Prienų „Revuonos“ pagrindinės mokyklos mokytojų edukacinė išvyka

Prienų „Revuonos“ pagrindinės mokyklos gamtos, socialinių ir tiksliųjų mokslų mokytojų metodinės grupės nariai surengė edukacinę išvyką „Patirtinio mokymo(si) edukacinės erdvės ir jų pritaikymas gamtos, socialinių ir tiksliųjų mokslų pamokose“.

Pirmiausia nuvykome į Ožkabalių kaimą, kur Jono Basanavičiaus gimtinėje pristatoma XIX a. pabaigos–XX a. pradžios pasiturinčio Suvalkijos ūkininko vienkiemio sodyba su tradiciniais gyvenamaisiais ir ūkiniais trobesiais. Čia augo tautinio sąjūdžio veikėjas, gydytojas, visuomenininkas dr. Jonas Basanavičius (1851–1927). Atstatytoje stuboje eksponuojami to meto baldai, interjero detalės, tekstilė. Ekspozicijoje yra keletas Jonui Basanavičiui priklausiusių asmeninių daiktų. Klojimo šalinėje eksponuojami javų kūlimo ir vėtymo mechanizmai, žemės dirbimo padargai. Kitoje klojimo dalyje įrengta erdvi scena su žiūrovų sale, kur šiltuoju metų laiku vyksta įvairūs muziejaus renginiai, mėgėjų teatrų bei folkloro festivaliai. Ūkiniuose sodybos pastatuose įrengtos dvi parodų salės ir erdvi edukacinė klasė.

Jono Basanavičiaus gimtinę supa Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolynas. 1989 m. balandžio mėnesį buvo užsodintas 30 hektarų plotas. Kasmet ąžuolynas didėjo. Dabar 40 hektarų plote auga per 8000 ąžuolų.

Aplankėme ir Kudirkos Naumiestį. Vinco Kudirkos muziejaus ekspozicijos pirmojo aukšto salėje pristatoma Kudirkos Naumiesčio istorija.

Ekspoziciją pagyvina XIX a. pabaigos tradicinė zanavykų apranga, sukomplektuota iš Lietuvos nacionalinio muziejaus etnografinės aprangos rinkinyje saugomų autentiškų eksponatų ir jų kopijų.

Antrajame aukšte patekome tarsi į „labirintą“ ir eidami praeities takais susipažinome su knygnešystės ir XIX a. antrosios pusės tautinio judėjimo veikėjų – varpininkų – epocha.

Išskirtinis dėmesys ekspozicijoje skiriamas Vinco Kudirkos asmenybei. Vincas Kudirka, „Tautiškos giesmės“ autorius, idėjinis „Varpo“ vedlys, visą dešimtmetį iki pat mirties rūpinosi laikraščio leidyba. Trijuose ekspozicijos informaciniuose terminaluose galėjome pavartyti Vinco Kudirkos rankraščius, varpininkų periodinius leidinius „Varpą“, „Ūkininką“, „Naujienas“, knygnešių slaptai per sieną gabentą spaudą.

Atidavėme pagarbą V. Kudirkai Kudirkos Naumiesčio kapinėse. Apžiūrėjome Prano Sederevičiaus daugiau kaip 20 skulptūrų ansamblį. Cementinės, betoninės su metalo konstrukcijomis viduje skulptūros eksponuojamos privačios sodybos teritorijoje. Ansamblis sukurtas 1951–1979 m. Tai bene vienintelis Lietuvoje panašaus pobūdžio primityviojo liaudies meno pavyzdys.

Skubėjome į Zyplių dvarą. XIX a. viduryje įkurtą Zyplių dvaro ansamblį sudaro 11 išlikusių pastatų, apsuptų vieno iš didžiausių parkų su balzaminių tuopų ir skroblų alėjomis.

Lukšių miestelio seniūno Vido Cikanos rūpesčiu 2002 m. pradėti dvaro tvarkymo ir atstatymo darbai. 2012 m. atidaryti restauruoti dvaro rūmai. Buvusioje dvaro vežiminėje įsikūrė Zanavykų muziejus. Šiuo metu dvare eksponuojama daug meno dirbinių: paveikslų, rankdarbių, medžio, akmens skulptūrų, keramikos, kalvystės, stiklo dirbinių, vyksta koncertai, spektakliai, plenerai, stovyklos.

Restorane „Kuchmistrai“ paragavę „Baumkucheno šaltkošės“ –ledų su šakočio trupiniais, išskubėjome namo, kad patirtus įspūdžius perduotume savo mokiniams.

Istorijos mokytoja Irena Vincekienė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close