis laidojamas šeimos kapavietėje, informacija apie jo palaidojimo vietą į sistemą įkeliama iš karto išdavus leidimą. Jei kapavietė nauja – praeina diena ar dvi, kol informacija sutikslinama.

Naujos kapavietės fotografuojamos ir nuotraukos įkeliamos į sistemą. Toks darbas buvo atliktas pernai rudenį, tą patį daryti ketinama ir šiais metais.

Norintys, kad būtų atnaujinta ar papildyta informacija apie kapavietę, turi kreiptis į UAB „Prienų butų ūkis“ atsakingus asmenis arba užpildyti velionio duomenų atnaujinimo formą „Cemety“ svetainėje. Primenama, kad norint atnaujinti kapavietę (nugriauti ar pastatyti paminklą, iškloti trinkelėmis, aptverti tvorele ir pan.), prieš pradedant darbus taip pat reikia kreiptis į UAB „Prienų butų ūkis“ atsakingus asmenis ir pateikti prašymą.

Pakuonio kapinės inventorizuoti ir skaitmeninti pasirinktos pirmiausia dėl to, kad prieš keletą metų seniūno A. Narvydo iniciatyva buvo atliktas kapinių inventorizavimas bei parengta kapinių schema, tereikėjo viską sukelti į internetinę erdvę – į duomenų bazę.

Tačiau, kaip pastebėjo Pakuonio seniūno pavaduotoja Diana Jolanta Kočanienė, iškilo ir sunkumų, nes parengtoji kapinių schema neatitiko skaitmeninant sudarytos schemos, kai kur buvo skirtingi ir kapaviečių numeriai. „Nors klaidų „išlenda“ iki šiol, bet žmonės labai džiaugiasi, kad skaitmeninėje sistemoje gali lengvai rasti kur palaidotas jų artimas, pažįstamas žmogus“, – sakė seniūno pavaduotoja.

Seniūno pavaduotojos teigimu, norint, kad „Cemety“ sistemoje vietoj užrašo „Pavardaičių šeima“atsirastų konkrečių čia palaidotų asmenų duomenys, atsakingas už kapavietę asmuo pirmiausia turi pateikti palaidotųjų mirties liudijimus. Tuomet, jei informacija sutaps su įrašais seniūnijoje esančiuose mirties įrašų žurnaluose, duomenys bus įkelti į sistemą. Todėl statydami savo artimiesiems kapinėse paminklus turėtume pagalvoti, kokį įrašą reikėtų palikti ateinančioms kartoms. D. J. Kočanienė pasidžiaugė, kad pavyksta identifikuoti ir neturinčias paminklų kapavietes.

Pakuonio seniūnija nuo šių metų pradžios naudojasi dokumentų valdymo sistema, kurioje registruojami išduoti nauji leidimai laidoti Pakuonio kapinėse. Netrukus informacija įkeliama ir į sistemą „Cemety“.

Bus skaitmeninamos ir kitos kapinės

Planuojama, kad per kelerius artimiausius metus bus suskaitmeninta ir daugiau Prienų rajono savivaldybėje esančių kapinių. Pasak Prienų rajono savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojo Algio Marcinkevičiaus, įsitikinus, kad sistema veikia gerai, ji naudinga kapinių lankytojams, palengvina darbą kapinių administratoriams, inventorizavimo ir skaitmeninimo darbai bus atliekami ir kitose kapinėse.

Projekto „Cemety“ vadovo A. Trunovo teigimu, vis daugiau žmonių sužino apie Lietuvoje veikiančią kapinių skaitmeninimo sistemą ir ja naudojasi. Paskaičiuota, kad Cemety.lt sistemoje jau apsilankė beveik 60 tūkst. lankytojų. Juk dabar, neišeinant iš namų, duomenų bazėje ne tik galima surasti kuriose kapinėse (jei kapinės skaitmenizuotos) ir kurioje kapinių vietoje palaidotas jus dominantis žmogus, pamatyti, kaip atrodo jo kapas, bet ir, pasinaudojus navigacine sistema, nueiti tiesiai prie kapo. Tai ypač naudinga didesnėse kapinėse, kur netgi dažnai lankant artimųjų kapus prireikia laiko susigaudyti.

Nuolat atnaujinama sistema padės surasti ieškomą kapavietę ir tada, kai nežinomas tikslus velionio vardas, gimimo ar mirties data. Tam padės pateikta informacija apie kitus toje pačioje kapavietėje palaidotus asmenis.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close