Kūrybos ir poezijos šventė „Poezijos piknikas ant Aušrakalnio“

Birželio 7 d. kruopčiai išpuoselėtoje Vinco Mykolaičio-Putino sodyboje-muziejuje rinkosi poezijos ir kūrybos gerbėjai. (Renginio sumanytojai planavo jį surengti ant „Aušrakalnio“, tačiau užplūdus karščiams renginys buvo perkeltas į sodybą.) Čia sodybos šeimininkų ir Prienų krašto muziejaus muziejininkų iniciatyva vyko kūrybos ir poezijos šventė „Poezijos piknikas ant Aušrakalnio“.

Organizuodami skaitymus muziejininkai tikisi sukurti naują tradiciją – kas antrus metus sukviesti į poeto gimtinę ne tik jo poezijos gerbėjus, bet ir aplinkinių rajonų kūrėjus skaityti ne tik V.Mykolaičio-Putino, bet ir savo kūrybą.

Poetas, rašytojas, literatūros profesorius Vincas Mykolaitis-Putinas (1893–1967) laikomas svarbiausiu lietuvių simbolistinės ir filosofinės poezijos atstovu, ryškiausiu žmogaus dvasinių „gelmių ir viršūnių“, liūdesio ir vienišystės dainiumi, svarbiausio ir gražiausio lietuvių romano „Altorių šešėly“ autoriumi. Kaip pastebi lietuvių literatūros tyrinėtoja Viktorija Daujotytė, „jeigu būtų sudarytas svarbiausiųjų Europos XX a. romanų dvidešimtukas – jame figūruotų ir šis V. Mykolaičio-Putino romanas, nepaisant to, ar dvidešimtuką sudarytų vokietis, ar prancūzas, ar rusas…“

Renginį pradėjo poeto giminaitis – Julius Mykolaitis, romantiškai žengdamas sodybos takeliais ir skaitydamas vieną žinomiausių poeto eilėraščių „Į didelį ir aukštą kelią“. Aušrakalnio kalnelis, lyg ir piliakalnis, traukia visus rašytojo gerbėjus. Šis kalnelis įkvėpė pavadinimą ir vienam žinomiausių poeto eilėraščių.

Atminimo žodžius Vincui Mykolaičiui-Putinui tarė ir susirinkusiuosius pasveikino Prienų krašto muziejaus direktorė Lolita Batutienė, prasmingai ir įtaigiai, kaip visuomet, kalbėjo Prienų rajono savivaldybės Kultūros sporto ir jaunimo skyriaus vedėjas Rimantas Šiugždinis. Naujosios Ūtos seniūnas Algis Aliukevičius pabrėžė, kad poetas, remdamasis savo plačiu humanitariniu išsilavinimu, ne tiek norėjo išsaugoti tai, kas jau sukurta, kiek siekė pažangos – šaliai, kultūrai, žmogui, todėl turime puoselėti jo idėjas, prisiminti ir didžiuotis, kad šis literatūros „milžinas“ kilęs iš mūsų krašto.

Birželio 7-oji – neeilinė diena Vinco Mykolaičio-Putino biografijoje. Šiemet sukanka penkiasdešimt dveji metai nuo vieno iš didžiausių lietuvių literatūros klasiko netekties. O mūsų kraštas pagrįstai gali didžiuotis galimybe turėti ir puoselėti šį rašytojo tėviškės ir jos apylinkių kampelį, jam tapusį kūrybinio įkvėpimo atspirtimi. Ta proga Marijampolės kraštotyros muziejaus V. Mykolaičio-Putino memorialinio muziejaus muziejininkė Valė Klesevičienė skaitė pranešimą „Paskutinė Vinco Mykolaičio-Putino diena“.

Skaitymai prasidėjo Marijampolės sav. Igliaukos Anzelmo Matučio gimnazijos 5 a klasės mokinių poetine kompozicija (mokyt. Aušra Brusokienė) ir muzikiniais Naujosios Ūtos laisvalaikio salės vokalinio ansamblio „Serbenta“, vadovaujamo Lijanos Sarnickienės, intarpais. Dera išvardinti kitus poeziją deklamavusius dalyvius: Prienų rajono Veiverių Tomo Žilinsko gimnazijos mokinės ir mokytoja Eglė Keturakienė, Prienų rajono Naujosios Ūtos pagrindinės mokyklos mokiniai ir mokytoja Dalė Packevičienė, Igliaukos Šv. Kazimiero bažnyčios klebonas Remigijus Maceina, ūtiškė Anelė Lukjančiuk. Renginyje dalyvavo, savo kūrybą bei V. M. Putino eiles skaitė Prienų krašto kūrėjų klubo „Gabija“ vadovė Rasa Zdanevičienė ir gabijiečiai Asta Ferevičienė, Aušra Kazlauskienė, Jurgis Montvila, Vilytė Stelmokienė, Alvyra Sventickienė, taip pat muziejininkai Leonas Sakalavičius bei Emilija Petrauskaitė.

Visus smagiai nuteikė Prienų krašto muziejaus vokalinio ansamblio „Marginys“ (vadovė Regina Juronienė) atliekamos dainos. Renginį vedė muziejininkė Emilija Petauskaitė ir gabijietis Tautvydas Vencius, kuris ne tik vedė renginį, bet ir skaitė savo kūrybą. Gimęs ir augęs Naujojoje Ūtoje, Tautvydas šiuo metu gyvena Vilniuje, bet nepamiršta savo gimtojo krašto, mielai įsitraukia į Naujosios Ūtos bendruomenės gyvenimą: vaidina spektakliuose, padeda organizuoti ir veda bendruomenės renginius.

Po skaitymų gausus būrys poezijos mylėtojų pasklido po jaukią, samanotais rieduliais apgaubtą sodybvietę, namo viduje, kur veikia muziejus, buvo galima apžiūrėti Vinco Mykolaičio-Putino seklyčios ekspoziciją.

Poezijos šventės dalyviai skirstėsi truputį geresni, pakylėti, įkvėpti V. Mykolaičio-Putino dvasios. Dėkojame skaitovams, mokytojams, mokylų vadovams, kurie sudarė galimybę moksleiviams ir jų mokytojams atvykti į renginį, krašto kūrėjams, Naujosios Ūtos seniūnui, visuomet dalyvaujančiam Putino minėjimo renginiuose, rašytojo giminaičiams, sodybos šeimininkams, visiems, vienaip ar kitaip prisidėjusiems, atvykusiems ir dalyvavusiems.

Prienų krašto muziejaus informacija

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close