Trijų kryžių kompozicija Čiudiškiuose

smacap_Bright

Gedulo ir Vilties diena – masinių trėmimų į Sibirą pradžia, kuomet buvo ištremta per 18 tūkst. Lietuvos gyventojų. Išlaužo seniūnijoje, seniūno Tomo Skrupsko iniciatyva, kiekvienais metais atrestauruojamas vienas objektas, skirtas partizanams, tremtiniams – kovotojams už Lietuvos laisvę atminti. Šiemet buvo atnaujinta Trijų kryžių kompozicija, kuri yra įtraukta į kultūrinių vertybių registrą, esanti Čiudiškių kaime.

1946-09-06 Buvusiame Giniūnų kaime, Prienų valsčiuje, šalia Bylų sodybos įrengtame bunkeryje besislėpusius partizanus puolė Prienų poskyrio karinė operatyvinė grupė. Šiauliškių gyvento Juozo Tamošiūno prisiminimais, partizanai buvo išduoti, vieno šalia bunkerio gyvenusio ir su jais kartu bendradarbiavusio siuvėjo. Kaudamiesi žuvo 3 Tauro apygardos Geležinio Vilko rinktinės partizanai: būrio vadas Vincas Gerulis-Tvora, gimęs 1914 m. Šiauliškiuose, Jurgis Kučinskas-Genys gimęs 1924 m. ir Vincas Morkūnas-Audra, gimęs 1925 m. iš Mačiūnų. Žuvusiųjų kūnai buvo niekinti Prienų turgaus aikštėje. Paskiau juos užkasė Prienų šilo pakraštyje. Palaikai slapčia buvo atkasti ir palaidoti Prienų m. kapinėse. 1997-08-23 čiudiškiečių rūpesčiu kautynių ir žūties vietoje pastatyta trijų kryžių kompozicija.

Kovotojams, jauniems vyrams pagerbti vyko minėjimas ir atnaujintų kryžių, kurie stovi jų žūties vietoje pašventinimas. Išlaužo pagrindinės mokyklos 3 klasės mokinys Domantas Rasimas deklamavo eiles išaukštinančias Tėvynę ir patriotizmą, buvo klausomasi įrašo, iš pokalbio su Kazimiera Brudniene, apie tos dienos susišaudymą, kuomet ji su seserimi likę vienos namuose, tėvų primokytos slėpėsi rūsyje ir matė kaip žuvusiųjų palaikai buvo gabenami per jų kiemą.

Klebonas kvietė tylos minute pagerbti žuvusiuosius, kurie buvo labai jauni vyrai 21, 22 ir 32 metų, nepamiršti ir įvertinti kovotojų auką, drąsą ir narsą, už Laisvę, Nepriklausomybę – geresnį ir šviesesnį rytojų.

Seniūnas džiaugėsi, dideliu būriu susirinkusiųjų, tarp kurių buvo Angelė ir Juozas Tamošiūnai, kurie patys mena tų dienų įvykius, minėjime dalyvavo Čiudiškių, Purvininkų, Gražučių kaimo seniūnaičiai, Birutė Skaudžiuvienė, Ona Lebedinskienė ir Tautvydas Žukauskas, gražus būrys Išlaužo pagrindinės mokyklos dešimtokų su auklėtoja Valdone Rasimiene priešaky.

Kristina Žukauskienė, Išlaužo laisvalaikio salės Kultūrinių renginių organizatorė

smacap_Bright

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close